Авторитарното решение на кабинета на Сорин Гриндяну взриви румънското общество. Хиляди излязоха на протести по улиците на Букурещ, Клуж, Сибиу и други градове на страната. Те от седмици протестират срещу намеренията на кабинета за промени в законите, които на практика ще освободят от затвора излежаващи присъди за корупция и ще отърват от съдебно преследване участващи и приближени до властта. Занапред няма да се приема за престъпление злоупотреба с власт или корупция при нанесени щети на бюджета под 200 000 леи (44 400 евро). Намаляват се присъдите за злоупотреба с власт - от 2 до 7 г. до сега на 6 месеца до 3 г. затвор или глоба. Занапред няма да се търси злоупотреба с власт и корупция в случаите на издаване, одобрение или гласуване на нормативни актове и административни разпоредби.
Висшият съдебен съвет се събра вчера сутринта на извънредно заседание и реши да сезира Конституционния съд за настъпил конституционен конфликт между съдебната и изпълнителната власт. Румънската опозиция събра подписи за внасяне на искане за вот на недоверие на правителството на Сорин Гриндяну заради поправките в наказателния кодекс, които спасяват от присъди корумпирани политици, заяви и.д. председател на Национал-либералната партия Ралуца Туркан.
РЕАКЦИЯ
"Борбата с корупцията трябва да върви напред, а не да бъде преустановявана. Следим най-новото развитие в Румъния с голяма загриженост", заявиха в съвместно изявление председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и първият му заместник Франс Тимерманс. "Необратимостта на постигнатия напредък в борбата с корупцията е важен за ЕК, за да оцени кога да бъде прекратено наблюдението по Механизма за сътрудничество и проверка. Докладът по механизма, публикуван миналата седмица, отчита постигнатото досега от прокурорите и съдиите в Румъния в борбата с корупцията по високите етажи на властта. В същото време в него ясно се посочва, че действия за подкопаване на този прогрес ще повлияят на последващите оценки."