9-годишният Байрям Али, който се нуждае от спешна трансплантация, все пак ще замине за Германия, съобщи пред бТВ бабата на момчето Селима. Тя е и донор на бъбрека, който ще бъде присаден на детето.
Момчето трябваше да замине още на 20 февруари, тъй като има решение от фонда за лечение на деца операцията му да се финансира. Ден преди това обаче детето беше спряно, тъй като здравното министерство не е подписало формуляра, с който държавата гарантира, че ще плати лечението. Причина беше, че националният консултант по трансплантология Любомир Спасов и урологът от Александровска болница проф. Петър Панчев смятаха, че трансплантацията може да се извърши и у нас - в Правителствената болница, чийто директор е Спасов.
"Вчера Байрям беше прегледан от Спасов, назначени му бяха изследвания и беше съставен съвет на лекарите в болницата, който трябваше да реши дали момчето може да бъде оперирано там. След продължил повече от четири часа консилиум от болницата са уведомили бабата и дядото, че детето ще бъде изпратено за операция в Германия", съобщи бТВ.
По-рано вчера националният консултант по детска нефрология доц. Анелия Буева коментира, че решението на фонда е взето въз основа на три мнения на специалисти, които казват, че трансплантацията не може да се извърши у нас. Това са детският уролог д-р Стоян Пеев от "Пирогов", д-р Димитър Русинов, който проследява децата в България и д-р Митева от същата клиника. "Тези компетентни хора дават мнението си, общественият съвет към фонда казва "да", каза Буева. Според нея новият правилник на фонда гласи, че националният консултант трябва също да се изкаже. "В случая национален консултант по трансплантология е проф. Спасов. И той не само казва "не", но и че той ще извърши операцията", поясни Буева. Според експерти обаче правилникът не задължава фонда да пита националния консултант и не е ясно защо и МЗ го е питало. Освен това по-сложното при Байрям е операцията за реконструкция на отделителната система, а не самата трансплантация и дори и трансплантацията да може да се направи у нас, то операциите - не.
Доц. Марин Георгиев, завеждащ Клиниката по урология към Александровска болница, обясни, че у нас в момента не съществува структура, в която да се извършва трансплантация на деца. В болницата се извършват трансплантации от 1969 г., когато е направена и първата трансплантация на дете в "Пирогов". Но не съществува национална програма за трансплантации на деца, допълни той. Затова и не е ясно защо първоначално Спасов и Панчев смятаха, че детето може да се оперира у нас, а след това консилиум в Правителствената болница трябваше да ги опровергае и да потвърди първоначалните становища на другите консултанти на фонда за лечение.
Все още няма дата кога Байрям ще замине за Германия, но семейството е получило уверение, че пътуването ще е в най-кратки срокове предвид тежкото състояние на детето, съобщи още бТВ.
|
|