В опит да избегне обвиненията в политически пристрастия президентът Румен Радев събра в служебното си правителство хора, работили в различни по цвят предишни управления, които са се доказали и като експерти в областта си. Премиер на временния кабинет е бившият председател на НС по времето на НДСВ проф. Огнян Герджиков. Ход, който се посрещна с одобрение от политическите сили. Професорът е смятан за корифей в областта на търговското право.
Правителството на Радев, в което ще има 4 вицепремиери (трима ще управляват и министерства) и 15 министри, започва работа от петък. Тогава ще се разпусне Народното събрание, а на 26 март ще има предсрочен вот.
Илко Семерджиев, който две години бе начело на здравното министерство при управлението на Иван Костов, ще го оглави и сега. Семерджиев поема и поста вицепремиер по социалните политики - нестандартна позиция за здравен министър. Той е отявлен критик на предшественика си Петър Москов.
Единственият действащ политик в кабинета е Деница Златева, избрана за вицепремиер по подготовката на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018. Златева е бивш депутат в 42-рото НС от "Коалиция за България" - стария коалиционен формат на БСП. Тя е единственият вицепремиер, който няма да управлява министерство.
О.р. бригаден генерал Стефан Янев става вицепремиер по вътрешен ред и сигурност и министър на отбраната. Добре познат е на евроатлантическите ни партньори - бил е български военен аташе във Вашингтон, има стаж и в структурите на НАТО. Работил е и в родното военно министерство, където оглавява дирекциите "Отбранителна политика" и "Политика за сигурност и отбрана".
Вицепремиер по еврофондовете ще бъде Малина Крумова, която досега работеше с Томислав Дончев по координацията на европарите. Била е зам.-министър на околната среда в първото служебно правителство на експрезидента Росен Плевнелиев и ръководител на Управляващия орган на ОП "Околна среда".
Интересен е изборът на вътрешен министър - Пламен Узунов, който е бивш шеф на пловдивската полиция. Той оглави областната дирекция в града под тепетата при кабинета "Орешарски", ала бе принуден да подаде оставка през 2015 г., след като прокуратурата откри нарушения в работата на подчинените му при случай с блъснат пешеходец. Узунов се замеси и в скандал с депутата от ГЕРБ Методи Андреев, когото обвини, че му оказвал натиск да смени районни шефове на МВР.
Правосъден министър става следователят в Национална следствена служба Мария Павлова. Преди това е работила като прокурор в София. През 2016 г. е избрана за член на Комисията по атестирането и конкурсите към Прокурорската колегия на ВСС.
Дипломацията поема Ради Найденов. Той е бил зам.-министър на отбраната в правителството на Симеон Сакскобургготски, а по-късно и началник на кабинета на царя. През 2005 г. заминава като посланик във Виена, а при управлението на Бойко Борисов се връща и заема най-високата професионална длъжност във външното министерство - постоянен секретар. През 2012 г. Плевнелиев го праща посланик в Берлин.
В образователното министерство се завръща проф. Николай Денков. Той бе зам.-министър при служебното правителство на Георги Близнашки и в кабинета "Борисов 2". Подаде оставка при Меглена Кунева заради "съществени различия с приоритетите и стила на работа на министъра и част от екипа й" и поради разногласия в начина на реализиране на европрограмата "Наука и образование".
Шеф на финансите става Кирил Ананиев, зам.-министър при няколко правителства - от Иван Костов до Сергей Станишев. От 2009 до 2011 г. е секретар по финансова политика на президент Георги Първанов, а след това - съветник на премиера Пламен Орешарски. Накрая са връща на зам.-министерския си пост във второто правителство на Борисов.
Гълъб Донев оглавява социалното министерство. Той бе заместник на Ивайло Калфин, който напусна кабинета "Борисов 2" след разрива между ГЕРБ и АБВ. В периода 2009-2014 г. е зам.-шеф на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси".
Шеф на екоминистерството става Ирина Костова, декан на Хидротехническия факултет на УАСГ. Близка е до ведомството покрай участието си във Висшия консултативен съвет по водите към министерството.
Съвсем ново лице е деканът на стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" доц. Теодор Седларски. Той ще поеме икономическото министерство.
За енергетиката ще отговаря Николай Павлов, изпълнителен директор на "Булгаргаз". Преди това е бил финансов директор и член на УС на НЕК, както и член на Съвета на директорите на "Контур Глобал Марица изток 3" АД.
Новият регионален министър Спас Попниколов идва от частния сектор. Управлява консултантска фирма в областта на инфраструктурното строителство. Има и 4-годишен опит като експерт във ведомството.
Начело на транспортното министерство застава Христо Алексиев. Досега той бе зам.-генерален директор и председател на УС на НКЖИ.
Земеделието отива в ръцете на доц. Христо Бозуков от Института по тютюн и тютюневи изделия. От 2013 до 2015 г. е председател на Селскостопанската академия в София.
Стела Балтова, чиновник в икономическото министерство, ще поеме туризма. Била е зам.-председател в Държавната агенция по туризма при тройната коалиция.
Актьорът Рашко Младенов ще поеме културното министерство. Той е бивш директор на Сатиричния театър.
Спортното ведомство ще оглави проф. Даниела Дашева. Зам.-ректор е на НСА и специалист в областта на теорията и методиката на спортната подготовка.
|
|