Сенаторът от Демократическата партия Рон Уайдън три пъти се опитва да спре одобряването на поправката в рамките на последните шест месеца, но всеки път се сблъсква с острата реакция на колегата си от Републиканската партия Джон Корнин. Уайдън обяснява, че въпросната поправка е една от най-големите грешки, които САЩ да направили в последните няколко години. Той получи подкрепа от републиканеца Стив Дейнс от щата Монтана и от колегата си от Демократическата партия Крис Кунс, представляващ щата Делауер. "Не можем просто да дадем неограничена власт за неограничени възможности за достъп до компютрите", заяви и Дейнс.
Законодателната поправка има подкрепата на Министерството на правосъдието на САЩ. От там твърдят, че правителството вече има подобни правомощия и одобрената поправка просто променя процедурата за издаването на съдебна заповед за следене на електронните устройва на заподозрени лица. От ведомството от доста време настояват за промени с мотива, че това ще реши важни проблеми при киберразследванията. Например в момента, когато заподозрян използва технически средства, за да скрие местонахождението на компютрите си, правораздавателните органи не могат да решат кой съд трябва да издаде заповед. Новата разпоредба решава този проблем.
СТРАХ
"Властите получават безпрецедентното право да имат достъп до личните компютри, телефони и други електронни устройства на американските граждани", обяснява демократът Рон Уайдън от щата Орегон. Според него предоставянето на подобни пълномощия в ръцете на президент като Доналд Тръмп е опасно.