Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще предложи западните санкции срещу Русия да бъдат прекратени, ако бъде постигнато споразумение с руския държавен глава Владимир Путин за намаляване на ядрените въоръжения. Тръмп каза в интервю за британския в. "Таймс" и германския "Билд", че иска ядрените арсенали на двете най-големи ядрени сили в света да бъдат "намалени значително". Той изрази критика към Москва заради намесата й в сирийската гражданска война, описвайки я като "много лошо нещо", което е довело до "ужасна хуманитарна ситуация". НАТО е "остаряла" организация, допълни новият президент на САЩ. Макар да посочи, че пактът остава "много важен за мен", той отново се оплака, че много от държавите членки не плащат достатъчно, което според него е много нечестно спрямо Вашингтон.
В момента Русия не обмисля вариант за съкращаване на своя арсенал срещу сваляне на санкциите от страна на САЩ, съобщи руският президентски говорител Дмитрий Песков. Според него темата за ограничаване на ядрения арсенал може да се разглежда след встъпването на Тръмп в длъжност. В Кремъл са съгласни с Доналд Тръмп, че НАТО е реликва от миналото. От Съвета на Федерацията (горната камара на руския парламент) обявиха, че отмяната на санкциите не е цел, за която трябва да се жертва нещо. Председателят на Комисията по международни отношения на Държавната дума Леонид Слуцки призова да "не се бърза". Той определи заявеното от Тръмп като "размишление върху варианти".
Доналд Тръмп отбеляза, че германският канцлер Ангела Меркел е допуснала "една много катастрофална грешка", като е приела повече от един милион мигранти. Тръмп уточни, че Меркел в момента е най-важният лидер в Европа и че ЕС служи на германските интереси. Той също така предупреди немските автомобилни компании, че може да наложи вносни мита в размер на 35% за продукцията им, внасяна на американския пазар, заради нежеланието им да произвеждат повече коли в техните заводи, намиращи се в САЩ. "Бих казал на BMW - ако построите завод в Мексико и планирате да продавате автомобили в САЩ без мито от 35 на сто, вие може да забравите за това", допълни той. Германският икономически министър Зигмар Габриел реагира веднага и посочи, че вместо да се опитва да санкционира немските автомобилостроители, САЩ трябва да отговорят чрез производство на по-добри и по-привлекателни автомобили. Германският министър на финансите Волфганг Шойбле предупреди Тръмп за опасността от протекционизъм в икономиката.
Ръководството на НАТО с тревога приема заявлението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че Северноатлантическият пакт е остарял, заяви германският дипломат №1 Франк-Валтер Щайнмайер при пристигането си на среща на външните министри на ЕС в Брюксел. "Идвам от преговори с генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг, в НАТО изявлението на Тръмп се възприема със загриженост", каза Щайнмайер. Германия ще се стреми към тясно сътрудничество с новата американска администрация независимо от острите изказвания на новоизбрания президент, заяви говорителят на германското правителство Щефан Зайберт. ЕС трябва да се обедини в отговор на изявленията на Доналд Тръмп във връзка с Брекзит, заяви френският външен министър Жан-Марк Еро в Брюксел.
ОПАСЕНИЯ
Отиващият си президент на САЩ Барак Обама сподели в интервю за Си Би Ес опасенията си за бъдещето на страната, включително и за влиянието на Русия. "Обезпокоен съм до каква степен в някои среди се шири идея, че Владимир Путин заслужава повече доверие от правителството на САЩ", каза той. Той добави, че въпросът с "руските хакери" показва разкола между демократите и републиканците, което ги накара да забравят, че "играят от един отбор".