Референдумът в община Гърмен за съдбата на ромското гето отново е на дневен ред, след като благоевградският административен съд разпореди общинският съвет да се занимае с темата. Веднъж вече съветниците спряха допитването, но решението бе взето с обикновено, а не абсолютно мнозинство, каквото е изискването по закон. Инициативният комитет обжалва, а съдът логично върна преписката за преразглеждане.
Край гърменската ромска махала през 2015 г. избухнаха размирици, след което множество граждани пожелаха събаряне на незаконните постройки. Кметът Минка Капитанова поиска да се изработи подробен устройствен план (ПУП), който да урегулира къщите. Жителите на село Марчево, на чието землище е разположена махалата, обаче са против. Те поискаха референдум с въпрос да се изработва ли ПУП, като основните им мотиви са, че регулацията ще отнеме част от вече съществуващи имоти, а и те самите не желаят урбанизиране. В подписката за допитването се включи почти цялото село, което според инициаторите прави референдума задължителен, като общинският съвет следва само да го насрочи. Съветниците обаче го отхвърлиха миналото лято. Законът за прякото участие е неясен в частта за задължителността на местните референдуми и чрез тази вратичка доста местни власти спряха допитвания. Гърменският съвет обаче допусна процедурна грешка с мнозинството.
Изходът от прегласуването не е ясен, тъй като предстоят парламентарни избори, а и мнозинството в съвета, което крепеше кмета Капитанова, се разклати. "Няма да се узаконява незаконно строителство. ПУП се изработва и за други села, не може за някои да има процедура, за други да няма. Хората имат право да искат допитване, но то би било излишно, само ще се похарчат пари", заяви Капитанова.
|
|