:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,347
Активни 616
Страници 7,915
За един ден 1,302,066

Хазната прибира по 5140 лева от всеки българин догодина

Само лихвите по дълговете на държавата ни товарят с по 116 лева годишно
ИПИ
Сметката за 2017 г., подготвена от правителството за българския данъкоплатец
Догодина всеки българин трябва да извади 5140 лева от джоба си, за да подсигури разходите на държавата, предвидени в бюджет 2017. Това изчислиха от Института за пазарна икономика. Вчера ИПИ представи вече традиционната разбивка за задълженията на данъкоплатците към хазната. Сметките на икономистите се основават на разчетите на правителството в оставка, заложени в проектобюджета.

Оказва се, че през 2017 г. трябва да заработим и внесем по 303 лева за издръжка на чиновниците и по 583 лева за армия и полиция. Още по 468 лева ще платим за образование, а по 591 лева, за да работи здравната система. Както и предни години, най-голямото бреме са социалните разходи - за да има пари за пенсии, помощи и обезщетения, на всеки данъкоплатец се пада да внесе средно по 1723 лева.

Не са малко и парите, които всеки от нас трябва да плати заради заемите, с които се е нагърбила държавата. Само лихвите по стари дългове ни костват по 116 лева. Това е повече от лептата ни за култура и спорт догодина - 87 лева на калпак. Заради борчовете, теглени от различни правителства досега, на българския данъкоплатец се падат по 3341 лева държавен дълг, показват калкулациите на ИПИ.

От института вчера отправиха апел към политиците да не превръщат бюджет в арена на предизборно надцакване и демагогия. В следващите дни предстои парламентът да обсъди и гласува проекта на второ четене, а вече има доста заявки за раздуване на разходите.

Обикновено ИПИ изготвя алтернативен бюджет, в който предлага реформи и мерки за вразумяване на разходите и вдигане на приходите. Този път обаче икономистите залагат основно на придържане към бюджетна дисциплина и не виждат шансове за реформи - заради неяснотите след оставката на кабинета "Борисов" и заради влошаването на прогнозите за европейската и световната икономика. При по-дълъг период на безвремие и безвластие има рискове администрацията да работи по-слабо и приходите да намалеят, обясни Калоян Стайков. Той коментира, че докато в страни като Белгия и Испания икономиката може да се развива добре и без редовни правителства, в България не е така. Колегата му Петър Ганев посочи, че политическата криза около провала на кабинета "Орешарски" се е оказала по-опустошителна за икономиката ни и за държавните финанси от глобалната криза. Световната финансова криза доведе до натрупване на 5.296 млрд. лева бюджетен дефицит през 2009 - 2012 г., а след това вътрешнополитическите трусове продъниха бюджета с почти 7 млрд. лева за периода 2013-2015 г., показват изчисленията на ИПИ.

Екипът на института е убеден, че следващият бюджет трябва да е скромен и консервативен - без дефицит. Затова икономистите препоръчват ограничаването на разходи, които не са неотложни и жизнено важни. Покупката на военни самолети и кораби например може да почака по-добри времена. Вярно е, че България има ангажименти към НАТО, но не е единствената членка на алианса, която отлага вдигането на разходите за отбрана на поне 2% от БВП, напомни Петър Ганев.

От ИПИ препоръчват замразяване на данъчноосигурителната тежест догодина - т.е. да не се вдигат минималната заплата, осигурителните прагове и вноската за пенсия.

По принцип разбутването на данъчната система не е за препоръчване, а сега моментът е особено неподходящ за експерименти с подоходните данъци, посочват независимите анализатори по повод на офанзивата на БСП за замяна на плоския десятък с прогресивно облагане на личните доходи.



КАЛКУЛАТОР НА ДАНЪКОПЛАТЕЦА

Екипът на ИПИ заедно с фондация "Фридрих Науман" е разработил нов сайт - kolkodavam.bg - с данъчен калкулатор, с помощта на който всеки може да провери колко пари му иззема хазната под формата на данъци, акцизи и осигуровки. На практика половината от годишния ни доход отива за плащане на различни задължения към държавата, коментира Петър Ганев от ИПИ. 45% от парите, които изкарваме, отиват за основни плащания към бюджета, а ако добавим различните имуществени и други общински данъци и такси, бремето на данъкоплатеца отива към 50%, поясни Ганев. Той изтъкна, че има значение как човек живее и за какво харчи. Пушачите например плащат акцизи и за тях бремето е по-голямо в сравнение с непушачите.





16
4116
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
22 Ноември 2016 19:17
Заради борчовете, теглени от различни правителства досега, на българския данъкоплатец се падат по 3341 лева държавен дълг, показват калкулациите на ИПИ.

Егати йезуитщината
22 Ноември 2016 19:43
Той изтъкна, че има значение как човек живее и за какво харчи. Пушачите например плащат акцизи и за тях бремето е по-голямо в сравнение с непушачите.

Пушачите - Данъчни Герои!


22 Ноември 2016 19:46
Излишъци. Май сме ние.
22 Ноември 2016 21:48
Браво! Догодина направо по 20 бона на калпак,щото Шефчетата с 10% данък печалба трябва да се жалят. и е по-добре да се смъкват по 5 бона дод от работягата дето едвам издържа.Тарикатска държава,за тарикати Само накрая не знам тарикатите как ще свикнат да работят?
22 Ноември 2016 22:06
а 20% ДДС за всяко нещо къде го оставате
22 Ноември 2016 23:16
Догодина всеки българин трябва да извади 5140 лева от джоба си, за да подсигури разходите на държавата, предвидени в бюджет 2017.

Всеки българин ли ще яде пържоли ? Или едни ще ядат пържоли, други зеле, а трети само ще ги гледат ?

Хубаво нещо е демагогията, само дето в случая с бюджета едни ще дадат, а други ще вземат. Казват му данъчно преразпределение и в нормалните страни богатите плащат за бедните. Прогресивно.

У нас някои се опитват да накарат бедните, които получават, да съчувстват на богатите, които дават. За да не дават богатите. А от това дали ще са щастливи бедните ?
23 Ноември 2016 00:24
Ей сега като дойдат БСП и ПФ на власт ези 5000 лева ще станат 10 000 - понеже те смятат да взимат от богатите и да дават на бедните. Само дето социализЪмът, който уж взема , за да дава, се провали навсякъде - дори Китай и Русия развиват някакъв особен капитализъм, а Боливия и Венецуела станаха едни от най-окаяните държави по света.
Но пусто чугенени глави не увират...
23 Ноември 2016 07:59
Ей сега като дойдат БСП и ПФ на власт ези 5000 лева ще станат 10 000 - понеже те смятат да взимат от богатите и да дават на бедните


И много правилно смятат. Ти богат ли си, пигеон? Ако си - приготви си още 5000 кинта.
23 Ноември 2016 08:36
От Николай Банев колко ще прибере хазната?
23 Ноември 2016 08:57
Неграмотните икономически ипиотчета пак са се изказали в характерния си мошенически стил. При 7 милиона българи приходите в държавния бюджет са предвидени около 22 милиарда и не всичко е данъци. За по-кръгло, приходите на общественото осигуряване и здравната каса приемаме 8 милиарда и станаха 30. 30:7 прави 4 и малко хиляди на човек. 5 и нещо стават ако броиш един път приходи в държавния бюджет и после трансферите ги смяташ още един път като вземане. Сумарните бюджети на армия и полиция са под 2.3 милиарда което делено на 7 милиона са 300 и нещо не близо 600 лева и така нататък калинковщини и колосална неграмотност. И тези икономически калинки не само ги препечатват редовно, ами има и упражнения по преразкази с елементи на разсъждение върху "творбите" им. Скоро мисълта на Баце за това какъв матриял е останал трябва да се напише направо върху държавния герб.
23 Ноември 2016 09:01
"Колегата му Петър Ганев посочи, че политическата криза около провала на кабинета "Орешарски" се е оказала по-опустошителна за икономиката ни и за държавните финанси от глобалната криза."
Първо-какво отношение има кабинета "Орешарски" към сегашния бюджет. Второ-защо за заемите сегашното правителство не са оказали "по-опъстошителна за икономиката ни и за държавните финанси"?
Демагогия и йезуитщина!
23 Ноември 2016 10:34
СЕГА, айде моля по-сериозно ! Не ви ли омръзна да публикувате тъпите бакалски сметки на някакви си "икономисти" от някаква си ФОНДАЦИЯ ? ИПИ е ФОНДАЦИЯ, дами и господа журналисти ! ФОНДАЦИЯ с преобладаваща чуждестранна издръжка, А НЕ ИНСТИТУТ ! Думата "институт" в названието си я ползват за внушаване на научност на пасквилите им. Всичко свеждат до орязване, ограничаване, съкращения, замразяване на разходите. Нито дума за увеличаване на приходите. Обикновени манипулатори !
Да ги оставим тия, не заслужават вниманието на интелигентните работещи хора.
Да ви кажа, че днес с ужас научих, че Тръмп се канел и той да реже привилегии на федералните служители. В потрес съм от факта, че те получавали автоматично добавки към заплатата си за годините в държавната администрация. Нещо като нашия клас, дето Дянков сговняса. Както и много други благини. Социалистически придобивки в американски долари !
23 Ноември 2016 11:00
Догодина всеки българин трябва да извади 5140 лева от джоба си, за да подсигури разходите на държавата, предвидени в бюджет 2017. Това изчислиха от Института за пазарна икономика
Комсомолците от "Института на посредствените икономисти" така и не са разбрали, че данъчната система не работи по този начин - "колко да вземем от данъкоплатците, за да напълним хазната".

Данъчната система работи по коренно различен начин - чрез нея се регулира колко пари да останат във всеки икономически субект, за да се постигнат поставените цели от управлението - как да разпредели ресурсите. И парите са само средство за това.

Една от основните цели на НПО-та на чужда издръжка като ИПИ обаче е да настройват народа на дадена страна срещу управлението й, за да може ако управлението се отклони от поставените от глобалните им спонсори цели, настроения от НПО-тата народ да бъде използван, за да смени управлението.

И се използват всякакви поводи, за да се публикуват разни "анализи", които обслужват тази цел.



ПП. БирникЪ
23 Ноември 2016 11:12
Статията е класически пример за черен PR. Заглавието автоматично формира мнение у средностатистическия и не особено икономически грамотен човек, че тези пари ще му ги вземат от данък общ доход. Истината е, че повечето постъпления в хазната са от ДДС, мита, акцизи и какво ли не още. Няма спор, че работещите на бюджетна издръжка са твърде много за даржава с население като в България и броят им трябва драстично да бъде намален. Но получавайки заплати от събраните данъци, нали заплатаджиите на бюджетна хранилка след това ги харчат за стоки, които са обложени с ДДС и по този начин част парите се връщат обратно в хазната. Така, че изложената теза в статията е твърде елементарна, но за сметка на това много лесно смилаема за преобладаващата част от населението.
23 Ноември 2016 11:23
Ето и един от спонсорите:
Фондация “Америка за България” обяви шест гранта за 2015 г., с които се подпомага дейността на неправителствени организации в областта на “гражданското общество и демократичните институции”. Това става ясно от сайта на фондацията, съобщава „Труд“. Финансовото измерение на подкрепата е малко над 1,5 млн. лв.

Фондация “Институт за пазарна икономика” получава 668 200 лв. за периода април 2015 - април 2018 г. по проект “Регионални профили: показатели за развитие, годишно проучване и анализ на регионалното развитие в България”.

“Профилите” прилагат обективни и достоверни данни в изготвянето на обстоен годишен аналитичен доклад, в който оценяват представянето на 28-те български региона един спрямо друг и в сравнение с общите държавни стойности на базата на широк спектър от показатели, събрани в няколко категории (Икономика, Инфраструктура, Образование и други), става ясно от информация за проекта.

Изпълнителен директор на Института за пазарна икономика е Светла Костадинова, а председател на Управителния съвет е Красен Станчев. В ръководството на ИПИ влизат още Левон Хампарцумян, Мартин Заимов, Кенет Лефковиц и др.
23 Ноември 2016 12:32
Neopol 22 Ноември 2016 23:16

Там ви е проблема, че все чакате да вземете от богатите. Богатите затова са богати, щото знаят как да не им вземеш.
Ще вземете от малко по-богатите си комшии (нихната мама), докато и на тях им писне, а после и от тях ще вземете к@рец. Прогресивно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД