:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,472
Активни 675
Страници 9,037
За един ден 1,302,066

Избирателите няма да бъдат санкционирани при бойкот на вота

Конституционният съд на практика обезсмисли задължителното гласуване
Единодушно, с 11 гласа "за" при един отсъстващ, Конституционният съд отмени наказанията в Изборния кодекс, които трябваше да се стоварят върху всеки, който не гласува на 2 последователни национални вота от един и същи вид. Така на практика КС обезсмисли задължителния вот.

По жалба, внесена от омбудсмана Мая Манолова, КС отмени чл. 242а от Изборния кодекс (ИК), в който бе записано, че лице, което не упражни избирателното си право "без уважителни причини" в два поредни избора от един и същ вид, се заличава от избирателните списъци за следващ вот. Така и не бе регламентирано ясно какво е "уважителна причина" и как тя ще се доказва пред властите. Самият текст, който регламентира, че "гласуването е задължително, извършва се лично от избирателя и представлява изпълнение на гражданския му дълг" (член 3 от ИК), не бе атакуван от никого и продължава да действа. Т.е. гласуването продължава да се води "задължително", но санкциите напълно отпадат.

Мая Манолова коментира вчера, че е доволна от решението на КС. "То е съвсем логично, аз неслучайно не атакувах самото задължително гласуване, защото сред част от гражданите има голямо очакване конституционното право да се гласува да бъде обявено за граждански дълг. Само че санкцията, която въведе парламентът, бе повече от абсурдна. Не е нормално едно конституционно право, обявено за задължение, да се придружава от затруднения за избирателите да упражнят това си право, тъй като заличаването от избирателните списъци е точно това. Право на депутатите е да помислят отново как да накарат гражданите да гласуват и да приемат нещо по-адекватно", смята тя.

Задължителното гласуване бе въведено от миналото Народно събрание по настояване на лидерите на Патриотичния фронт Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. Първоначално тяхната идея бе да се приемат реални санкции за негласувалите - 50 лева глоба за работещ и спиране на социални помощи за срок от три месеца за социално слабите. Вариантът дори бе приет на първо четене. По-късно обаче фронтоваците отстъпиха от това искане и се мина на вариант негласувалите да бъдат отписвани от избирателните списъци. Той също претърпя корекции. Отначало предложението на Патриотичния фронт бе гражданите да се отписват, ако не гласуват два пъти поред на каквито и да избори, но в окончателната редакция остана "един и същ вид избори". Този вариант бе приет с гласовете и на ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ и на част от независимите депутати. По това време бе въведено и квадратчето "Не подкрепям никого" като възможност за хората, които не харесват нито един от кандидатите на изборите. "Квадратчето остава, защото то не е част от обжалваните текстове и следователно ЦИК няма как да не го включи в бюлетината. Решението на КС по никакъв начин няма да се отрази на работата на ЦИК, защото то касае избирателя, а не технологията на провеждането на вота", коментира пред "Сега" говорителят на комисията Цветозар Томов.

14
2373
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
23 Февруари 2017 20:27
За да можете да купувате гласовете на циганите, нали, Манолова Другите задължени - електоратът на депесе, не е засегнат от отмяната. Но българите ще продължат да се излежават и после да мрънкат срещу избраните.
23 Февруари 2017 20:32
За да можете да купувате гласовете на циганите, нали, Манолова


Не ти ли е неудобно да лъжеш при положение, че във всички черни маxали масово се гласува за бай струйник
23 Февруари 2017 20:42
Но българите ще продължат да се излежават и после да мрънкат срещу избраните.

Това е тяхно право.
-----------------------
Самият текст, който регламентира, че "гласуването е задължително, извършва се лично от избирателя и представлява изпълнение на гражданския му дълг" (член 3 от ИК), не бе атакуван от никого и продължава да действа.

А дали?
щото, според РЕШЕНИЕ № 22 от 31 октомври 1995 г. по конституционно дело № 25 от 1995 г., докладчик съдията Младен Данаилов(Обн., ДВ, бр. 105 от 01.12.1995 г.) КС
РЕШИ:
Когато Конституционният съд обяви за противоконституционен закон, с който се отменя или изменя действащ закон, последният възстановява действието си в редакцията преди отмяната или изменението от влизане в сила на решението на съда.

