:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,414,590
Активни 317
Страници 17,487
За един ден 1,302,066

Общини са поръчали "безплатно" саниране още преди да тръгне вторият милиард

Обявени са търгове за над 20 млн. лв. въпреки указанията да се изчака решението на парламента
СНИМКА: БГНЕС
Санирането е една от гордостите на бившия премиер Бойко Борисов. Той и регионалната му министърка Лиляна Павлова реагират гневно на всяка информация за неблагополучията около програмата.
Нетърпеливи общини са обявили обществени поръчки за "безплатно" саниране още преди да е сигурен вторият милиард за него. Това показа проверка на в. "Сега" в регистъра на обществените поръчки и търговете по програмата за енергийна ефективност на ГЕРБ. На 21 ноември м.г. вече бившият регионален министър Лиляна Павлова спря програмата заради изчерпване на осигурения с държавен заем 1 млрд. лева.

Общините получиха специални писмени указания след 22 ноември временно да преустановят подписването на нови договори с външни изпълнители по програмата и най-вече обявяването на нови обществени поръчки. "Препоръката" от страна на Павлова беше кметовете да се въздържат от нови търгове "до осигуряването на допълнителен финансов ресурс" по програмата. Основната причина беше, че е достигнат "разполагаемият към момента финансов ресурс от 1 млрд. лв.".

Всичко това ставаше при правителство в оставка и обявена от регионалния министър "невъзможност да се гарантира приемственост на политиката" по тази програма, т.е. не бе ясно дали ще има още пари за безплатно саниране. Едва на 26 януари министър Павлова пусна ново писмо до кметовете, финансовия министър и Българската банка за развитие (ББР) за това, че има зелена светлина.

Вместо да изчакат приемането на решението от парламента за увеличаването на парите до 2 млрд. лева, което стана на 18 януари, някои общини са избързали и са пуснали поръчки за саниране на стойност над 20 млн. лв. Сред тях са Самоков, Нови пазар, Сливен, Велико Търново, Гоце Делчев, Павликени, Правец, Хасково.

Част от кметовете са пуснали търгове с обособени позиции за по 5-6 блока или сгради с няколко блок-секции, което директно вдига стойността на поръчките до няколко милиона. Начело с "най-тлъста" обща сума е община Сливен с поръчка и прогнозна стойност за около 9.3 млн. лева. Обявена е на 12 декември с 12 обособени позиции - т.е. за тези пари ще се обновяват 12 блока. Ремонтът е на т.нар. инженеринг - включва проектиране, авторски надзор и изпълнение на строително-монтажни работи (СМР). Крайният срок за подаване на оферти дори вече е изтекъл - на 19 януари, ден след като парламентът одобри втория милиард и преди указанията на министър Павлова от 26 януари, че програмата може да продължи.

С поръчката е бързала и община Нови пазар, която на 23 януари е обявила, че търси фирми изпълнители за общо 8 блока и обща прогнозна стойност на дейностите над 6.6 млн. лв. Поръчки в последните 2 месеца са пуснали още Павликени за 0.6 млн. лв., Правец - също за 0.6 млн. лв., Хасково - за 0.5 млн. лв.

Голяма сума е "блокирала" и община Самоков - 7 жилищни сгради за малко над 5 млн. лева. Но там администрацията е пуснала поръчката на 27 януари - след като парите вече бяха одобрени от всички възможни институции. За тези блокове общината е качила на сайта си много подробна информация, от която става ясно, че те имат технически и енергийни обследвания, дори и технически паспорти. Описан със снимки е и всеки отоплителен уред в сградата, какво е енергопотреблението, както и търсеният ефект.

Община Велико Търново е дала своята "заявка" по програмата на 2 декември. Тя е за 2.5 млн. лв. за два големи блока. Единият - на ул. "Георги Живков" №1, е от пет жилищни секции, общо 7 входа и обща застроена площ 1464.33 кв. м. Вторият блок - на ул. "Филип Тотю" № 15, е от 3 входа и с обща площ 585.25 кв. м.

В списъка е още община Гоце Делчев, която е обявила поръчката на 21 ноември - в деня, в който се разбра за спирането на програмата. С поръчка за 1.1 млн. лв. се обявява саниране на 2 блока. Експертите на общината детайлно са описали как е сметната тази цена: "Общата квадратура на всички обекти от две обособени позиции е 9618 кв. м РЗП. При утвърдена максимална референтна цена за строителство от 115 лева без ДДС и проектиране и авторски надзор 5 лева без ДДС се формира прогнозен финансов ресурс на поръчката в размер на 1 154 160 лева без ДДС".



ОБИДЕН

"Целево се бие по ГЕРБ, за да се осигури максимално медийната подкрепа. От 1000 санирани блока намериха един, че е прокапал, ама покажете какъв беше скапан тоя блок и какъв е сега." Това каза вчера в Пловдив лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който представи управленската програма на партията, цитиран от агенция Фокус. Обидата на бившия премиер идва след репортажи в различни медии, че два санирани блока по националната програма в бургаския кв. "Меден рудник" са протекли. Най-потърпевши са живеещите на последните етажи в блоковете 101 и 105 в зона "В" в "Меден рудник". От течовете са увредени тапети, мазилки и ламинати, а в апартаментите е избил мухъл. В един от входовете водата стига до първия етаж. В събота бившият регионален министър се позова на лошото време. Тя увери, че в договорите има петгодишна гаранция и като се оправи времето, щетите ще бъдат отстранени от строителите.
1301
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД