Комисията за защита на конкуренцията отхвърли искането за спиране на електронния търг за лекарства. Първият конкурс на електронната борса на здравното министерство предвижда да се сключат договори за доставки на всички лекарства за 145 болници за 3 години напред и за близо 1.2 млрд. лв. Срещу процедурата бяха подадени две жалби с искане тя да бъде спряна - от търговеца на лекарства на едро "Медекс" и от доставчика на медицинско оборудване, изделия и апаратура "Топ Хоспитал Сървис". Заради жалбите здравното министерство спря търга.
Фирмите искат процедурата да бъде спряна, тъй като в търга не са посочени всички възможни лекарства, което ограничава конкуренцията, изискват се големи остатъчни срокове на годност при доставка, налагат се тежки административни процедури. Жалбата не е уважена, тъй като според КЗК "от спирането на процедурата ще настъпят значително по-големи вреди за засегнатите страни - възложител и обществото като цяло, които превишават ползата от нейното налагане", т.е. има опасност болниците да останат без лекарства.
Определението на комисията се обжалва пред Върховния административен съд. Ако ВАС го потвърди, електронният търг за лекарства може да бъде подновен. След седмица обаче се очаква да има служебен здравен министър и не е ясно дали той ще реши да продължи процедурата. Търгът предвижда да се избират двете най-евтини оферти за всяко едно лекарство, а след това всяка болница да поръчва от избраните препарати нужните й количества. Производителите обаче смятат, че определянето от МЗ на таван на поръчките може да доведе до дефицит на някои препарати.
ПРОВЕРКА
КЗК е образувала производство за нелоялна конкуренция при търговията с лекарства срещу бизнесмена Веселин Марешки. Сигналът е подаден от Специализираната прокуратура, която не е намерила данни за престъпление, но смята, че случаят е от компетенцията на антимонополния регулатор.
Прокуратурата е установила, че в периода 2013-2014 г. Веселин Марешки в качеството си на собственик на аптеки заедно със сътрудници под негово ръководство са предприели агресивни действия спрямо собственици на други аптеки. Те отправяли предупреждения към тях, че ако откажат да купуват лекарствени продукти от дистрибутора "Фармнет" АД, до аптеките им ще бъде отворена тяхна аптека с логото на "Супер нова" за Северна България и "Лидер" за Южна България, които щели да продават лекарствени продукти на по-ниска цена от доставните цени. Те били предупреждавани и да очакват проверки от агенцията по лекарствата и така ще бъде унищожен бизнесът им.
Милиард за "саниране", 1,2 милиарда за лекарства... % комисионни? Именно!
-----------------------------
Сайтът на Генек