След решението на ВАС Централната избирателна комисия ще трябва да измисли начин да излезе от заплетената ситуация. |
Според ВАС комисията е превишила правомощията си. Съдът приема, че съгласно Изборния кодекс на предстоящия вот всеки избирател трябва да може да избира как да упражни правото си на глас - с хартиена бюлетина или машинно. "Доводите на ЦИК касаят трудности, респ. невъзможност, да изпълни законовите разпоредби за машинно гласуване - пише в решението. - Тези доводи биха имали основание, ако законодателят беше предвидил ЦИК да може да действа при оперативна самостоятелност - правомощие да прецени дали и ако да, къде да организира машинно гласуване. Но в случая ЦИК няма право на преценка, тъй като законът я задължава да осигури правото на избирателите да гласуват с бюлетина за машинно гласуване. Доводите за физическа невъзможност това да стане са неотносими към съдебното производство. Съдът извършва единствено преценка за законосъобразност на решението". Така ВАС индиректно отговори на казаното от служебния премиер Огнян Герджиков, че "изходът е в тълкуването на закона и тук ще си позволя една максима, която лежи в основата на частното право - не може да има задължение за невъзможни неща".
Постановеното от ВАС поставя правителството в трудна ситуация. Няколко часа след решението на съда кабинетът се съгласи план-сметката за вота да се преразгледа и да се отпусне необходимата сума за устройствата. Служебният финансов министър Кирил Ананиев вече обяви цена от 30 млн. лв., от които 5.9 млн. са за машинното гласуване. Разчетите бяха обявени при нужда от 500 машини. На заседанията на ЦИК често се коментира, че вотът ще поскъпне с 28-30 млн. лв., ако такива се осигурят за всички секции. "МС уважава решението на ВАС", се казва в позиция на кабинета. Днес вицепремиерът и военен министър Стефан Янев, отговарящ за изборите, ще има работна среща с представители на всички ангажирани с вота институции и с ЦИК.
Говорителят на комисията Камелия Нейкова коментира пред "Сега", че ЦИК ще се съобрази с решението на ВАС, но не е готова с окончателна позиция. Вчера обаче ЦИК предпочете да не се занимава с казуса и го отложи за днес. "Решението на съда със сигурност ще бъде изпълнено, а устройствата задължително ще бъдат доставени съгласно Закона за обществените поръчки", каза Нейкова. Колегата й Румяна Сидерова коментира пред "Фокус", че ако на обществената поръчка се явят достатъчно фирми, ЦИК е в състояние да се справи със задачата. Досега такова е имало два пъти. Първия път вот чрез устройства се състоя експериментално в 50 секции на местните избори през 2015 г., а втория път бе в 500 на президентските м.г. И двата пъти устройствата бяха наети, а доставчик бе "Сиела норма".
Това не дава отговор на въпроса какво ще се случи, ако никой не се яви на конкурса за изпълнител на обществената поръчка, нито дали изобщо ЦИК ще се вмести в сроковете за вота. Че време няма, обяви бившият член на ЦИК Димитър Димитров. Той бе категоричен, че няма как да се организира машинно гласуване във всички секции за два месеца до изборите. Бившият вицепремиер, който отговаряше за организиране на изборите, Томислав Дончев обясни пред бТВ, че "рискът в момента е голям, не знам коя компания в света може да предложи толкова машини, които преди това трябва да минат и технически одит".
---------ОПАСЕНИЯ
"Ако ЦИК не изпълнят закона и на изборите няма машини във всяка секция, има риск изборите да бъдат касирани", коментира пред БНР бившият депутат от РБ и член на ДБГ Димитър Делчев. "Изборният кодекс осигурява възможност за по-кратки срокове при обществените поръчки", каза още Делчев. Според него по груби сметки устройствата ще струват между 15-20 млн., което е "малка сума в сравнение с възможността изборите да бъдат касирани".