Киберсигурността на страните от НАТО беше задача №1 на срещата на върха във Варшава миналата година. |
Според постигнатите договорености европейското командване на САЩ вече води разговори с Министерство на отбраната за изграждане и развитие на център за гледане в киберпространството в случай на военни инциденти. Работната група също е договорила допълнително обучение по управление на проекти, подкрепа за създаване на самостоятелна структура за специални операции в рамките на Министерството на отбраната и възможност за обучение и потенциално финансиране за новия център.
През последната година киберсигурността е водеща тема и в НАТО, и в ЕС. Дебатите по нея се засилиха особено около скандала с твърденията, че руски хакери са повлияли на избора на Доналд Тръмп. Освен че прие стратегия за киберсигурност, в края на мандата на правителството на ГЕРБ бяха внесени и спешни промени в Наказателния кодекс, които предвиждаха драстично увеличение на наказанията за хакери. Те обаче не успяха да минат през Народното събрание, тъй като то прекрати работата си. В тях се криминализираше за първи път създаването на т.нар. ботнети - установяване на контрол от разстояние върху значителен брой компютри посредством заразяването им със зловреден софтуер чрез целенасочени кибернетични атаки. В стратегията за киберсигурност пък е посочено, че държави и терористични групи развиват специални способи за създаване на киберкризи, които могат да бъдат използвани в хибридна война.
Темата за сигурността в интернет стана особено актуална и около съмненията, че чужди държави може да повлияят чрез свои хакери на изборите във Франция, Холандия, Германия и България. Затова всички гласове, подадени на парламентарните избори в Холандия на 15 март, ще се броят на ръка. Целта е да се избегне ситуация с превземане от хакери на системата за автоматичното им броене, съобщи RTL News миналата сряда. Телевизията цитира вътрешния министър Роналд Пластерк да казва, че има вероятност изборите да бъдат хакнати и че са налице признаци, че някои страни, "например руснаците", се интересуват от изборния процес в Холандия. В петък британският министър на отбраната Майкъл Фалън пък заяви, че Москва се стреми да отслаби НАТО и потенциални мишени са САЩ, Франция, Германия, Холандия, България и Черна гора.
Освен създаването на центъра към МО е била договорена и подкрепа от страна на САЩ по линия на борба с тероризма. Част от мерките са подобряване достъпа на България до инструментите за наблюдение и проверка на лица, които пресичат границите и представляват интерес за специалните служби, специализирано обучение по техники за разпит на заподозрени в терористични дейности, практиките за използване на интернет в социалните медии за целите на тероризма.