:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,841
Активни 394
Страници 27,251
За един ден 1,302,066

Има ли нужда от ремонт данъчната ни система

Размерът има значение, но само ниските ставки не са достатъчни
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Червеният депутат Румен Гечев е горещ привърженик на различните ставки. "БСП участваше в управлението, когато беше въведен плоският данък (при Тройната коалиция и кабинета "Станишев"), но тогава икономическата обстановка беше коренно различна - с 5-6% годишен растеж и значителен бюджетен излишък", обясни преди време проф. Гечев. Всъщност днес обстановката е подобна, а не "коренно различна" - има и растеж, и бюджетен излишък.
Навлизайки в предизборна кампания, БСП даде заявка за зрелищна реформа на данъчната система. Призиви за промени с различен знак се чуват и от други страни. Те често са обосновани от идеологии, а не от внимателен анализ. Просто данъците изглеждат най-лесният терен за правене на политика - поне докато не се наложи затягане на коланите. Администрацията също не стои мирна и всяка година стоварва мащабни промени на законодателството (а забавя други, належащи промени).

Резултатът е, че зад привидно стабилната данъчна структура се натрупват несъответствия. Голяма част от тях са свързани с данъчната основа и с процедурите. Влияе и предпочитанието към по-лесни за събиране данъци. Все пак последните правителства се пазят от резки движения. Те продължават линията на облагане, което да не съсипва мотивацията за полагане на труд и да насърчава инвеститорите. Въпреки това, тъй като



икономиката се развива, данъчната структура също търпи промени



Обобщената статистика на Евростат и ЕК за тенденциите в данъчното облагане разкрива, че след 2008 г. (когато у нас бе въведен т. нар. плосък данък) делът на данъците върху доходите в БВП след известно понижение - най-вече заради печалбите и безработицата - започва да расте с възстановяването на заетостта и ръста на доходите.

Данъците върху личните доходи, като дял от БВП и като процент от общите приходи, вече почти доближават пика от 2007 г. (главно заради ръста на минималната заплата). Данъците върху печалбата се възстановяват по-слабо, което се дължи на това, че от текущите печалби се приспадат загуби от кризисните години и други преобразувания. Като цяло, делът на данъците върху доходи спрямо БВП у нас е най-нисък в ЕС. Това се обяснява главно с по-ниските ставки и в този смисъл резултатът е очакван.

Повишава се и делът на осигуровките в приходите, за което влияят повишената събираемост, както и вдигането на минималните осигурителни прагове. Делът на осигурителните приходи в България остава сравнително малък - 7.9% през 2015 г., което е под средното ниво в ЕС (13.2%). На пръв поглед това е "в крак" с ниските подоходни данъци. Но за разлика от тях



осигурителните ставки у нас доближават средните нива в ЕС



По-конкретно вноските за сметка на работника (12.9%) са съпоставими със средното европейско ниво, а тези за сметка на работодателя (18%) са близки до него (22.8%). Само че докато ставките ни са почти европейски, приходите от осигуровките пропорционално са по-малки. Това вероятно означава, че върху значителни доходи (краткосрочна заетост, нетрудови доходи, доходи над осигурителния таван) не се внасят осигуровки и има резерви за разширяване на базата на облагане.

Ако погледнем структурата на данъчните приходи (като % от общите приходи) в ЕС, Дания и Хърватия са страните с най-отличаващи се данъчни системи. Дания иззема 30.4% от БВП чрез данъци върху доходите (заплати, печалби и др.), като това е моделът й за финансиране на пенсиите; Хърватия събира много малко данъци върху доходите и разчита на ДДС и акцизите за половината си приходи. България е с почти същата данъчна структура. Това се вижда най-вече при подоходното облагане - приходите от него са само 5.4 % от БВП през 2015 г., при 13% средно за ЕС.

В същото време у нас ДДС носи приходи, равни на 9% от БВП - при 7% средно за ЕС. Последният доклад на Европейската комисия препоръчва на останалите страни в ЕС да вървят тъкмо по този път - да събират повече косвени данъци (каквито са ДДС и акцизите) и да намаляват тежестта на подоходното облагане, за да стимулират заетостта и растежа.

В същото време този доклад показва, че въпреки ориентацията към ниски преки данъци, данъчната тежест върху доходите на нископлатените работници у нас е по-висока, отколкото в Холандия, Великобритания, Малта, Люксембург и Ирландия.

Българската данъчна система натоварва несъразмерно лицата с ниски и средни доходи - основно заради осигурителното бреме, а също и поради липсата на семейно облагане и високата летва за отпускане на детски добавки. Проблемът е, че тази несъразмерност не се коригира ефективно чрез социалната политика и чрез достъпа до публични услуги.



У нас дебатът се води основно за ставките



А всъщност има редица други възможности за корекции чрез данъчната и осигурителната основа. Поради ориентацията към ниски данъци у нас бе възприета максимално широка данъчна основа - както на преките данъци, така и на ДДС. Важно е това да се има предвид, когато се обсъжда данъчната тежест.

