:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,241
Активни 544
Страници 19,084
За един ден 1,302,066

Глоби заплашват личните лекари, ако пациентите им не са здрави

До 100 лв. е санкцията за неконтролирани хронични болести
Заради желанието на здравната каса да налага глоби на личните лекари, ако хронично болните им пациенти не са постигнали подобрение, джипитата няма да подкрепят националния рамков договор.

От НЗОК искат да се наложат с рамковия договор критерии за качество при контрола на хронични заболявания като диабет, хипертония, както и глоби, ако те не се покрият. Например НЗОК иска да въведе гликиран хемоглобин до 7 като гаранция, че заболяването на пациента диабетик се контролира качествено. При хипертонията се залага пациентът да е бил с кръвно до 140 на 90 поне в 50% от случаите на измерването му. Ако тези стойности не се постигнат, общопрактикуващите може да понесат санкции от 50 до 100 лева.

Предлаганите от касата критерии в голямата си част цитират идеалните стойности при определено лечение, което не е критерий за качество, а терапевтична цел, обясни председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари Любомир Киров. "Например ти си дебеланко, хапваш си, пийваш си, аз ти давам хапчета и какво ли не, обаче резултатът е никакъв. Има и друг вариант - ти си спазваш всичко, аз ти давам лекарства, но пак не се получава. Нивото на мазнините в кръвта, каквото тия хора са го написали, е идеалната цел, а такава цел в световен мащаб е не повече от 30%", поясни той, цитиран от "Дарик".

В критериите се изисква и поне 10 минути продължителност на прегледа при личния лекар, с което джипитата също не са съгласни. "Ние си познаваме пациентите. Като е половин час прегледът, по-качествен ли е от този, който е 5 минути, или 10, или 15?", коментира Любомир Киров.

Според него не касата е тази, която трябва да оценява качеството на работата на лекарите, а съсловните организации. От сдружението смятат и че по закон подобни критерии трябва да са част от правилата за добра медицинска практика, които се пишат от Българския лекарски съюз и се приемат от здравното министерство. Такива обаче няма.

При преговорите със здравната каса лекарският съюз все пак договори текст, с който реално санкциите няма да се налагат и глоби ще има само за медиците, които не са предписали на пациентите си нужната терапия, за да са в добро състояние. Личните лекари не са съгласни и с този вариант, защото не смятат, че трябва да има обвързване на критериите за качество със санкции. Те трябва да служат за анализи или дори да са предмет за стимули, смята Любомир Киров.
30
4382
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
22 Февруари 2017 19:58
Като е половин час прегледът, по-качествен ли е от този, който е 5 минути,


Определено е предпоставка да е по-качествен, така че да не се прави на оригинален този доктор.
22 Февруари 2017 21:22
Например ти си дебеланко, хапваш си, пийваш си, аз ти давам хапчета и какво ли не, обаче резултатът е никакъв.

Хапчета да, защото сте на далавера.

"и какво ли не" това е само на теория, но не и на практика.

22 Февруари 2017 21:44
НЗОК имат умствен капацитет на второкласници. Да бяха направили допитване до третокласници, по-добри предложения щяха да дадат
22 Февруари 2017 21:50
Представям си как ме спират на улицата/след проведена хайка разбира се/,мерят ми кръвното и ако над 140/90, щрак глоба за джипито.
22 Февруари 2017 22:06
аз когато съм болен и незнам какво ми е а джипито е общопрактикуващ лекар и няма направления за специалисти какво правим
22 Февруари 2017 22:13
q357 22 Февруари 2017 21:50
Представям си как ме спират на улицата/след проведена хайка разбира се/,мерят ми кръвното и ако над 140/90, щрак глоба за джипито.
22 Февруари 2017 22:30
Глоби заплашват личните лекари, ако пациентите им не са здрави

К'во било?
Като се разболях от Диабет, а после от полиневропатия, какво трябваше да направя?
Вземам начи пищова... и личният лекар право у "десятката"!

Що не се гръмнете бе, умници?!
22 Февруари 2017 22:32
До 100 лв. е санкцията....

22 Февруари 2017 22:38
Простете, но ако ми падне метеорит на главата, джипито само такава глоба ли ще отнесе?
22 Февруари 2017 22:53
Докато има здравна каса, ще има и циркови номера.
Все някак трябва да оправдава съществуването си.
Да му мислят лекарите, върху които ще се експериментират цирковите номера на здравната каса.
А тези циркови номера край няма да имат.
Поне докато има здравна каса.
23 Февруари 2017 08:01
Еай, мойто джипи трябва в затвора да иде при сичките ми болести.
Обаче Се пак хаповете и другите лечения са ми предписани от специалисти, а не от общопрактикуващия ми лекар, за сведение на НЗОК.
П.П. И квой криво джипито, че например специализирала в Япония кардиоложка ми връчи диета, разпечатана на луксозна гланцирана цветна хартия (свалена от мрежата иначе), предназначена за хора с двадесетина наднормени кеге, само щото холестеролът ми на границата? Пък аз - само сянка фърлям. Добре, че не се съобразих с диетата на спициалистката, щото и сянка щях да съм спряла да фърлям. А НЗОК щеше да глоби невинното джипи.
23 Февруари 2017 08:39
Как така пациентите да са здрави? Ако си здрав, не си пациент. Ако си пациент, не си здрав.
23 Февруари 2017 09:23
Ходя на лекар най-вече за изследвани и профилактика. Това е основата на медицината, а не лечението на болести, които е трябвало да се предотвратят. Редно е да се търси отговорност на лекарите, така че да не бъде единственият им материален стимул придобивките от страна на фармацевтичните компании за пласиране на продуктите им. Последното е порочна практика, която опорочава целият смисъл на здравеопазването.
23 Февруари 2017 10:40
Никаква "Каса" не може да бъде лечебен експерт! Нейната работа е да плаща, финансова институция. Болните също не схващат, че тя не може да представлява лекарите - Касата избутва МЕДИЦИНСКСИТЕ ПРАВИЛА и пробутва парични критерии, така КЛИНИЧНИТЕ ПЪТЕКИ съсипаха лечението на болестите... Парите вече се дават на друг принцип! Въпросът е защо Лекарският Съюз не е способен да бъде съсловен експерт и да дава оценките?! Защото в 2000 година го създадоха на Политически принцип и в него не са безспорните експерти, а "политически активни" - хора неудовлетворени от пряката си професия...
23 Февруари 2017 10:43
Когато трябва да се получават държавни средства, никой няма нищо против.

Когато трябва да се носи отговорност за това - как са похарчени тези средства и дали е постигната целта, заради която са отпуснати, всички надигат вой.

23 Февруари 2017 10:44
Ходя на лекар най-вече за изследвани и профилактика. Това е основата на медицината, а не лечението на болести, които е трябвало да се предотвратят.


Освен имунизациите няма друго, което да предотвратява заболявания. Всичко останало е откриване на заболяването в по-ранен етап, където има повече и по-евтини възможности за лечение. Могат да се предотвратят прогресирането и усложненията на болестта, но не и самата болест.
23 Февруари 2017 10:51
Касиерите в здравеопазването пак започват да лекуват!
23 Февруари 2017 11:08
(1) Никаква "Каса" не може да бъде лечебен експерт! Нейната работа е да плаща, финансова институция. Болните също не схващат, че тя не може да представлява лекарите - Касата избутва МЕДИЦИНСКСИТЕ ПРАВИЛА и пробутва парични критерии, така КЛИНИЧНИТЕ ПЪТЕКИ съсипаха лечението на болестите. Парите вече се дават на друг принцип! Въпросът е защо Лекарският Съюз не е способен да бъде съсловен експерт и да дава оценките? Защото в 2000 година го създадоха на Политически принцип и в него не са безспорните експерти, а "политически активни" - хора неудовлетворени от пряката си професия...

(2) Когато трябва да се носи отговорност за това - как са похарчени тези средства и дали е постигната целта, заради която са отпуснати, всички надигат вой.
Тоест, в случая има 2 мнения. Едните казват - лекарите не носят отговорността за развитието на дадено заболяване на търсещия "помощ" при тяx "пациент". Другото мнение е, че лекаря носи отговорност за лекуването и резултатите.

От една страна, ако разгледаме едно МПС. Карам колата на сервиза, и там ми казват - не знаем какви са причините, но колата трябва да идва при нас всяка седмица. "Касата" плаща, като финансова инситуция. Сравнението не може да мине, разбира се, Защото човека не е лек автомобил. Както и заболяванията, колкото и да са - не винаги могат да се "отремонтират" на 100%. Или могат?

