Всички близо 7 хил. работещи в Спешна помощ - лекари, медицински специалисти и шофьори, ще бъдат обучени със 7 млн. лв. от ЕС, "за да се подобрят знанията и уменията им". В какво точно ще се обучават ще стане ясно, след като бъдат изследвани квалификациите им и на базата на това се създадат учебни програми. С това ще се заеме национален център за продължаващо обучение на работещите в системата на спешната помощ, който ще бъде създаден в рамките на проекта. Това се разбра при подписването на договора за финансирането по ОП "Развитие на човешките ресурси" между министерствата на труда и на здравеопазването.
Ще бъдат обучени и парамедици, но не е ясно колко. Според условията на схемата до 1% от парите (70 хил. лв.) могат да се изхарчат за публичност, а до 10% - за управлението на проекта. Одобрените дейности са още строително-монтажни работи в съществуващи помещения за обособяване на центъра за обучение, доставка на оборудване за него, осигуряване на административното му функциониране, създаване на методика и програми за първоначално, периодично и продължаващо обучение за всички категории персонал в системата на спешната медицинска помощ, както и анализ на необходимостта от обучения на персонала, както и провеждането на обученията (първоначални, периодични и продължаващи).
"Този проект ще повиши и квалификацията, и организационния потенциал на Спешната медицинска помощ. Следва друг проект, който е по ОП "Региони в растеж". Той третира Спешната помощ като обект на инвестиционни разходи. Неговата цел е върху системата за Спешна помощ да се приложат други мерки, свързани с обзавеждане и оборудване с медицинска техника, за да може тази система да действа по нов начин в съответствие с европейските стандарти", обясни Семерджиев.
ДЕЖАВЮ
В миналия програмен период от оперативната програма бяха дадени други близо 4 млн. лв. за "подобряване качеството на предоставяната здравна помощ, както чрез повишаване на знанията и уменията на персонала на Спешната медицинска помощ, така и чрез въвеждане на нови добри клинични практики". По този проект са били обучени 5580 лекари, медицински специалисти и шофьори от центровете за Спешна медицинска помощ, както и 442 лекари и медицински специалисти от 33 лечебни заведения със спешни отделения.
|
|