Протести срещу промените в Наказателния кодекс се състояха освен в столицата Букурещ и в много други румънски градове. Над 35 000 души излязоха на демонстрация в Клуж-Напока, на 480 км от Букурещ. |
В сряда почти 300 000 румънци демонстрираха в цялата страна против правителственото решение, което се възприема като най-голямото отстъпление от реформите, откакто Румъния се присъедини към ЕС през 2007 г. В столицата Букурещ протестиращите бяха между 130 000 и 150 000, а в други 5 града се събраха общо между 100 000 и 150 000 демонстранти. В Букурещ се стигна до сблъсъци между полицията и протестиращите, след като футболни запалянковци атакуваха както демонстранти, така и органите на реда. Те замеряха с камъни, пиратки и димки полицаите, които отвърнаха със сълзотворен газ и палки. Според местни и световни медии това са най-масовите протести в страната от падането на комунизма през 1989 г. Румънската прокуратура в момента разследва над 2000 случая на злоупотреба със служебно положение. Правителственото решение декриминализира тези нарушения, ако подкупите в тях са под 200 000 леи (44 000 евро). Спецпрокуратурата за борба с корупцията води и разследване, което е свързано с правителственото решение за промяна в Наказателния кодекс.
Шест западни държави разкритикуваха остро решението на румънското правителство да декриминализира някои корупционни нарушения. В съвместен документ САЩ, Канада, Германия, Франция, Белгия и Холандия заявиха, че това решение може да подкопае успехите на Букурещ в борбата с корупцията и да постави под въпрос международните й партньорства. Чуждестранните инвеститори в Румъния също "недоумяват" и дори са "обезпокоени" от начина, по които се развиват нещата в Румъния, съобщи информационният сайт "Зиаре". "Приемането по непрозрачен начин на този нормативен акт въпреки становищата и препоръките, изразени от компетентните институции, дискредитират правителството и изпращат силен сигнал за недоверие и несигурност както във вътрешен, така и във външен план", посочи Американската търговска камара в Румъния.
Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че ще сезира Конституционния съд заради скандалния указ на правителството. Той каза, че нито премиерът Сорин Гриндяну, нито лидерът на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгня са отговорили на изказванията му. След победата на социалдемократите на изборите през ноември, Йоханис заяви, че няма да приеме политик с влязла в сила присъда (каквато има Драгня) да стане премиер.
ОСТАВКИ
Министърът на търговията и предприемачеството Флорин Николае Жяну съобщи във "Фейсбук", че подава оставка заради промените в Наказателния кодекс. Жяну пише, че напуска министерския съвет "от етични съображения". В сряда стана известно, че генералният секретар на правителството Даниел Шандру също е подал оставка. Той обвини премиера, че "превърнал обществената служба в служба за лични интереси на политици с криминални проблеми". Бившата депутатка от управляващата Социалдемократическа партия Аурелия Кристя, която стана известна с подкрепата си за закона против тютюнопушенето, също обяви, че напуска партията.
Министърът на правосъдието на Румъния Флорин Йордаче предаде пълномощията си на заместник, считано до 7 февруари, съобщи агенция Аджерпрес. Функциите на министъра поема Константин Сим. Причина за тази стъпка, според Аджерпрес, е голямата заетост на Йордаке във връзка с работата по бюджета за 2017 г.
Министърът на правосъдието на Румъния Флорин Йордаче предаде пълномощията си на заместник, считано до 7 февруари, съобщи агенция Аджерпрес. Функциите на министъра поема Константин Сим. Причина за тази стъпка, според Аджерпрес, е голямата заетост на Йордаке във връзка с работата по бюджета за 2017 г.
---------------
60 души са били задържани от полицията за разпит след безредиците в Букурещ. Съобщава се, че на протестите е имало спортни фенове, чието поведение се разследва. Пред сградата на правителството в столицата пострадаха четирима души.