С наближаването на изборите кампанията на БСП става все по-агресивна, а демагогията й - все по-шумна. Партията е за връщане на държавата навсякъде, обяви вчера председателката Корнелия Нинова по bTV. От думите й се разбра, че ако столетницата се върне във властта, ще задължи банките да опрощават лихви по кредити, ще сложи таван на субсидиите за едрите фермери и ще зачеркне приватизацията и концесиите.
Нинова обясни, че банките ще бъдат заставени да опрощават лихвите по жилищни заеми за млади семейства, като за целта НС ще приеме закон. Не на шега тя коментира, че банките имат големи печалби и това нямало да ги затрудни. Странното е, че въпросното предложение не фигурира в предизборната платформа на БСП, а се лансира само по медии и пред избиратели. Вероятно защото икономистите и юристите в партията все пак си дават сметка, че няма как държавата да нарежда на частни предприятия да подаряват лихви и да печелят по-малко. Дори хипотетично да допуснем, че тази мярка влезе в сила, може да се окаже, че никой не иска да кредитира млади семейства за покупка на жилища, или пък че таксите и комисионите на банките растат.
Нинова убедено декларира, че тезата за повече държава не е социализъм и не е популизъм. "Понеже държавата се оттегляше от всичко, затова стигнахме дотук - вижте ни образованието, вижте ни здравеопазването", изтъкна лидерката на социалистите, без да осъзнава, че изпада в противоречие. Точно в тези две сфери държавата никога не се е оттегляла и присъствието й е задушаващо силно, а здравната каса се е превърнала в синоним на порочен държавен монопол.
Нинова обяви приватизацията и концесиите за вредни и обеща да брани държавната и общинската собственост с приемането на нов закон. "БСП никога не е приватизирала предприятия и индустрия", отсече Нинова, без да й мигне окото. Всъщност правителства с участието на БСП са участвали в раздържавянето, като имат в досиетата си и добри, и порочни сделки. Примерно преди да падне от власт, кабинетът "Орешарски" продаде ИПК "Родина" на фирма с участието на банкера Цветан Василев и майката на депутата Делян Пеевски.
Червената лидерка декларира, че няма нищо общо с модела "Кой", който през годините се олицетворявал от различни хора, и че партията й се е борила и ще се бори с "паралелната държава". Зрителите на bТV научиха още, че през 2009 г. БСП e преизчислила пенсиите и те се били увеличили "няколко пъти". Сега партията пак планира индексиране, което щяло да струва "само" 800 млн. лева годишно на бюджета. Нинова не каза как ще осигури парите, но обеща тържествено, че БСП няма да взима заеми, за да плаща увеличенията.
Напористата социалистка се закани и на едрия агробизнес. С гневен тон тя изтъкна, че 80% от земеделските субсидии се взимат от 20% от земеделските производители. "Ние ще сложим таван на субсидията и разликата ще се дава на малките", зарече се Нинова. Всъщност порочното съотношение, за която тя говори, се формира още в първите години, в които България започна да получава милиарди от ЕС за селското си стопанство, и БСП с участието си във властта има сериозен принос за деформациите. А за новия програмен период - 2014-2020 г. вече са заложени нови правила за агросубсидиите, които ограничават концентрацията на помощите у малко на брой едри фермери. Правилата са дълго договаряни, педантично разписани и одобрени от ЕК и не могат да бъдат променяни.
|
|