Няколко кабелни телевизии и тв програми с ограничена аудитория са прибрали лъвския пай от парите, които държавата отпусна за агитация преди националния референдум на 6 ноември. Това показва окончателният доклад на неправителствената организация "Отворен парламент". Почти 207 000 лв. от всички одобрени от ЦИК договори на партии, коалиции и инициативни комитети (ИК) на обща стойност 834 049 лв. са попаднали в кабелна телевизия "Евроком". Делът на "Евроком" представлява около 25% от целия бюджет на информационната кампания. Още около 20 000 лв. е получило дружество "Евроком Царевец", което притежава регионална телевизия със същото име. След това се нарежда фирма "БГ САТ" АД с почти 100 000 лв. Тя притежава телевизии, които могат да се гледат само от абонатите на сателитния оператор "Булсатком". Трети по приходи е телевизия "Европа" - 61 000 лв. Прави впечатление, че най-активно към "Евроком", "БГ САТ" и "Европа" са насочвали средства граждански инициативни комитети. Този на Валери Венков например е дал пари единствено на "Евроком", на Димитър Митов - на "БГ САТ", а гражданското сдружение с представител Наташа Димитрова е отпуснало цялата си сума на "Европа".
По сходен начин са действали и много от малките партии, регистрирали се за кампанията - Балканска демократична лига, Българско национално обединение, издигнало Митьо Пищова за президент, и др. Към "Евроком" насочи основната част от субсидията и независимият депутат и лидер на партия "Българската пролет" Велизар Енчев. Той е водещ на предаване по същата телевизия.
Най-гледаните национални частни телевизии bTV и Нова остават по-назад в списъка с предпочетени медии за агитация. bTV е четвърта с 57 000 лв., а Нова е седма с 28 000 лв. Между тях са "България он ер" с 45 000 лв. и вестник "Земя" с 37 500. "Отворен парламент" обръща внимание, че към "Земя" са насочили пари видинските инициативни комитети, ръководени от Светлана Стоянова и Румен Маринов. По време на кампанията bTV разкри, че двамата са свързани помежду си. Първоначално Стоянова и Маринова искаха да насочат средствата си към видинското радио "Гама", но ЦИК отказа да утвърди тези договори. "Впоследствие в един и същи ден и с идентични заявки представляващите двата комитета обявяват пред ЦИК, че "във връзка с настъпили промени в планирането на нашата информационно-разяснителна кампания" се отказват от заявките си към радиото и насочват средства в размер от по 12 500 лв. към "Земя" - разкриват от сдружението. Това става на заседание на 27 октомври - само седмица преди края на информационно-разяснителната кампания. Практиката за пренасочване на средства след преосмисляне на плана не е нова. По време на кампанията за предишния референдум, след като за сайта "Хаштаг-БГ" бяха одобрени договори за близо 160 000 лв. от част от регистрираните тогава видински комитети, медията се отказа от други пакети за над 115 000 лв. в полза на сайта "Гласове" и на видинското радио "Гама".
За участие в тазгодишната кампания се регистрираха 32 партии, коалиции и инициативни комитети. На всеки от тях парламентът позволи да се отпуснат по 40 000 лв. - изцяло или като дял според участието в тях на организации без субсидия по Закона за политическите партии. 26 от формациите се възползваха от правото да получат парите и да ги насочат към избрани медии.
Параграфе,
някъде из т.нар. Закон за референдумите (оня "закон", с дългото име, беше нещо си за някакво си пряко участие на някакви в нещо си...) имаше май изискване за някакъв ИНФОРМАЦИОНЕН лист, с който на потенциалните участници в Референдума, им се разясняват аргументите ЗА и аргументите ПРОТИВ, не ли ? Аз такъв лист този път не видях! Имаше ли такъв ? Отговорността за такъв ИНФОлист на кого - държавата (ЦИКаджиите) или на инициаторите на Референдума ? Предварително благодаря за отговора твой!