Това се вижда и от ежегодните доклади на МФ за т. нар. данъчни разходи (тук се включват различни изключения и облекчения), които у нас намаляват и са твърдо под 1% от БВП (12.8 % за Великобритания). Властите се опитват да разширят данъчната основа още повече чрез непризнаване на разходи или данъчен кредит и други мерки, които имат спорен ефект за приходите, но силен ефект върху разходите за спазване на законодателството.

Има и друга важна българска особеност, свързана с разходите за събиране на данъци. Нашата данъчна администрация е една от най-неефективните и скъпите в Европа, като през 2013 г. е харчила почти по 1.5 евро за събиране на 100 евро данъци. Това поставя България на пето място в тази неблагоприятна "класация".

А има и по-лошо представяне на страната ни - по времето, което на данъкоплатците се налага да отделят за изпълнение на задълженията си (средно 450 часа годишно), България е на първо място в Европа.

Доколкото това е скрит данъчен разход, то също са налице големи възможности за оптимизация.
 -------
 -------
54
4262
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
08 Декември 2016 19:07
И за какво бе цялата тая писаница ?
08 Декември 2016 19:07
Всичко трябва да се промени у нас, но не и според препоръките на Гумен Речев....
08 Декември 2016 20:05
Егати държавата, ако пак Гечев ще реди финансите!
08 Декември 2016 21:05
"По-конкретно вноските за сметка на работника (12.9%) са съпоставими със средното европейско ниво, а тези за сметка на работодателя (18%) са близки до него (22.8%). Само че докато ставките ни са почти европейски, приходите от осигуровките пропорционално са по-малки. Това вероятно означава, че върху значителни доходи (краткосрочна заетост, нетрудови доходи, доходи над осигурителния таван) не се внасят осигуровки и има резерви за разширяване на базата на облагане."
Въпреки, че и в този пасаж е казано, а и в още един доста по-долу, то не е казано достатъчно ясно.

Осигурителните вноски (фактическо данъчно облагане) в България не само, че не е прогресивно, но не е и плоско. То е регресивно. Поради осигурителните прагове. Тези с доходи под праговете пращат увеличаващ се процент с намаляване на доходите им, а "високите" заплати практически са освободени от данък "осигуровки".

От там и средният процент на осигурително облагане на заплатите е значително по-нисък от цитираните проценти.

Има и друго - огромните суми, милионите, се превръщат от фирмени печалби в лични доходи само срещу 5% данък "дивидент".

В крайна сметка, като цяло данъчната система в България рязко се отличава от тази в развитите страни. Тя не само не е прогресивна, не е плоска, а е регресивна - колкото повече получаваш, толкова по-малко плащаш.
08 Декември 2016 21:05
Дод и ддс не са единствените данъци.

Някой опитвал ли се е да раздели хората например на 10 групи и да види колко общо данъци плащат за година. След това същите групи какви услуги получават от държавата и общините?

В идеалния случай който получава повече услуги от държавата трябва да плаща повече данъци.

Как е при нас?
08 Декември 2016 21:10

Neopol
08 Дек 2016 21:05



Ама не се аби, авторът няма да го прочете, а и да го прочете, няма да го разбере.
Тях така ги подбират.
08 Декември 2016 21:27
В идеалния случай който получава повече услуги от държавата трябва да плаща повече данъци.

Допускаш принципна (във философията) грешка, която доведе до структурните кризи и води до разпада на неолибералните общества.

Държавата, (а данъчното облагане е единствено нейно право) е социална организация на обществото, а не пазар, която има за цел неговото запазване, възпроизводство и развитие. Взаимоотношенията вътре в обществото, включително и пазарните, са само поделемент, а не основа.

Данъчното преразпределение обслужва съществуванието на обществото, като цяло, неговите дейности. То обслужва и пазарното равновесие, като е един от начините, при това най-стабилният, за възвръщане на паричната маса в обращение.

С други думи - данъчното облагане взема (трябва) от тези и от там където има излишъци, и да дава на тези и там, където има недостиг. За да балансира вътрешно и осигури съществуванието на цялото.
08 Декември 2016 21:36
Neopol

Само с четене не става... И повтаряне на учебен материал.

И къде са тия излишъци... А да у работещите. А къде има липси.. сигурно и богатите .. щото в момента така се разпределят парите събрани от данъци.
08 Декември 2016 22:21
Трябва и четене, най-малкото за да се знае, че "излишъци" е термин, който не значи това, което ти се струва.
08 Декември 2016 22:24
А афторката мълчи като ..... за корпоративния данък. Що не го сравни с този в ЕС.
08 Декември 2016 22:46
Всички само чели заради това сме на тоя хал.. знаят термините .. и толкова.

