Вицепремиерът по еврофондовете писа в сряда на колежката си Меглена Кунева с искане да се спрат конкурсите за научни центрове. |
От МС потвърдиха за наличието на подобно писмо, но коментираха, че то не било проблемно и необичайно и е в рамките на нормалната кореспонденция с МОН, т.е. не означава директно, че процедурите за наука ще бъдат спрени. От екипа на Кунева обаче реагираха изненадано и до редакционното приключване на броя не успяха да дадат коментар. Според запознати един от вариантите за излизане от ситуацията е срокът да бъде удължен, ако никой не подаде оферта до края на днешния ден. Междувременно това ще позволи да се коригират условията според препоръките на Томислав Дончев.
Писмото на Дончев е провокирано от сигнал на 15 учени от БАН, ТУ-София и СУ, изпратен на 28 декември до него и до просветния министър. В него се моли за удължаване на срока за кандидатстване по процедурата за центровете за върхови постижения заради сериозни съмнения за злоупотреба с планираните средства. Учените описват куп нередности, допуснати от управляващия орган на програмата, които според тях видимо толерират дадени организации. Според тях периодично се правят концептуални промени за подготовка на проектните предложения, дават се разяснения, противоречащи на първоначалните указания, което налага драстични промени в подготвените вече проектни предложения и др. От научната общност недоумяват как е възможно дни преди финала за подаване на проектите управляващият орган да не е представил всички документи за кандидатстване и да твърди, че предстоят изменения в насоките за кандидатстване.
Екипът на Томислав Дончев е направил анализ на промените в условията. "Въз основа на това считаме, че насоките за кандидатстване по двете процедури са били изменени съществено, при това по незаконосъобразен ред, което води до опорочаване на провеждането им", е категоричното мнение на експертите. Те посочват, че на 30 декември управляващият орган под формата на таблица с въпроси и отговори на практика е извършил промяна на насоките за кандидатстване, без обаче да са налице условията, при които това е допустимо - за увеличаване на финансовия ресурс, за удължаване на срока за представяне на проектите и ако има промени в правото на ЕС и/или българското законодателство.
В писмото си от 18 януари т.г. вицепремиерът Дончев е категоричен, че с таблицата, която от МОН претендират, че е само за "отстраняване на явни фактически и технически грешки", всъщност се извършват "съществени промени в процедурата" за центровете за върхови постижения. На всичкото отгоре те не са отразени към днешна дата в самите приложения, т.е. не е направена същинска промяна на документите. Приведени са и 4 конкретни доказателства. В една от таблиците например съотношението задължения - собствен капитал, на което трябва да отговарят кандидатите, е променено от "е било по-голямо" на "не е било по-голямо", което по същество променя допустимите кандидати, както и възможностите за партньорства по процедурата, пишат от МС. За сериозно изменение, макар и по-благоприятно за кандидатите, може да се смята и промяната на процента на максимално допустимите разходи за публичност и визуализация, който е увеличен от 0.5 на 1%. Същото важи и за премахването на изискването проектите да бъдат преведени от заклет преводач. За съществена промяна се смята и фактът, че кандидатите трябва да опишат функциите на научния екип "за изпълнение", а не "за управление" на проекта, както е било първоначално.
В заключение Дончев посочва, че таблицата за отстраняване на явни фактически и технически грешки е била видима в ИСУН само от 30 декември до 3 януари, като само 2 от тези дни са били работни, т.е. не може да се каже кой кандидат коя информация е видял. От екипа на вицепремиера са категорични, че промените крият "сериозен риск от нарушаване на основните принципи на равнопоставеност", публичност и прозрачност, поради което препоръката към МОН е да прекрати процедурите за изграждане на научни центрове. Съветът е те да се обявят наново във възможно най-кратки срокове след изчистване на така наречените фактически и технически грешки.