Главният прокурор Сотир Цацаров ще може да иска прилагането на СРС и само при съмнения за тероризъм, без да има образувано конкретно дело. |
Опозицията видя възможности за тежки злоупотреби с новите разпоредби. Притеснително е, че важните промени, както обикновено, бяха направени по заобиколен път - чрез преходните и заключителните разпоредби на антитерористичния закон бе изменен Законът за СРС.
Главният прокурор ще може да иска подслушване от председателя на Специализирания наказателен съд, когато става дума за подбудителство, подготовка, финансиране и извършване на терористично нападение, обучение на терористи, създаване на терористична организация, фалшификация на документи за терористични цели. Същото право се дава и на шефовете на ДАНС, ДАР и военното разузнаване или оправомощени техни заместници, както и на главния секретар на МВР.
Искането за СРС, отправено от главния прокурор и другите шефове на служби, трябва да съдържа фактите и обстоятелствата, даващи основание да се предполага, че се подготвя, извършва или е извършено тежко, умишлено престъпление. Тези детайли предизвикаха недоумението на Атанас Атанасов от Реформаторския блок, който попита откъде прокуратурата ще разполага с оперативни данни, че се подготвят подобни престъпления, за да иска прилагане на СРС срещу заговорниците. С такава информация обикновено разполагат само спецслужбите. "Превърнахме прокуратурата в специална служба. Колеги от ГЕРБ, тази симбиоза на вашия началник с главния прокурор ще ви се стовари на главата", обърна се той към депутатите от управляващото мнозинство.
От БСП и АБВ пък обявиха, че управляващите дават възможности за произвол заради драстично завишените срокове на прилагане на СРС по редица криминални деяния, сред които влизат не само тероризмът, но и другите в категорията "престъпления срещу републиката" - бунт, преврат, предателство, шпионаж, диверсия и т.н. Промените предвиждат СРС да могат да се ползват до 2 г. вместо досегашните 6 месеца. Срокът може да се удължи дори до 3 г. вместо до 12 месеца, както е досега. Шефът на парламентарната комисия за спецслужбите и СРС Димитър Лазаров (ГЕРБ) обоснова промяната с необходимостта да се проследят т.нар. спящи клетки. "Превръщаме държавата в голям механизъм за подслушване. Връщаме се към времена, когато подслушването се беше превърнало в емблема", коментира Иван Иванов от БСП.
Пак чрез преходните и заключителни разпоредби на закона срещу тероризма управляващите дадоха полицейски правомощия на ДАНС. Със заповед на председателя й нейните служители ще могат да задържат за 24 часа заподозрени в престъпления като шпионаж, корупция, тероризъм и пр. На задържания се позволяват адвокатска защита, медицинска помощ, телефонно обаждане, а ако не е българин - контакт с чужди консулски служби и преводач. Ще бъде ограничавано единствено правото му на свободно придвижване. Служителите на ДАНС ще имат право да призовават "в служебните помещения граждани за изпълнение на определените им със закон правомощия". При неотложни случаи заподозрените ще бъдат привиквани по телефона или чрез телекс или факс.
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ
Гражданите, които са претърпели материални загуби вследствие на мерките по антитерористичия закон, ще имат право на обезщетение за "реално причинените имуществени вреди". Парите за компенсации ще се определят изрично в държавния бюджет за съответната година, а условията и редът за изплащането им ще се запишат в постановление на МС.