Повтарят кой какво казал, ама какъв е бил смисъла..
08 Декември 2016 23:52
Осигурителните вноски (фактическо данъчно облагане) в България не само, че не е прогресивно, но не е и плоско. То е регресивно. Поради осигурителните прагове. Тези с доходи под праговете пращат увеличаващ се процент с намаляване на доходите им, а "високите" заплати практически са освободени от данък "осигуровки".

От там и средният процент на осигурително облагане на заплатите е значително по-нисък от цитираните проценти.

Има и друго - огромните суми, милионите, се превръщат от фирмени печалби в лични доходи само срещу 5% данък "дивидент".


Два момента:

1. Има осигурителен таван, но има и максимална пенсия. Ако се махне тавана - ще има два ефекта - ще се качи разхода на НОИ (заради хора с над максималната пенсия) и ще натовариш бъдещите поколения да плащат по-високите пенсии на тези с високия осигурителен доход

2. Върху фирмените пари си плащаш 10-те процента печалба. Дивидента е допълнително - отгоре.
09 Декември 2016 05:49
Ецономих.bg
09 Декември 2016 06:22
Има осигурителен таван, но има и максимална пенсия.

Двете са свързани само в нечие неолиберално въображение и пропаганда. Защо нямат връзка ?

Първо, ако се замислим, то ще установим, че пенсията се дава не щото си работил, а щото вече не можеш да работиш. Тя има изцяло социален смисъл, а актюерският подход не може да се разпростира, освен чисто технически и то при частните фондове.

Второ, в момента в българската пенсионна система няма никаква връзка между "осигурителен принос" и размер на пенсия. Размера на пенсиите на повечето сегашни пенсионери се определя не въз основа на някакъв "осигурителен принос" (просто такъв може да се изчислява чак след 2000 г., преди това системата бе принципно друга), а на базата на само трите им години с най-високи заплати. За по-младите пенсионери, това е основната определяща.

Трето, половината от размера на сегашните пенсии се осигурява не от осигурителните вноски, а от общите данъци нямащи формална връзка с тях. Основно от ДДС и акцизи.
---
Първото, което е задължително да се направи е едно чисто формално счетоводно разделяне на пенсиите на сегашните пенсионери на дял формиран и финансиран от пари от осигурителни вноски и от дотациите от общите данъци. Тогава, може да се премахне и тавана върху частта, която се финансира от осигурителни вноски.

Нищо не пречи, обаче държавата да намали дотацията си за тези пенсии, защото бюджетните дотации за пенсиите трябва да служат преди всичко за провеждане на социална политика. Няма никаква логика държавата да дотира една пенсия от 600 лв. с още 400, а да не иска да осигури на всеки пенсионер прагът на бедност от 300 лв..
09 Декември 2016 07:15
Всяка данъчна система преди всичко трябва да е консервативна, т.е. има нужда от минимални и преди всичко предвидими корекции. Сещам се за един премиер в оставка, който в първият си мандат сменяше на приказки ДДС ставката по три пъти на седмица. Сещам се и за неговият Брад Пит, който още с встъпването си в длъжност задържа противозаконно възстановяването на данъчен кредит за да маскира бюджетният дефицит на касов принцип. Съвсем по макаренковски, или по ципраски. Да ама, не - номера не сработи, освен че предизвика забавяне в икономическото развитие с едни 0.5%. После открадна едни суми от НЗОК, от сребърният фонд, от пенсиите и т.н. Но инак е най-цитираният икономист, а като го изгониха отиде в матушката да им преподава. Е, видяхме до къде я докараха...
Сещам се и за държавният рекет през ББР - сконтираш едни проценти и ти плащаме, ако не чакай булка за пиян бай ...

Тук по-горе един neopol ми обяснява, че пенсията щели да ми я ДАДАТ защото не съм можел повече да работя. Колко съм плащал като данъци нямало никакво значение за размера на пенсията. Бе, аз това си го усещах - ама не можеше ли малко по-скрито да остане. Защо така грубо ми разби илюзиите ?

Явно в неополското съзнание ДЪРЖАВАТА е нещо имагинерно, даващо и преразпределящо по волята на НЕГО и партията му - както и да е името на текущият вожд. Разбира се, както не еднократно съм писал, неополци са от партийците, не от даващите.

А мотивацията къде отиде ?
Данъчната ни система е една от най-модерните в света. Ако успеем и да я оптимизираме в частта разходи за събиране на данъци и автоматизация на данъчното отчитане ще стане една от най-ефективните. Тук обаче не вярвам да успеем, защото то е като да местиш гробище - никакво съдействие от вътре.
09 Декември 2016 07:57
Ниският плосък данък винаги се е прилагал като временна мярка. И то от страни с прохождащи икономики. Той изпълнява две функции : вади на светло сиви пари и спомага за чужди инвестиции. В България той изпълни първата си функция. За втората се видя, че и данък да няма - няма кой да инвестира у нас. Плоският данък ограничава потреблението, спонсорството и спомоществователството, защото при него почти нищо не се изключва от облагаемата база. При прогресивния данък е точно обратното : много разходи се изключват от облагаемата база и се стимулират хората да харчат и даряват. В Германия, например, гражданите и фирмите могат да приспадат от данъците си парите, които даряват на партиите. На запад, т. нар. "филантропи", не са никакви филантропи, а практични хора, които предпочитат да се разделят със същите пари, но с апломб и овации, че са голяма работа. Ние постоянно даваме примери "как било на запад", но само ако ни отърва. Ако не ни отърва - мълчим като пукали. Смехотворно е да твърдиш, че във Франция Англия и САЩ се живеело по-добре заради "мажоритарна система", а да изпускаш дребната подробност, че там има и прогресивен данък. България е бедна страна с огромни социални разлики. Въвеждането на прогресивен данък е задължително.
09 Декември 2016 08:11
Когато някой много се бие в гърдите, че е от даващите, то обикновено е от вземащите и то много.

И е добре, когато се говори за нещо, то да се познава. Данъците, поне официалните, би трябвало да нямат нищо общо със сегашната пенсионна система. Само дето се оказа, че Нейков я направи за да могат едни фондове насилствено да имат приходи, а тя не работи. (Няма да работят и фондовете, а просто ще фалират, ама това ще се види, като трябва да почнат да плащат пенсии.)

Понеже, обаче пенсионната система на Нейков не работи, то я кърпят, с дотации от общите данъци. И то половината размер на всяка пенсия. И понеже системата не работи, то се опитват фактически да премахнат пенсионирането, като вдигат пенсионната възраст и стаж до невъзможни за една пазарна икономика притежаваща цикли и безработица нива.

Държавата се грижи за обществото като цяло. Или го прави или не го прави и обществото се разпада и изчезва, а заедно с него и паразитите-егоисти губят хранителната си среда.

Затова да повторя - няма никаква логика държавата да дотира, от данъците и на тези, които няма да имат право на пенсия, половината размер на високите пенсии, а да не може да осигури границата на бедност за всички пенсионери.

И говорим за сега и веднага, защото тази пенсионна система след няколко години просто няма да я има. А няма да я има, не просто защото не само не може да изпълни основната функция на една пенсионна система - социалната, а защото въобще е сгрешена в замисълът си и не работи по него.
09 Декември 2016 09:01
Привърженик съм на прогресивния данък с не особено стръмна скала - 10-25%.

Но проблемът е не толко в данъка, колкото в данъчната основа. Хората с по-ниски доходи биха могли да имат по-сериозни данъчни облекчения, водещи до намаляване на данъчната основа.
09 Декември 2016 09:16
Neopol
09 Декември 2016 06:22

С това обаче съм съгласен.

Но с фиксирането само върху ДОД не съм съгласен. Видите ли там е проблема - не, не е там. ДОД облага активните хора, работещите. Пасивните собственици щракат с пръсти. Всъщност колкото повече собственост притежава един собственик .. толкова по-пасивен е, т.е. по-малко ДОД и ДДС плаща като процент от собствеността си. И това не би имало значение, ако държавата + общините не правеха всяка година разходи по инфраструктурата, за чиновници, за МВР, за МО.. които са в правопропорционални на собствеността на хората. Т.е. колкото повече собственост има даден човек - толкова по-голям интерес има той от МВР, и МО които му пазят имотите/освен него самия/. Отделно около имотите има инфраструктура - която също е пропорционална на имотите, а не на доходите. Имаме чиновници даже - които една голяма част се занимават с имотите.. ами съда и той с това се занимава. Колкото повече имоти има човек, толкова повече се съди и тъй като съдът е субсидиран.. ето ти и тук връзка. Даже пътищата между градовете и селата са в полза повече за собствениците/и не е нормално да се финансират с ДДС и ДОД/.

Получава се така, че бюджетът на държавата се пълни с пари от ДДС, акцизи и ДОД/данък печалба/ - а пък се изразходва по-голямата му част на база притежавана собственост. Т.е. този който има повече собственост получава повече услуги. Като изключим пенсиите и социалните помощи - но и там, заради това, че в момента не се облага адекватно собствеността, много големи собственици се облажват даже и с помощи. Освен че получават бонус инфраструктура/макар и калпава/. Даже болниците , училищата, детските градини - са пак в бонус за собствениците. Иначе имотите им няма да струват, ако до тях няма такава обществена инфраструктура. Канализацията.. даже енергийната мрежа - всичко което е субсидирано от държавата. В по-голяма част е от полза най-вече на хората в ролята им на собственици.

Да не говорим, че сега общините разчитат само на еврофондове/помощи за да си оправят инфраструктурата. Това щеше да е смешно, но е трагично.

Направете малко сметки - вземете един голям собственик - Може и Пеевски и му сметнете собствеността, каква инфраструткура има около нея.. какви разходи прави държавата за нея и вижте какви данъци плаща изобщо човекът. Може и на Хампарцунян. Може и вашата собственост. После на някой собственик на 1000 декара земи. За МВР, МО и съда - също добавете някакви част за охрана. После на някой дето работи за 3000 лева, но няма още собственост. И друг дето живее на село - и няма никакви доходи, освен това което си изкара от земята пред къщата за 20 хил. лева. Какви разходи прави общината за това село? А колко трябва да прави за да е наред инфраструктурата? А не само една уличка, а останалите да са черни пътища? За да има училища и т.н.? Канализация.. и всичко останало.

Изобщо в момента облагането е един турлугювеч. Дайте да обложим ама не нашите избиратели, ами другите; не нас ами другите. Важното е да съберем някой и друг лев. Няма значение какъв ще е резултата. Всъщност резултата го виждаме - недостатъчно пари за поддържане. Чакане на помощи от Европа. Ниски доходи сравнени с цената на активите/щото по-голямата част от тях са превърнати в пасиви/.


09 Декември 2016 09:23
Neopol
09 Декември 2016 08:11

Ами да в момента половината пари за пенсии идва от бюджета.

Само, че тук няма решение - щото пенсионерите са съизмерими с работещите.

Всъщност май раннопенсионираните изяждат лъвския пай от тия пари. Като начало може да се разделят пенсионните фондове за първа, втора и трета категория труд и да не се мешат. Отделно само за пенсии да са фондовете.

Така поне ще е ясно къде е най-голямата дупка.
09 Декември 2016 09:34
Ранно пенсионираните са под 5 % от пенсионерите. Те не са някакъв проблем.

Съотношението между работещи и пенсионери не е демографски въпрос, а изцяло икономически. Заетостта в България на хората в активна възраст е малко над половината. Или реалната безработица се доближава до 50% от населението в трудоспособна възраст.

Илюзия и икономическа неграмотност е да се мисли, че при положение делът на труда в продукта е малък и намалява (делът на работната заплата в цената на продукта), то може да съществува пенсионна и въобще каква и да е държавна система върху облагането само на труда (работната заплата). Затова и косвените данъци, които облагат продукта, като цяло, са за предпочитане.
09 Декември 2016 09:44
От първата таблица става ясно, че България има една от най-лошите структури на приходи в бюджета си. Бюджет, в който приходите от косвени данъци са над 50 %, е прокризисен. Балансирана структура на приходите е налице, когато приходите от косвени /ДДС и акцизи/, преки /върху доходите и печалбата/ и имуществените имат приблизително еднакъв относителен дял. Това осигурява стабилност на приходите, предвид обстоятелството, че при криза, първи и в най-голям размер спадат приходите от косвените данъци.
Това е първата важна част като обект на ремонта на данъчната система.
Втората и най-важна чест е привеждане плащането на данъци от стимулиране на доброволното изпълнение на задълженията, към състояние на осъзната неизбежност от плащането им.
09 Декември 2016 09:54
Осигурителните вноски (фактическо данъчно облагане) в България не само, че не е прогресивно, но не е и плоско. То е регресивно. Поради осигурителните прагове. Тези с доходи под праговете пращат увеличаващ се процент с намаляване на доходите им, а "високите" заплати практически са освободени от данък "осигуровки".

Хубаво ги редите за осигуровките, но може ли държавата да гарантира, че по-високите осигурителни прагове или премахването им ще гарантира на плащащите пропорционалини на внесените суми пенсии? Не, нали? Значи, да вземем от хората едни пари, понеже ги имат, а да им орежем после пенсиите така, че да има за всички? А плащащият няколкостотин лева здравна осигуровка получава медицинско обслужване същото като този, който се осигурява на минимума.
Всички са се вторачили в трудовите доходи на високоплатените специалисти без да си дават сметка, че бедна страна като България трябва по някакъв начин да задържи специалистите си. Богатите държави поради високите заплати нямат такъв проблем. Те привличат специалисти от други държави с високи заплати. В България заплатите на високоплатените все пак са по-ниски.
Покрай развитието на ИТ сектора могат да се привлекат и инвестиции в други сектори, а и винаги наличието на високоплатен персонал създава спомагателни работни места в обслужващата сфера.
Стръмната скала на данъчно облагане и премахването на прага на осигуровките ще засегне точно тези специалисти. Самонаетите ще продължават да укриват доходи и да се осигуряват на възможния минимум, дори и тези с високоплатените професии.
09 Декември 2016 09:58
Ранно пенсионираните са под 5 % от пенсионерите. Те не са някакъв проблем.

А, не били проблем?‌ Платените за тях осигуровки по никакъв начин не съответстват на нивото на пенсиите им. Плюс високите обезщетения при пенсиониране.
09 Декември 2016 09:59
Бюджет, в който приходите от косвени данъци са над 50 %, е прокризисен. Балансирана структура на приходите е налице, когато приходите от косвени /ДДС и акцизи/, преки /върху доходите и печалбата/ и имуществените имат приблизително еднакъв относителен дял. Това осигурява стабилност на приходите, предвид обстоятелството, че при криза, първи и в най-голям размер спадат приходите от косвените данъци.


глупости.
09 Декември 2016 10:04
Затова да повторя - няма никаква логика държавата да дотира, от данъците и на тези, които няма да имат право на пенсия, половината размер на високите пенсии, а да не може да осигури границата на бедност за всички пенсионери.

И говорим за сега и веднага, защото тази пенсионна система след няколко години просто няма да я има. А няма да я има, не просто защото не само не може да изпълни основната функция на една пенсионна система - социалната, а защото въобще е сгрешена в замисълът си и не работи по него.

Тогава всички да плащат еднакви осигуровки за еднакъв период от време (40 г.) за да имат право на една и съща пълна пенсия.
Не може от една страна да искаш премахване на осигурителните прагове, а от друга да смяташ, че трябва да има таван на високите пенсии.
09 Декември 2016 10:08
Държавата, (а данъчното облагане е единствено нейно право) е социална организация на обществото, а не пазар, която има за цел неговото запазване, възпроизводство и развитие.

Да де, но има и пазарен елемент, когато държавата не е оградила границата с кльонове и гражданите са свободни да я напуснат. Данъците и осигуровките са цена, която плащаш, за да живееш в тази държава и да се възползваш от услугите ѝ. Ако качеството на услугата е ниско (а в България е ниско), а цената се повиши, можеш да отидеш (временно или постоянно) другаде, където съотношението цена/качество е по-добро.
09 Декември 2016 10:10
rki 09 Декември 2016 09:59
глупости.

Щом ти казваш ... Сигурно си голям спецЯлист. Или "старши икономист" в някоя фондация като ИПИ или ОО.
09 Декември 2016 10:11
Сигурно си голям спецЯлист. Или "старши икономист" в някоя фондация като ИПИ или ОО.

ми не, но за разлика от вас чета статистика.
09 Декември 2016 10:41
ми не, но за разлика от вас чета статистика.

Не се заяждай, а опитай четене с разбиране. Гледай не само числа, но и на какви промени в законодателството се дължат. Търси влияние и на други фактори, т.е., не чети, а анализирай. По-трудно е, но вярвам в теб, ще се правиш.
09 Декември 2016 10:47
Не се заяждай, а опитай четене с разбиране. Гледай не само числа, но и на какви промени в законодателството се дължат. Търси влияние и на други фактори, т.е., не чети, а анализирай. По-трудно е, но вярвам в теб, ще се правиш.


не е зле този съвет да го приложите първо върху себе си, преди отново "компетентно" да се изкажете на тема данъци.
09 Декември 2016 11:20
Няма да спра да повтарям - в чужбина много вземат, ама и повечко дават, по-малко крадат, пък и по-умно харчат. Затова всичкото социалист-борец за социална справедливост да спре да хленчи за по-високи данъци, ама да вземе първо да се бори срещу най-голямата несправедливост - кражбата им.
09 Декември 2016 11:32
Затова всичкото социалист-борец за социална справедливост да спре да хленчи за по-високи данъци, ама да вземе първо да се бори срещу най-голямата несправедливост - кражбата им.

За целта социалистите трябва да получат властта, пък у нас на власт са комунисти. И, нали знаеш, при тях е 'всекиму според нуждите', и те сега задоволяват своите нужди, пък за народа - каквото остане.
09 Декември 2016 11:52
Ако качеството на услугата е ниско (а в България е ниско), а цената се повиши, можеш да отидеш (временно или постоянно) другаде, където съотношението цена/качество е по-добро.

Границите са отдавна отворени за да се престане с митологията. На кои услуги съотношението цена/качество извън България е по-добро ? Има "услуги", чието качество е и по-високо, но и цената им е много по-висока. Кой чака с огромна готовност някой българин навън ? Само питат, кога ще дойдат българите за да си ги направим началници.

Другият мит, че видите ли ниските данъци държали някого в България. В България данъците съвсем не са ниски, като реално плащана сума спрямо доходите. Просто вместо прогресивни, както е в развитите страни, са регресивни.
09 Декември 2016 12:21
Това много ми хареса:

Втората и най-важна част е привеждане плащането на данъци от стимулиране на доброволното изпълнение на задълженията, към състояние на осъзната неизбежност от плащането им.


БирникЪ
09 Декември 2016 12:27
Ранно пенсионираните са под 5 % от пенсионерите. Те не са някакъв проблем.


Мисля раннопернсионирани ги броят докато навършат 65 години../даже може и до по-ниска възраст??/ после вече не ги броят/прехвърлят ги към останалите трета категория/. А трябва.



09 Декември 2016 12:43
Другият мит, че видите ли ниските данъци държали някого в България. В България данъците съвсем не са ниски, като реално плащана сума спрямо доходите. Просто вместо прогресивни, както е в развитите страни, са регресивни.

Хайде да не бъркаме данъци с осигуровки! Както тука някой писа, срещу данъците не се очаква никаква пряка полза, докато срещу осигуровките се очаква пенсия, която да е пропорционална на внесеното и здравна помощ с еднакво третиране на всички осигурени.
Никой не ми отговори на въпроса дали държавата ще гарантира адекватна на вноските пенсия? Защото за над 100 ниски пенсии се доплаща до минимума, а максималните пенсии се режат до тавана.
09 Декември 2016 12:52
Никой не ми отговори на въпроса дали държавата ще гарантира адекватна на вноските пенсия? Защото за над 100 ниски пенсии се доплаща до минимума, а максималните пенсии се режат до тавана.

Не няма да гарантира, защото и сега размера на пенсиите е два пъти по-висок от адекватният на вноските. Даже не на вноските, защото те са след 2000 г., а на събираните пари от вноски в момента. Затова и държавата ги доплаща с парите, от други данъци, включително и на хора, които никога няма да имат право на пенсия.

И няма нищо отрязано от тавана. Няма как да има, при положение, че половината от размера и на високите пенсии е от дотации, а не от осигуровки.
09 Декември 2016 12:53
Косвените данъци са голяма глупост - щото така парите се събират на едно място, после се раздават ей така като се гледа тавана. На тези които най-много викат и на нашите хора. Отделно косвените данъци са огромни и лесно се краде с тях и от тях. Косвените данъци правят така, че хората да не се интересуват къде им отиват тия пари и за какво. Няма пряка връзка между платени данъци и получени услуги - резултатът е мизерия и много скатаване на данъци. И макар, че по определение платените данъци не водят до услуга, то без някаква справедливост - т.е. повече платени данъци/повече получена услуга и обратното - се получава мизерия. Както е в момента.

Човек трябва да знае къде са му отишли данъците/само така може да има контрол/ - а при ДДС и акцизите - всичко е куче влачи, диря няма. Парите от данъци трябва да се използват максимално близко до тия които са ги дали и само част да се преразпределят по други места. При косвените данъци - това не може да се направи. А и - няма никаква връзка между това колко потребяваш и колко услуги получаваш от държавата, или пък от доходите и получените услуги. Т.е. всеки гледа да скатае данъците, щото знае, че около къщата му - все ще е мизерия или все ще е оправено - просто няма значение какви данъци плаща.

Освен това когато няма пряка връзка между платени данъци и получени услуги.. хората се ориентират много лесно според данъците, т.е. съобразяват си дейността така че да плащат по-малко данъци. И както е в момента - например гледат да не работят/щото така ги облагат с дод например/ или да работят без договор. Т.е. поощрява се нищонеправенето/особено като няма адекватни данъци върху собствеността/. Щото така дават и помощи даже.




09 Декември 2016 13:01
Осигурителните вноски са фактически данъци, защото се внасят задължително. Дали срещу тях се очаква нещо и какво точно, то както ти сам посочваш с разликата между пенсионните и здравните, то това е напълно произволно, като принципи, променливо по целесъобрадност и с нищо негарантирано. Както постоянно се променят осигурителни минимуми, осигурителни ставки, задължения за внасяне тук и там, изплащане от тук и от там, условия, възраст и стаж за пенсиониране, така и утре може да се промени всичко. Всъщност неизбежно само след няколко години ще се промени, защото фондовете ще фалират и няма да изплащат пенсии, НОИ ще трябва да ги поеме, а пенсионната система съвсем ще се скапе.
09 Декември 2016 13:06
защото фондовете ще фалират и няма да изплащат пенсии

кой задължи хората да внасят пари в ПФ
09 Декември 2016 13:06
Не няма да гарантира, защото и сега размера на пенсиите е два пъти по-висок от адекватният на вноските. Даже не на вноските, защото те са след 2000 г., а на събираните пари от вноски в момента. Затова и държавата ги доплаща с парите, от други данъци, включително и на хора, които никога няма да имат право на пенсия.
И няма нищо отрязано от тавана. Няма как да има, при положение, че половината от размера и на високите пенсии е от дотации, а не от осигуровки.

Ставаше дума за бъдещите пенсионери, които сега са на млада възраст ако се премахне таванът на осигуровките, както искат някои. След като не им се гарантира заработената пенсия, защо да плащат по-високи осигуровки на държавата вместо с тези пари да си осигурят спокойни старини?
Право на социална пенсия има всеки, дори и без един ден стаж ако няма други доходи и имущество, от което да се издържа.
09 Декември 2016 13:09
Държавният бюджет винаги се разпределя по целесъобразност. Затова и казват, че той е възможно най-политическият акт на едно правителство и парламентарно мнозинство. Преките данъци или декапитализират, (какво друго, освен декапитализация е да облагаш имущество, което не носи доходи), или облагат само част от продукт, т.е. дохода само на една социална група от продажбата му. При косвеното облагане се облага продуктът, като цяло, а с това и всички фактори за производство, пропорционално на делът им в него.

