Страните от Източна Европа изнасят безработицата си в Австрия, заяви канцлерът на страната Кристиан Керн в реч, произнесена в град Велс, цитиран от Би Би Си. Там той представи 10-годишен план за икономическо развитие на страната, който предвижда създаването на 200 000 нови работни места до 2020 г. Керн заяви, че ще поиска от Европейския съюз да позволи на местни работодатели да наемат приоритетно австрийци, а след това граждани на други страни членки на общността, освен ако няма подходящи кандидати. В ЕС действа общ пазар на труда и всички граждани на държавите членки имат равни права при постъпване на работа във всяка от 28-те страни.
Анализаторите определят изказването на канцлера Керн като опит да привлече избирателите, които симпатизират на крайната десница, набираща напоследък голяма популярност в страната. Той неслучайно представи икономическия план на правителството в град Велс, където местният вот беше спечелен от крайнодясната Партия на свободата. Привържениците й се увеличават главно заради страховете на австрийците, свързани с миграцията и безработицата.
ЕК вчера отказа да коментира изказването на австрийския канцлер Кристиан Керн.
Междувременно германският вицеканцлер и министър на икономиката Зигмар Габриел определи като "налудничава" данъчната политика в ЕС, писа в. "Билд". Той направи това в контекста на предстоящото съкращаване на 2500 работни места в германските заводи на канадския производител на вагони "Бомбардие" и надпреварата между страните членки за по-ниски корпоративни данъци. В Полша и други източноевропейски страни корпоративните данъци стават все по-ниски, а дупките в бюджетите си запълват с пари, отпускани от еврофондовете, каза Габриел. Тези пари пък идват основно от данъкоплатците на Германия и други европейски страни, изтъкна той. При описване на ситуацията Габриел използва квалификации като "убиване на работни места" и "данъчен дъмпинг".
В Полша и други източноевропейски страни корпоративните данъци стават все по-ниски, а дупките в бюджетите си запълват с пари, отпускани от еврофондовете, каза Габриел. Тези пари пък идват основно от данъкоплатците на Германия и други европейски страни, изтъкна той. При описване на ситуацията Габриел използва квалификации като "убиване на работни места" и "данъчен дъмпинг".
Ами да спрат еврофондовете и тогава цяла източна Европа ще се пренесе в Германия и Австрия.
То няма как да фалираш конкурентните ти фирми в Източна Европа, да изнасяш второкачествената си продукция в тези страни и после да се вайкаш. Третирането на хората вече почва да прилича на хитлеровото спрямо славянството.