Лидерите на 4-те най-големи европейски сили - Германия, Франция, Испания и Италия, се обединиха в Париж около идеята за "Европа на много скорости", при която различните страни - членки на общността, ще се стремят към по-силна интеграция, но всяка ще избира своето темпо.
В понеделник вечерта френският президент Франсоа Оланд бе домакин в двореца Версай на германския канцлер Ангела Меркел, премиера на Италия Паоло Джентилони и испанския им колега Марио Рахой. Те се договориха да обявят визията си за бъдещето на ЕС на предстоящия Европейски съвет в края на тази седмица и преди предстоящата среща на върха в Рим на 25 март. Миналата седмица шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер огласи 5 сценария за бъдещето на ЕС, един от които бе Европа на много скорости.
Според Оланд няколко страни могат да вървят напред по-бързо и по-далеч в области като отбраната, като еврозоната чрез задълбочаване на европейския икономически и валутен съюз, като фискалното и социалното хармонизиране, като културата или политиката за младежта. Той добави, че ще става дума за по-бърз и по-силен напредък на няколко страни, без други да са отстранени, но и без други да могат да се противопоставят.
"Трябва да имаме куража някои страни да продължат напред, ако никой друг не иска да участва. Европа на различните скорости е необходимост, иначе вероятно ще останем блокирани на едно място", каза Ангела Меркел.
Джентилони подкрепи различните степени на интеграция, за да може Европа да има различна реакция на различни амбиции. Според Рахой трябва да бъде приключено изграждането на банков съюз и да се задълбочи координирането на икономически политики, "за да направим икономиките си по-конкурентни".
ПОЗИЦИИ
"Моята мечта е за една глобална Европа, за една федерация", коментира служебният премиер Огнян Герджиков миналата седмица. В края на февруари Нинова заяви, че БСП е категорично против Европа на две скорости. "Нова Република" (НР) призова да бъде изготвена национална позиция срещу възможността ЕС да тръгне на няколко скорости, тъй като това ще отнеме на България преимуществата на европейското членство и ще я превърне в "буферна зона за интересите на Русия и Турция". Партия "Да, България" предупреди, че рискът за България при сценарий "Европа на две скорости" е не просто да остане в периферията, а постепенно да изпадне изобщо от ЕС.