Съдебният процес срещу ислямския проповедник Фетуллах Гюлен и 72-ма негови привърженици, обвинени в организирането на неуспешния опит за преврат от 15 юли, започна вчера в Анкара, предаде БГНЕС. Прокуратурата иска доживотен затвор за Гюлен, който живее в САЩ, и за хората, помагали му и участвали в преврата. В обвинителния акт се посочва, че те са нарушили конституцията, опитали са се да свалят правителството, създали са и са ръководили въоръжена терористична организация, извършвали са политически и военен шпионаж, използвали незаконно придобити пари, и др. Служебният адвокат на Гюлен Алихан Унджу се оттегли, както и защитникът на обвиняемия Джемал Ушак с мотива, че клиентът му се е самоубил.
Турските власти обявиха вчера, че от работата са отстранени или уволнени нови над 15 700 души - полицаи, военни, лекари, акушерки и данъчни инспектори, закрити са 375 институции, 18 благотворителни организации и 9 медии заради подозрения за връзки с организацията на Гюлен. Така общият брой на отстранените и уволнени надхвърля 110 000 души от средата на юли насам. Турски дипломат от посолството в Загреб е в неизвестност, съобщи хърватският в. "Насионал". Неясна е съдбата на доскорошния турски посланик в Загреб Ахмет Тут и на съпругата му Мина. Най-малко един турски дипломат, който доскоро работеше в Загреб, се води за изчезнал, твърди изданието, като се позовава на два дипломатически източника. Седмичникът твърди, че "турски дипломати са били отведени секретно от хората на Ердоган в черни чували".
По време на пленарната сесия в Страсбург евродепутатите в ЕП вчера трябваше да обсъждат резолюция за замразяването на преговорите с Турция за членство в ЕС. Гласуването на документа е насрочено за четвъртък.
Турция ще оспори всички условия по Лозанския договор, заяви за пореден път президентът Реджеп Ердоган, цитиран от БГНЕС. "Лозанският договор не е безспорен текст, не е и свещен. Разбира се, че ще го обсъждаме, ще правим опити да постигнем по-доброто решение. Първата и Втората световна война, Студената война останаха в забрава и на базата на това се опитват да ни затворят в Лозанския договор... Ще оспорим всички условия", заяви той. И се зарече, че "Турция ще построи по-голяма от себе си държава с помощта на Аллах".
ОБРАТ
Управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) оттегли от пленарната зала в комисия спорния проектозакон, който предвижда изнасилвачите на непълнолетни да бъдат оневинявани, ако сключат брак с жертвата, съобщиха местните медии. Предложението предизвика протести в страната. ПСР твърдеше, че основната цел на проектозакона е да се попречи да бъдат вкарвани в затвора мъже, оженили се за непълнолетно момиче с нейно и на родителите й съгласие. Сега действащите правила забраняват брак с момичета, ненавършили 18 г., но това е честа практика.