Решението на ВАС на извънредните парламентарни избори да се гласува машинно в цялата страна и чужбина, а не само в 500 секции, изправи един срещу друг експерти и организатори на вота на 26 март. Докато специалистите виждат приближаващ хаос и предупреждават, че ще е почти невъзможно техниката да се осигури навреме, правителството и ЦИК успокояват, че всичко върви по график. Със сигурност обаче машинното гласуване ще оскъпи двойно вота, за който служебният кабинет задели около 30 млн. лв. Дори и машините да се вземат под наем, ще са необходими 22.5 млн. лв.
"Всичко върви, нямаме технически проблеми на този етап", декларира вчера вицепремиерът Стефан Янев, който отговаря пряко за изборите, след среща с ръководството на ЦИК, ГРАО и други звена. Той бе категоричен, че правителството ще осигури необходимия брой машини за гласуването, за които ЦИК ще обяви обществената поръчка. Комисията обаче няма никаква готовност за това - тя не знае нито дали поръчката ще бъде само една, нито колко пари ще са необходими, нито дали техниката ще бъде наета от други държави или закупена. "Каквито и да са средствата, колкото и повече да са средствата, ще търсим решение", обеща вицепремиерът Янев.
Експертите предупредиха, че ако обществената поръчка продължава да се бави, времето може да се окаже недостатъчно за провеждането й. От "Сиела норма" - фирмата, която два пъти досега е доставяла машини за изборите, коментираха, че този път може изобщо да не участват в конкурса. "Ако поръчката не бъде приключена и договорът не бъде сключен до месец преди изборите, ще бъде изключително тежко и почти невъзможно да се изпълни", заяви директорът на фирмата Веселин Тодоров. Той допълни, че за разлика от президентските избори миналата година, когато за доставката на 500 устройства е била необходима седмица, сега за оборудването на над 12 500 секции във и извън България е нужен повече от месец. "Дори да спечелим поръчката, ако трябва да сключим договор няколко дни преди изборите, може да откажем", бе категоричен Тодоров. И допълни, че ЦИК трябва да се задейства в близките 2-3 дни. Според сметките му всяка машина струва между 2000 и 2500 евро, а се наема за около 1800 лв., което ще натовари сериозно бюджета. В случай че машините се наемат, са нужни поне 22.5 млн. лв. Тодоров посъветва голямата поръчка за над 12 500 устройства да се "разбие" на малки и да се даде шанс на няколко фирми за доставка. "Сиела норма" обаче вероятно няма да участва в търга, ако той е един за всички машини.
Общественият съвет към ЦИК, в който членуват множество неправителствени организации, не бе оптимист за изборите. Членовете му обявиха, че с масовото въвеждане на машинното гласуване не трябва да се бърза. Ако се увеличи рязко броят на използваните машини без достатъчно време за подготовка, това може да се превърне в препъникамък в организацията на изборния процес. Членовете на съвета напомнят, че на президентските избори м.г. и в "най-успешните" СИК делът на гражданите, избрали машинната опция, рядко надхвърля 25-30% от всички гласували. "Потвърди се наблюдаваното от изборите за общински съветници през 2015 г., че някои СИК, които бяха разбрали, че машината улеснява работата им, окуражаваха избирателите да използват машинното гласуване", допълват те.
Правителството търси българска сертифицираща фирма, която да извърши технически одит на машините за гласуване, съобщи още вицепремиерът Стефан Янев. Ако няма такава, ще се търси в чужбина, допълни той. ДАНС излезе от анонимност вчера, за да съобщи, че няма да се занимава със сертифициране и проверка. "ДАНС няма законова компетентност за проверката и сертифицирането на системи и мрежи за некласифицирана информация", се казва в съобщението. Интересното е, че когато казусът с машинното гласуване се дебатираше в съда, ЦИК мотивира решението си да го ограничи именно със становище на ДАНС по казуса. "Според ДАНС, за да се въведе този начин за упражняване на правото на вот, са необходими най-малко 6 месеца, в които да се изготви подробна експертиза и да се извърши криптиране", обясниха пред съда от ЦИК.
Служебният премиер Огнян Герджиков не коментира вота, но призова неправителствените организации бързо да сформират Изборен борд. "Обръщам се към неправителствените организации с активно отношение с призив да сформират час по-скоро граждански Изборен борд. Тази успешна практика, осъществена по време на предишните две служебни правителства, може и трябва да бъде продължена", заяви Герджиков.
-----------БЕЗ ПОСЛЕДСТВИЯ
Бившият правосъден министър Екатерина Захариева и говорителят на ЦИК Александър Андреев бяха категорични, че дори и машините да не бъдат поставени във всяка секция, последици няма да има. "Трябва да спре спекулацията, че при липса на машини изборите ще бъдат касирани. Все пак ще има и хартиени бюлетини", обясни Захариева пред БНТ.
"Няма основание да се счита, че ако няма машинно гласуване, изборите няма да са законосъобразни. Ако не се яви изпълнител на обществената поръчка или той не успее да открие изискванията, това не би довело до незаконосъобразност и атакуване на резултатите от изборите", присъедини се Андреев. И той като Захариева обясни, че машинното гласуване е само една допълнителна възможност за избирателите и ако машините по някаква причина не работят, то изборният процес ще продължава с гласуване на хартия.
|
|