За българите най-ценното от присъствието ни в Европейския съюз е възможността да живеят, учат и работят на територията на всяка държава членка. Тази европейска политика среща най-значима подкрепа сред сънародниците ни (87%). Гражданите между 15- и 24-годишна възраст са групата от българското общество, която най-широко подкрепя присъствието ни в ЕС. Веднага след нея се нареждат отбранителната (72%) и миграционната (68%) политика на съюза. Това показва изследване на Евробарометър.
На това мнение са и 81 процента от жителите на всички държави в съюза - поне две трети от жителите на всяка от 28-те страни членки подкрепят възможността за мобилност в рамките на общността.
В същото време обаче едва един на всеки трима българи е съгласен да бъде въведено еврото като официална валута и в България. Най-голяма е разликата в мненията на българи и европейци в това отношение. В подкрепа на мярката се обявяват едва 38 на сто от българите, а 50 процента са против. Причината най-вероятно е, че хората се опасяват от влошаване на покупателната способност на населението. За сравнение над половината (58%) от жителите на ЕС подкрепят приемането на еврото в целия съюз. Подкрепата за тази мярка е в силна зависимост от това, дали държавата е в еврозоната или не - 70% от жителите на държави в еврозоната подкрепят приемането на еврото навсякъде, а извън нея "за" се обявяват над двойно по-нисък дял - 33%.
Доверието в Европейския съюз и евроинституциите сред българите продължава да бъде високо. Половината (49%) от българските граждани имат доверие на ЕС, докато 34 процента изпитват недоверие, а 17 на сто не могат да преценят. Така страната ни се нарежда на шесто място сред всички държави по степен на доверие към съюза след Литва (55% доверие), Малта (52%), Румъния (52%), Люксембург (51%) и Финландия (51%). На практика у нас всеки втори гражданин вярва на съюза, докато сред останалите държави от ЕС така мисли всеки трети. В това отношение гърците са най-големите песимисти - само 20% от тях се доверяват на ЕС. Както при останалите страни, така и при нас склонни да вярват на Евросъюза са младите и работещите. Най-голямо е доверието на българите в Европейския парламент (49%) за разлика от доверието, което изпитват към нашето Народно събрание - 15%.
Свободното движение в ЕС е най-ценно за българите
Това всъщност е единственото нещо, заради което средният българин иска да е в ЕС. Има и една малка част, която живее само от евросубсидии. 80% от които с измами. Ако те спрат някой ден - всичко става леш. А духом българинът винаги е бил на светлинни години от Европа. Много е алафранка за неговият душевен мир.