Натисни тук
23 Февруари 2017 21:26
Мая Манолова коментира вчера, че е доволна от решението на КС. "То е съвсем логично, аз неслучайно не атакувах самото задължително гласуване, защото сред част от гражданите има голямо очакване конституционното право да се гласува да бъде обявено за граждански дълг. Само че санкцията, която въведе парламентът, бе повече от абсурдна. Не е нормално едно конституционно право, обявено за задължение, да се придружава от затруднения за избирателите да упражнят това си право, тъй като заличаването от избирателните списъци е точно това. Право на депутатите е да помислят отново как да накарат гражданите да гласуват и да приемат нещо по-адекватно"


Това е нещо съвсем различно от информацията поднесена в Горещи новини.
23 Февруари 2017 22:05
Ами да: когато има санкции за негласувалите, тиквите губят. Значи не трябва да има санкции.
23 Февруари 2017 22:10
А следващата стъпка беше готова - задължително гласуване за една листа... Листата на Славата...
---------------------------
Сайтът на Генек
23 Февруари 2017 22:28
То е съвсем логично, аз неслучайно не атакувах самото задължително гласуване, защото сред част от гражданите има голямо очакване конституционното право да се гласува да бъде обявено за граждански дълг.

Разбирам да чуя това на пазара, но от юрист
Поне да си беше мълчала за мотивите...
Значи не атакуваш очевидно противоконституционен текст, защото сред част от гражданите имало очакване...
А какво правим с частта от гражданите, които имат друго очакване - просто да се спазва Конституцията?!
Аз като част от втората група граждани очаквам също така лицата, на които е предоставено правото да сезират КС, да го упражняват единствено с оглед съображения за съответствие на закона с действащата Конституция, а не бъдещи очаквания на част от гражданите.
Това им е функцията и търгашеският начин, по който я упражняват, ще девалвира и това правомощие.
Ако ще се упражнява по този начин, по-добре да липсва!
Но като аргумент ще си го запазя. Тъй като не споделям разпоредбите на някои закони, с оглед бъдещото ми очакване от тяхната промяна в желаната от мен посока, просто няма да се съобразявам с тях!
Така и така самият законодател не се съобразява с Конституцията.
Сезиращите КС пък открито признават, че ползват правомощието си извън целта, за което им е предоставено, вместо да съобразяват единствено със съответствието или липсата на такова с Конституцията ...
Защо за мен като гражданин да е неприложим същият принцип, по дяволите?!
23 Февруари 2017 23:09
deneb-
23 Февруари 2017 23:45
граждански дълг
означава точно нищо.
Можеха да напишат "респектираща коректност", "не си ти, когато не гласуваш" или "Джоро" и да постигнат идентичен правен ефект.
24 Февруари 2017 01:21
Както се казва, хубава работа, ама циганска.
Задължително гласуване трябва да носи санкции, както да кажем, в Австралия, глоба, чийто размер варира от 20 до 200 долара в зависимост от вида на изборите.
И всеки гласува, а не само муслиманите (като един, за който им каже мюфтито, което се практикува навсякъде по света). Така се прави в държави с големи муслимански общности, ако искат да останат държави, ръководени от демократично избрани правителства, а не от който от Саудитска Арабия нареди.
Ама къде е Австралия, тази пандизчийска полицейска държава, където няма банкова тайна (за съответните институции, разбира се), къде е територията с нейните велики демократи, конституциионалисти и геополитически стратези? Тия с големите конституционни права да не гласуват и с празните червени кратуни и джобове...
24 Февруари 2017 04:31
deneb
23 Февруари 2017 22:28

А попчето още не може да се съвземе от ноемврийското късане на рубашката расото.
24 Февруари 2017 08:32
Драги Кочо, прав си ,че някои избори в Австралия са задължителни - щатските и федералните по-конкретно,местните не са . Но след толкова десетилетия задължителна система, която е фактически обслужваща двете партии - Лейбър и Либерал-Националната Коалиция, недостатъците са в момента повече от очевидни - One Nation/градински вариант расисти и ксенофоби/,Palmer United/лична партия на местен олигарх/, Ник Ксенофон тим, сенатор Рики Мюир от Партията на автоентусиастите, партията на секс работничките и т.н.
А и между впрочем бюлетините в Австралия се попълват с ....МОЛИВ!
24 Февруари 2017 18:28
Абе какви тъпанари има като юристи, да ти втълпяват, че гласуването било ИЗПЪЛНИНУЕ НА някакъв дълг.Един дълг не може да има три фори-ДА, НЕ и Никого не подкрепям. При това, КС е било редно в подобни случаи сам да се проознесе поне теоритично, иначе цялото му решение не е убедително.
24 Февруари 2017 18:31
[size=3][/size=3]Правото да се счита за дълг е присъщо на тоталитарните правителства.Байгън от такива патриоти, които ти го забиват четвъртит.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД