Възможно е пътниците да бъдат сканирани незабелязано от камери по летищата и пропускателните пунктове. |
Бъчварова даде да се разбере, че споразумението със САЩ е дошло след тежки преговори и се е наложило през лятото само в рамките на два месеца два пъти да ходи отвъд океана. На въпрос за каква точно система става дума, дали тя проверява заловените, задържаните на границата, или пък всеки, който преминава границата, без значение от повода, Бъчварова отговори: "Благодаря ви за въпроса". Тя повтори, че не може да коментира в детайли каквото и да било.
Това най-вероятно означава, че системата със сигурност работи с всеки, който минава границата, без значение от посоката. Възможно е да става дума за разработена програма, при която минаващите биват сканирани незабелязано от разположени навсякъде по пунктовете камери. Така информацията ще се подава директно в базата данни на заподозрените - както сме го гледали по филмите. Известно е, че САЩ имат най-големите архиви по темата и най-дългите списъци с проверявани и заподозрени. Дори вчера стана ясно, че тунизиецът Анис Амри, заподозрян за атаката в Берлин, е бил в американския списък на хора, които не трябва да бъдат допускани на полети до САЩ. Той е бил засечен от американските служби, че е проучвал в интернет как се правят взривни устройства и е установил връзка с "Ислямска държава".
"Със споразумението със САЩ можем да проверяваме много точно каква е потенциалната заплаха от всеки един, който минава българската граница. Това е голямо постижение, което много скоро ще заработи. Няма друга европейска държава, която да разполага с тази възможност. С тази система се повишава нивото на сигурност", заяви Бъчварова. Тя не даде никакви подробности повече, тъй като ставало въпрос за конфиденциална и класифицирана информация. От думите й обаче стана ясно, че системата има възможност за детайлни проверки на всички влизащи и излизащи от страната. На въпрос по Нова телевизия защо например Германия няма такава система, в контекста на случващото се в Берлин, Бъчварова отговори: "Германия и САЩ не са се споразумели".
Става дума за документ, който Бъчварова и секретарят по вътрешна сигурност на САЩ Джей Джонсън подписаха в края на септември във Вашингтон. Това е междуправителствено споразумение за прилагането на спогодбата от 2012 г. за сътрудничество в борбата с тежката престъпност. Тогава бе обявено, че "прилагащото споразумение предвижда равнопоставен и реципрочен обмен на информация - дактилоскопични данни и ДНК профили с оглед превенция и разследване на тежки престъпления". Според вътрешното министерство споразумението подпомага "дейността на структурите за сигурност на България и САЩ при идентифициране на потенциални терористи или лица, представляващи друга заплаха за националната сигурност, както и извършители на други тежки престъпления, като трафик на хора, контрабанда на нелегални мигранти и злоупотреба с документи за пътуване".
ПРЕДИМСТВА
Бъчварова изтъкна при подписването, че успешното изпълнение на договорените със САЩ споразумения ще даде предимства при продължаването на разговорите за безвизово пътуване на българите. Вътрешният министър подчерта и че България е първата европейска държава, която финализира това споразумение и го подписва. Според нея това показва доверие и добро сътрудничество. Още тогава тя обяви, че споразумението дава възможност за проверки в по-широк кръг бази данни, които да ни ориентират за характера на потока, минаващ през България, да ограничат опасността от преминаване на чуждестранни бойци или на хора, които са заподозрени в участие в терористични мрежи.