Скандалите около оперативната програма "Наука и образование" логично стигнаха до Брюксел. В силно критично писмо Европейската комисия предупреди, че може да спре междинните плащания по вече започнали проекти заради сериозни проблеми, свързани със системите за управление и контрол на програмата, както и със самите конкурсни сесии.
Писмото е във връзка с одит на програмата, извършен между 24 и 28 октомври м.г. В него са посочени редица проблеми с три приоритетни оси, по които се предоставят пари за образование и учене през целия живот. Тук влизат и поддържането на рейтинговата система на вузовете, студентските практики и стипендии, проектът "Твоя час" за извънкласни дейности с внушителния бюджет от 140 млн. лв., ограмотяване на възрастни, обучение на деца в неравностойно положение и пр.
Сред забележките е липсата на ясно разделение на функциите на този, който осигурява парите - управляващия орган в структурата на просветното министерство, и на този, който изпълнява проектите - отново част от МОН. Европейските одитори са установили още липса на прозрачност при оценяването на проектните предложения, лоша организация на звената, които управляват проектите, липсващо конкурсно начало при избора на външни експерти. Някои операции са определени като недопустими, защото не отговарят на изискванията. При една процедура пък няма адекватна оценка на индикаторите за потенциални измами.
Проблеми са установени при 8 от 16 проверени операции, като тяхната стойност е 96.36% от цялата сума на проверените схеми. Това е и 15.29% от цялата отпусната сума за оперативната програма. От ЕК предупреждават, че докато не получат уверения, че националните власти са предприели мерки по отстраняване на проблемите, няма да обработват бъдещи постъпки за междинни плащания по програмата, а крайният срок за плащане е прекъснат.
Новината за предварителното писмо на ЕК, с което скоро трябва да дойде и официален доклад от ЕК, изтече вчера рано сутринта и предизвика извънредна пресконференция на служебния министър проф. Николай Денков. Той бе крайно лаконичен и не пожела да разясни в подробности какво пише в писмото. Вместо това от екипа му раздадоха на медиите копия на английски език, защото още нямали официален превод на български.
"Не съм изненадан от констатациите и критичния тон на писмото. Те са логично следствие от начина, по който беше управлявана програмата през последната година. Още през април 2016 г. предупредих публично, че промяната в подхода ще доведе до проблеми", коментира Денков, който подаде оставка като зам.-министър през април м.г. заради несъгласие с управлението на програмата. Според него за голяма част от проблемите персонална вина носи шефът на управляващия орган (Главна дирекция "Структурни фондове" в МОН) Цветана Герджикова, на която той светкавично поиска оставката. Герджикова е стар кадър на МОН, назначена през 2007 г. по времето на Даниел Вълчев. Уволнена е от първото правителство на ГЕРБ по времето на Сергей Игнатов и върната обратно при Тодор Танев (по информации на "Капитал" - по настояване на движение "България на гражданите"). На въпрос не носи ли отговорност и бившият шеф на управляващия орган (2013-2016) Иван Модев, който в момента е началник на кабинета му, Денков коментира: "В понеделник ще говоря и за него. Познавам неговата работа и неговите възгледи". На 13 февруари той ще представи и план за разрешаване на проблемите.
От ЕК дават редица предписания на българските власти. Очакват да се спазва принципът на разделение на функциите при управляващия орган по отношение на бенефециентите, както и да се подобрят процедурите в няколко аспекта - по отношение на вида на поканите за представяне на предложения, подбора на операциите, проверката дали крайните получатели на помощта са действително съществуващи и отговарят на условията, оценката на административния капацитет на бенефициентите и др. От МОН следва да оценят законността и редовността на вече избраните проектни предложения и да се наложат необходимите финансови корекции за нередностите, свързани с обсъжданите процедури. Друг възможен вариант е ръководството на програмата да реши да приложи една и съща по размер корекция на всички одобрени операции.
ЗАЩИТА
"Силно съм изненадана от некоректния прочит на писмото на ЕК и опитите за прехвърляне на отговорност", коментира Меглена Кунева. Тя припомня, че от август 2014 г. до април 2016 г. за оперативната програма отговаря проф. Николай Денков, а за оперативното й ръководство - г-н Иван Модев. "Това са хората, които в най-дълъг период от време и почти без прекъсване са носели водеща отговорност за управлението на програмата", посочва бившият министър. Според нея не е коректно да се говори за спиране на средства, защото одитът е предварителен и е стандартна практика за нови програми. Тя уверява, че е утвърдила план с мерки, в който са адресирани всички бележки на европейските одитори. Според Кунева не програмата е причина за разрива й с Денков. "Проф. Денков напусна, защото не беше съгласен с моя подход да има отделен заместник-министър, който да отговаря за оперативната програма, и друг, който да координира висшето образование и науката", посочва тя.
ДЕРЕДЖЕ
Сключените договори по НОИР в началото на 3-тата година от програмния период са едва 116 на обща стойност 324 млн. лв., което е 24% от бюджета на програмата. Разплатените към 31 януари т.г. средства пък са само 39 млн. лв., или 2.8% от бюджета й.
Не разбирам защо се иска оставката на Цв. Герджикова. Та тя е на този пост само от два месеца.
Най-пряката отговорност за цитираните в статията нередности се носи от Иван Модев – от 2013 г. до декември 2016 г. несменяем директор на Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми” в МОН и настоящ началник на политическия кабинет на министъра на образованието.
Същият е виден кадър на БСП. Преди да стане държавен чиновник беше член на Националния съвет на партията. На парламентарните избори през 2005 г. кандидат за депутат от БСП в 25-ти МИР - София. Баща му, Тодор Модев, повече от 20 години бе зам. председател на софийското БСП.
Очаквам сега и кака Корни да атакува едновременно ГЕРБ и Кунева заради дивотиите на червената „подводница“ в МОН.