Общините значително се разминават в строгостта на налаганите от тях санкции за нарушаване на местните разпоредби. Докато Столичният инспекторат събира съвсем символичните 10 лв. за заледен тротоар, Стара Загора направо пипа с желязна ръка. Наскоро в града беше наложена 100 лв. санкция на възрастна жена за проявено хуманно отношение към бездомните кучета и котки в нарушение на общинска наредба от 2009 г. Глобата, с която общинският инспекторат наказа Ваня Вангелова, всъщност е по-голяма от половината й пенсия. Пенсионерката беше санкционирана след сигнал от страна на недоволни съседи, които я обвиняват, че събира около жилищния блок безпризорните животни, а те, от своя страна, мърсят пространствата и разнасят зарази. Жената обаче твърди, че ще продължи да се грижи за четириногите бездомници, тъй като смята, че така изпълнява хуманния си дълг.
Общинският инспекторат в Стара Загора не е единственият, който следи за забраната за хранене на безстопанствените кучета и котки на обществени места. Санкциите са изписани в наредбите на много общини, приети през 2012 г. с надеждата, че така ще се овладее популацията на безстопанствените животни. Преди време община Бургас също глоби с 50 лева възрастна жена, която дава храна на бездомните четириноги. Пенсионерката обаче обжалва санкцията с мотива, че не замърсява района, тъй като сипва храната за опашатите в специални съдове, които след това прибира и мие. Районният съд-Бургас не само отсъди, че гражданката е невинна, но и се произнесе, че грижата й към четириногите е в съответствие със Закона за защита на животните.
Подобен необичаен казус влезе преди време и във Варненския административен съд, а общинският съвет беше осъден за разпоредбата, която забранява хранене на безстопанствени кучета и котки на обществени места. Съдът отмени и действащата забрана за отглеждане на повече от две домашни животни в апартаменти, дворове и парцели, тъй като и този текст е в противоречие на Закона за защита на животните.
Сред най-строгите санкции по отношение на милостивите граждани има Пловдивската община. Местната наредба за овладяване на популацията на безстопанствените кучета и котки предвижда санкции от 100 до 200 лева при първо нарушение, а при повторно - от 250 до 500 лв. По информация на фондация "Четири лапи" в момента опашатите бездомници в града под тепетата наброяват 10 000, като котките преобладават. Според Йорданка Цонева, експерт в отдел "Екология" на община Пловдив, действащите от 2012 г. текстове на наредбата имат преди всичко превантивна роля. Затова местният инспекторат се ограничава да издава предимно констативни протоколи, писмени предупреждения и указания на гражданите. В резултат на това около 200 души са насочени за включване в проект за зоодоброволци. "Все още не знаем колко акта са издадени до момента, но ако има такива, те са за замърсяване на междублоковите пространства с храна и котешки изпражнения, не толкова за хранене на животните", разяснява Йорданка Цонева.
ПРИОРИТЕТИ
Столичният инспекторат пък е вперил поглед най-вече в кучетата. От началото на годината инспекторите са направили 86 проверки с констативни протоколи на собствениците на четириногите. Еколозите са проверявали дали домашните любимци имат ветеринарен паспорт, платена такса и дали са регистрирани в кметството. Инспектирани са били най-вече в парковете, детските площадки, училищата и детските заведения на територията на цяла София. Няма съставени актове, има само една глоба за непочистване на изпражнения в минималния размер, сочи справка в Столичния инспекторат. Че нарушителят не е един обаче, стана ясно веднага със стопяването на снега.
|
|