На последното си заседание и само ден преди да сдаде властта, кабинетът в оставка прие "предсрочно" постановлението за продължаване на санирането - повече от седмица преди да изтече нормативният срок за обществено обсъждане. Според одобрения текст обновяването на жилищата по програмата за енергийна ефективност на ГЕРБ вече няма лимити и може да продължи, докато има пари и докато не се обнови и последната панелка или стара тухлена кооперация.
Финансовият ресурс за саниране се увеличава от 1 на 2 млрд. лева. Това стана възможно, след като миналата седмица парламентът одобри увеличението на парите на практика без обсъждане, въпреки информациите, че програмата е непрозрачна, а дейностите по нея струват необосновано скъпо. "Кандидатстването по програмата ще се осъществява от 2015 г. и в следващите години до размера на разполагаемия ресурс", пише в постановлението. Реално програмата остава с отворен край и това позволява на всяка следваща власт да продължи обновяването на жилищния фонд. "Така ще продължи изпълнението на сградите, за които бяха спрени обществените поръчки и сключването на договорите до осигуряване на тези допълнителни средства", каза след заседанието регионалният министър Лиляна Павлова.
В края на миналата година, след изчерпването на първия милиард, санирането реално бе спряно, а кметовете - посъветвани да не сключват нови договори, макар че имаше чакащи одобрени сгради. Промените в постановлението бяха пуснати за обществено обсъждане на http://www.strategy.bg на 20 януари, петък, и гласувани на 6-ия ден - на 25 януари. Срокът за приключване на обществените консултации изтича на 3 февруари и, както се вижда на правителствения сайт, този срок все още е актуален. В доклада на регионалния министър към това постановление са записани и резултатите от досегашната работа по програмата. От тях стана видно, че сумата за обновяване на един апартамент досега е била средно 17 309 лева, а след корекциите и намаляването на референтните цени, в сключените досега договори, е "паднала" 15 771 лева на жилище.
Според закона за нормативните актове - чл. 26, ал. 4, срокът за предложения и становища по проектите, публикувани за обществени консултации, е не по-кратък от 30 дни. При изключителни случаи и изрично посочване на причините в мотивите, съответно в доклада, вносителят на проекта може да определи друг срок, но не по-кратък от 14 дни. Този по-кратък двуседмичен срок именно продължава до 3 февруари. От доклада на МРРБ не става ясно какъв точно форсмажор е накарал правителството да не се съобрази със законовите срокове.
Министър Павлова призова следващата власт за "дух на приемственост", така че програмата да продължи "тъй като и вторият милиард е крайно недостатъчен за нуждите, които има в целия сграден фонд в страната". Тя отново окачестви показаният в медиите случай с некачествено изпълнение в Трявна като "политически клип". И се закле, че навсякъде при случаи с лошо качество и пропуски, възложителят в лицето на общината се намесва и те ще се отстраняват за сметка на изпълнителя.
Коментирайки цените на санирането Лиляна Павлова обясни, че всеки кмет като възложител на обществената поръчка може да обоснове образуването на цената на квадратен метър. "Не трябва да се правят спекулации и да се мери на кило", натърти министърът и за пореден път каза, че темата се използва като предизборна пропаганда.
НАМЕРЕНИЯ
АПИ приключи със запълването на дупките по магистрала "Тракия", отчете вчера Лиляна Павлова. В духа на вече започналата предизборна кампания тя отговори на БСП за квалификациите, че аутобанът бил като "лунен пейзаж", а цените на винетките космически, с думите: "Време е да приземят кораба и да се осъзнаят". По-рано вчера от пътната агенция обясниха, че зейналите кратери по шосетата ще пълнят временно със студена асфалтова смес. "Устойчиви ремонти" щели да започнат през пролетта или когато времето позволи.
2 милиарда лева са малко, твърди регионалният министър в оставка Лиляна Павлова
догодина 4 млрд