Но и кой проверява и контролира дейността на лекарите и зъболекарите? Колко са получили - за каква извършена дейност - с какъв краен резултат?
23 Февруари 2017 11:31
Изглежда целта на касата, с тези санкции, е да накара лекарите и лабораториите да фалшифицират резултатите от прегледите и лабораторните изследвания. Защото с вкарването на такива основания за налагане на санкции ще постигнат само това. Вече го направиха успешно с клиничните пътеки в болниците, където за да оправдаят част от хоспитализациите си и да отговорят на изискванията на касата, пишат масово фалшиви диагнози и изследвания в посока утежняване на състоянието, за да могат включат пациента в кл. пътека или в по-скъпо платената такава. И така в болниците от леко болните правят тежко болни и инвалиди по документи, и в резултат на това никой не вярва на епикризи и статистики. Но тъй като това води до повече приходи на болниците всички си траят. А санкциите, които се опитват да пробутат при общопрактикуващите лекари ще доведат до обратното- всички хронично болни ще са идеално контролирани и пак никой няма да знае какво е истинското им състояние. Затова е добре да се знае кое точно е лицето, което е родило идеята и предложило нововъведенията, за да може да бъде обявен официално за идиот и да бъде изгонен завинаги от НЗОК, за да не може да се връща периодично и да прави нови идиотии и злини.
23 Февруари 2017 12:10
KaraKoliu,
желанието на здравната каса да налага глоби на личните лекари
Глоба и наказание може да се наложи на някой, който умишлено не е спазил нещо. Например - минавам на червено на светофара, и се удрям в автомобил, който е минал на зелено. Ако дадения лекар е направил това, което е възможно/ необходимо да се направи, то оттам нататък всичко зависи 1) от случая. Някой се излекува- друг не. 2) От самия пациент и организъм, или и 3) от самото заболяване, че и 4) от други фактори. Но в случая става дума за
глоба, ако хронично болните им пациенти не са постигнали подобрение
И по нататък - още обяснение:
От НЗОК искат да се наложат с рамковия договор критерии за качество при контрола на хронични заболявания като диабет, хипертония, както и глоби, ако те не се покрият.
Дадени са за пример - "диабет и хипертония". Как възниква диабета, колко вида има - и как може да се излекува някой от диабет..?
Според Любомир Киров не касата е тази, която трябва да оценява качеството на работата на лекарите, а съсловните организации.
А как може да се оцени качеството на работата на лекарите (и зъболекарите) - и как се прави това по света? Май - никъде няма такъв механизъм.
23 Февруари 2017 12:39
Изглежда целта на касата, с тези санкции, е да накара лекарите и лабораториите да фалшифицират резултатите от прегледите и лабораторните изследвания
Все едно че до момента не е правено.

Айде да не ровим в там, че много ще замирише...

23 Февруари 2017 15:23
Н16
когато имаш проблем с колата обаждаш се по телефона и/или отиваш в сервиза където има приемчик и специалисти започват да я оглеждат за да отстранят проблема а не отиваш при КАТ да им се оплаваш че имаш проблем с колата така е и с компютрите има сервизи със специалисти и го носиш да видят хардуерен или софтуерен е проблема има и колцентрове да се обадиш без да се разкарваш
болниците трябва да имат кол центрове и специалисти и където отиваш да започват да те лекуват
ДжиПитата са излишни
23 Февруари 2017 16:00
[quoteДжиПитата са излишни ][/quote]

Тц., не са. Излишни са специалистите от доболничната помощ. Американският модел, мисля, е по-скоро такъв. GP и болница. Без междинно звено специализирана доболнична помощ. Не може близо да има болница за всеки и за един банален грип да ходиш в болница. Т.е. може, но ще струва.....колко ?
23 Февруари 2017 16:01
Глоби заплашват личните лекари, ако пациентите им не са здрави...

А дали ги чакат премии, ако пациентите им са болни???
23 Февруари 2017 16:06
А кой отряза някои видове профилактични изследвания, не беше ли НЗОК или да?
23 Февруари 2017 16:33
23 Февруари 2017 16:37
23 Февруари 2017 22:35
Докато лекарите не започнат да получават фиксирани възнаграждения = заплати , допълнени с вредни (където има) , класове (както е било) , дежурства и разположения ; и тези заплати са достойни за българските стандарти ( минимум 4-5 средни заплати ) , хаир няма да видите.
24 Февруари 2017 08:40
От НЗОК искат да се наложат с рамковия договор критерии за качество при контрола на хронични заболявания като диабет, хипертония, както и глоби, ако те не се покрият.


Ами моето джи пи, д-р Мария Янчова, ме излекува от хипертония за половин година на микардис. А нареди да го пия всеки ден цял живот. Обаче изведнъж направих космонавтски нива на кръвното и оттогава 5 години нищо ми няма. Не трябва ли да я наградят?
01 Март 2017 12:19
Ами ако самото джи пи е хипертоник с наднормено тегло и пушач, тогава какво предвижда НЗОК - пациентите ли ще бъдем наказвани за кофти избор на личен лекар, а?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД