Разгневени кандидат-бежанци от Афганистан се разбунтуваха в лагера в Харманли, потрошиха новата столова и регистрационния център и дълго време отказваха да се подчинят на полицаите, опитали се да въдворят ред. Те въстанаха срещу забраната да напускат лагера, която бе наложена в понеделник, след като бяха открити 26 случая на краста и други кожни болести. Карантината бе наложена заради огромната паника сред населението на Харманли.
Близо 1000 млади мъже в продължение на часове палиха гуми и хвърляха камъни по полицаите, които охраняват лагера, както и по пристигналите подкрепления. Неясно защо униформените не спряха още в зародиш бунта на недоволните, а дълго време наблюдаваха безучастно погрома.
Разпространен в социалните мрежи видеоклип показа как в двора на лагера младежи замерят униформените, които се крият зад кола на жандармерията. Вие се гъст черен дим, очевидно от запалени гуми. Срещу протестиращите първоначално има десетина полицаи, част от които са от жандармерията, а други са от КАТ. Има и цивилни. Вижда се, че е изпратено водно оръдие, но то е без вода и се налага пожарната да го пълни спешно. Усещайки, че са хванали полицаите неподготвени, афганистанците буквално потрошават автомобила с водното оръдие. В един момент служителите на реда започват да стрелят с пушки и пистолети във въздуха. На финала се вижда, че е дошло подкрепление, защото полицаите са поне три пъти повече и тръгването им в редица към протестриращите очевидно има ефект.
Според агенцията за бежанците напрежението е започнало да се трупа, след като в понеделник е било забранено трите хиляди мигранти да излизат из града заради наложената карантина. Освен афганистанците в Харманли са настанени още сирийски и иракски семейства, които обаче не са участвали в погромите. От месеци гражданите на Афганистан са отделени, тъй като има непрекъснати сбивания с тях. Още в понеделник се разбра, че лагерът не е обграден от всички страни и въпреки карантината младежите продължили да излизат безпроблемно. Затова спешно са били поставени още заграждения и това е разярило чужденците.
Към 14 ч. от МВР съобщиха, че протестът е потушен, "и то без използването на сила". Няма пострадали при бунта, се твърди в съобщението. Местните медии обаче съобщават, че има ударен с камък полицай. За да прекратят вандалските прояви на мигрантите, в Харманли бяха изпратени допълнително полицаи от Хасково и Пловдив, спешно пристигна директорът на МВР - Хасково, председателят на ДАБ Петя Първанова и областният управител Станислав Дечев. Директорът на Националната полиция Христо Терзийски заяви в късния следобед, че МВР разполага с достатъчно техника, включително и химически средства, които ще бъдат използвани при необходимост.
Петя Първанова бе посрещната от националисти и граждани на Харманли с викове "оставка", съобщи Дарик радио. Появи се и "ловецът на бежанци" Господин Вълев, по-известен като Динко. Срещу него има повдигнато обвинение за насаждане на расова омраза. Първанова отказа да подаде оставка. "Кой ще преговаря с бунтуващите се бежанци?", попита в отговор тя. Председателят на ДАБ се определи за главен преговарящ с чужденците, които по думите й вече се били успокоили. Те излъчили контактна група, която да преговаря с българските власти. Постигнати били договорки да няма повече вандалски прояви и палежи. След края на преговорите Първанова съобщи, че е образувано досъдебно производство по повод на палежите и разрушенията, извършени в лагера. Заради разследването ще се гледат любителски кадри, заснели бунта.
Първанова заяви, че в момента се водят преговори с Европейската комисия част от лагера в Харманли да се превърне в център от затворен тип, както настояват жителите на града. Пред БНР обаче призна, че исканията на практика са неизпълними. "Аз много искам да проявим разбиране и към тези хора, които са вътре, защото освен тези, които протестират, има и семейства, има деца и ние трябва да проявим и човещина. Защото още преди България да се присъедини към Европейския съюз, на всички беше известно, че политиката в областта на убежищата е хоризонтална. Това е политика, която спазват всички държави, защото има международно правни актове, които ние трябва да изпълняваме, има конвенции, към които държавата се е присъединила, и всичките тези искания за центрове от затворен тип, това е нещо, което е неизпълнимо, и не трябва да бъдем манипулирани", коментира тя.
От вчера в лагера е започнала дезинфекция, съобщиха от агенцията за бежанците. До края на седмицата трябвало да дойдат лекари, които да прегледат всички обитатели на лагера. Бежанците са били информирани вчера, че лекари ще дойдат чак в понеделник и те не вярват, че това ще се случи, информираха доброволци, които работят с децата в лагера в Харманли.
Миналия уикенд лекари от ВМА-София прегледаха 126 души, които видимо имат най-сериозни кожни проблеми и усложнения. На 26 от тях бе открита краста. Има и болен от малария, както и други с варицела. Според РЗИ-Хасково и медиците от София няма опасност за местното население, но за всеки случай беше наложена карантина, тъй като паниката сред местното население стана огромна. Според националния консултант Ангел Кунчев кожните болести в Харманли не застрашават никого.