НАП започва нов тип кампания за събиране на данък "уикенд". За целта първо ще бъдат проверени 5000 фирми, за които има данни, че пестят ДДС, като купуват скъпи автомобили и лукс сгради уж за служебни цели, а всъщност придобивките се ползват за лични нужди. Няма да се правят обаче тежки ревизии, последвани от актове и глоби за неплатени данъци, а целта е чрез проверките компаниите да бъдат насърчени сами да поправят грешките и да внесат пропуснатите налози. Това стана ясно вчера по време на семинар, организиран от приходната агенция. Освен това експертите на НАП увериха, че няма да ровят в разпечатките за телефонните разговори на персонала, но се очаква фирмите коректно да намаляват данъчния кредит по ДДС, ако устройствата се ползват и за лични цели.
"Данък "уикенд" се прилага в целия ЕС, той е част и от нашето законодателство и би трябвало да се прилага и у нас в последните 20 години, но това не правено", обясни говорителят на НАП Росен Бъчваров. Той посочи, че само в България е станало нещо нормално да пишат на фирмата всякакви разходи - дори за детегледачки и градинари, за да плащат по-малко ДДС. През 2014 г. покупките на нови леки коли от името на фирми са за 400 млн. лева, но повечето от тях всъщност са за лично ползване, а счетоводителите на фирмите дори не са виждали тези придобивки, даде пример Бъчваров. И добави, че има компании с по 7-8 леки автомобила и имоти, които нито ден не са били използвани по работа.
"Това, което иска НАП да направи, е не да направи ревизия, да обложи компанията с лихвите за пет години назад и да събира принудително тази сума, продавайки, ако щете, имуществото. Радикално променяме подхода - ако се открие невярна фактура, ако справката декларация по ДДС е сгрешена, вместо да възлагаме ревизия, препоръчваме на данъкоплатеца сам да коригира неточностите и да начисли дължимия данък сама", коментира по БНР Бъчваров. Според него при коректно прилагане на данък "уикенд" за година ефектът за бюджета ще е минимум 100 млн. лева.
Идеята на данък "уикенд" е, че ако една кола например 5 дни в седмицата се ползва за работа, а 2 дни - за лични пътувания, за два от петте дни фирмата да начисли ДДС. Всяка компания може да прогнозира какво ще е съотношението между лично и служебно ползване, за да изчислява данъчните си задължения, а следващата данъчна година, ако има промяна, може да коригира пропорциите.
Данъчните няма да се втренчат в това дали е плащан ДДС за лаптопи, мобилни телефони и други вещи, ако се ползват смесено - и по работа, и извънслужебно. "НАП не цели да брои разпечатки за мобилните телефони и да изчислява колко време служителите са говорили по работа и колко със съпругата и тъщата. Това е абсурдно. Нашата цел е да насърчим бизнесът сам да изпълнява законовите изисквания", обясни Бъчваров.
Но все пак приходната агенция ще следи дали броят на джиесемите и преносимите компютри е адекватен на служителите и дали не се купуват устройства за роднини и приятели за сметка на фирмата.
Аз и без друго не говоря с тъщата...
Но иначе ми е интересно как да си сметна личните телефонни разговори, като съм с Вивател тарифа 30.00 лв и говоря без лимит към всички. А за който не се е сетил - не зареждайте гориво в събота и неделя.