Идеалният вариант е цялото облагане да е само косвено, а от преките облагания да се търсят не приходи, а социален регулиращ ефект. Например, ако искаме да гарантираме собствени жилища за почти цялото население и да избегнем концентрацията на жилищна собственост и рентиерството, (което е нещо паразитно), то трябва да освободим напълно от данъци единственото жилище до определена квадратура, а за второ и всяко следващо, независимо притежавано от физически или юридически лица да въведем стръмна прогресивна скала на облагане.
09 Декември 2016 13:14
Ставаше дума за бъдещите пенсионери, които сега са на млада възраст

Ако експонираме сегашната реалност в бъдещето, което е доказано напълно погрешно, защото бъдещето е нещо съвдем различно и никой не може да го знае, а единствено да предполага и гадае, то пенсионери няма да има.

Ще има една огромна и растяща група хора без право да се пенсионират, което ще е огромен социален проблем, който ще се реши по един или друг начин, но няма как да стане при сегашната пенсионна система. Ако е оцеляла дотогава, то тогава и ще бъде отменена.
09 Декември 2016 13:19
защо да плащат по-високи осигуровки на държавата вместо с тези пари да си осигурят спокойни старини?

Защото са задължени от закона приет и налаган от държавата. Колко хора мислиш, че ще останат да внасят в частните пенсионни фондове, ако държавата не ги задължава ?
09 Декември 2016 13:33
Например, ако искаме да гарантираме собствени жилища за почти цялото население и да избегнем концентрацията на жилищна собственост и рентиерството, (което е нещо паразитно), то трябва да освободим напълно от данъци единственото жилище до определена квадратура, а за второ и всяко следващо, независимо притежавано от физически или юридически лица да въведем стръмна прогресивна скала на облагане.

И как тогава един пенсионер може да има по-добър доход след като държавата не му гарантира нормална за живот пенсия? После, след като с данък сгради се плаща за инфраструктура, къде е логиката едни жилища да се облагат с много по-високи данъци от съседните при една и съща равностойност? Закупилите жилища веднъж са платили данъци върху средствата за закупуването им. Едно семейство с апартамент в града колко ще плаща за наследствените си имоти на село?
Коя държава в Европа гарантира на всяко семейство собствено жилище? И защо това трябва да е задължение на държавата, т.е. данъкоплатците?
Иначе съм съгласен, че данъците върху собствеността трябва да се повишат.
09 Декември 2016 13:42
Мисля, че ясно казах, че на преките данъци не трябва да се разчита за приходи, а те да са инструмент за провеждане на политики. В примера с жилищата - на политика за това всяко семейство да си запази и да има собствено жилище и да бъде обезсърчена концентрацията на жилищна собственост и рентиерството.

Относно осигуряването на достойни пенсии за всички, то това е напълно възможно, но следва да се смени подходът и пенсионната система. Подходът трябва да бъде изцяло социален, а пенсионната система да се финансира пряко и изцяло от общите данъци. Осигуряване, доколкото не пречи, трябва да бъде изцяло и само доброволно и на собствен риск. Без задължаване, но и без приспадащи облекчения.
09 Декември 2016 13:48
Иначе съм съгласен, че данъците върху собствеността трябва да се повишат.

Не, не трябва да се повишат, а да има необлагаем минимум от едно жилище и прогресивно облагане на останалите жилищни имоти над единственото.

Инфраструктурата е публична и тя няма как да има връзка с данъците на имотите. Тя се изгражда и поддържа от общите данъчни приходи в бюджета. Така трябва да е, защото видяхме проваленият вече неолиберален възглед и модели на негова база до какво доведе и води.
09 Декември 2016 14:08
Относно осигуряването на достойни пенсии за всички, то това е напълно възможно, но следва да се смени подходът и пенсионната система. Подходът трябва да бъде изцяло социален, а пенсионната система да се финансира пряко и изцяло от общите данъци.

Тоест, вдигане на общите данъци не само да се компенсират осигуровките, но и да се осигурят по-високи пенсии.
Остава открит въпросът кой ще плаща тези данъци след като се въведе прогресивна данъчна скала с висок необлагаем минимим и всевъзможни данъчни облекчения.
09 Декември 2016 14:10
Не, не трябва да се повишат, а да има необлагаем минимум от едно жилище и прогресивно облагане на останалите жилищни имоти над единственото.


Едно жилище, две жилища, пет жилища - от това не би имало никаква полза - просто ще се правят всякакви гимнастики за прехвърляне на жилища на роднини, поставени лица и фирми. Понеже постоянно се приемат ей такива "гениални" идеи, в България постоянно ставаме свидетели на чудесни закони и правила, от които обаче няма никаква полза, защото са или неприложими или лесно заобикаляни. И накрая резултатът е една голяма нула + безкрайна бюрокрация. С две думи - соц рай.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД