:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,663
Активни 497
Страници 7,228
За един ден 1,302,066

И технически специалности вече приемат с матура по български

32 университета ще ползват наесен зрелостния изпит за вход
Матурата по български език и литература ще бъде вход за специалности в 32 от всички 51 университета у нас за следващата 2017/18 г. академична година. Оценката от държавния зрелостен изпит по история, чужд език, математика, география и биология също ще се признава от повечето ни висши училища. Това показва справка на просветното министерство в навечерието на кандидатстудентската кампания.

Някои висши учебни заведения традиционно ще подбират студенти със задължителен приемен изпит поради специфичните си изисквания. Такива са училищата по изкуствата - Националната художествена академия, Националната музикална академия, НАТФИЗ, колеж "Л. Гройс" и др. Тук се включват още Академията на МВР, Военната академия "Г. С. Раковски", както и Американският университет в България и Нов български университет. Оценките от матурите няма да служат за прием и в Европейското висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив и Висшето училище по застраховане и финанси. Останалите университети ще приемат частично или изцяло с резултата от матурите.

Изпитите по традиция остават задължителни за регулираните професии като право и медицина. Изпит по биология и химия се изисква от кандидат-студентите във всички медицински университети, които искат да следват в специалностите медицина, дентална медицина и фармация. В Софийския университет само седем от общо 107-те специалности няма да използват оценките от матурите вместо изпит. Тук се включват трите специалности от факултета по журналистика и масова комуникация, регулираните медицина, фармация и право, както и новата специалност музикални медийни технологии и тонрежисура (тук е предвидено събеседване). Новото е, че в специалност международни отношения занапред ще може да се влезе и без изпит, само с оценка от матурата по чужд език.

В Техническия университет в София с оценка от матурата по български може да се кандидатства за повечето специалности с три изключения - приложна математика и информатика, инженерен дизайн и компютърно и софтуерно инженерство. Матурите по математика или физика ще служат за прием във всички специалности, без инженерен дизайн. Изпитът по математика вече не е задължителен и за много специалности в УАСГ. Той отпада например за кандидатстващите архитектура, макар че те все още трябва да държат изпити по рисуване и да представят оценка от матурата по математика. В инженерните специалности на архитектурния университет обаче ще се влиза даже с матура по български или физика.

В Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" матурата не важи за психология, международни икономически отношения, графичен дизайн и др. Великотърновският университет приема със задължителен изпит в специалността национална сигурност (плюс право), а Югозападният - в близо 15 специалности, сред които педагогика на музикалното изкуство, мода, съвременна хореография, акушерство и др. Матурата не важи още за желаещите да учат българска и английска филология, журналистика, приложна германистика и още пет специалности в Шуменския университет. Лесотехническият ще подлага на изпит кандидатите си да учат инженерен дизайн, ландшафтна архитектура, горско стопанство и др., а УниБИТ - желаещите да следват библиотекознание, национална сигурност, библиотечен и информационен мениджмънт и др. За разлика от м.г., Висшето училище по мениджмънт във Варна от следващата академична година ще приема и с оценка от матура по английски език (м.г. имаше изпит).

Сред останалите частни вузове, при които приемните изпити остават (като изключим НБУ и АУБ), се открояват още Международното висше бизнес училище в Ботевград (за специалностите туризъм, маркетинг, счетоводство и контрол, международни икономически отношения и др.), както и Колежът по мениджмънт, търговия и маркетинг в София (за маркетинг и предприемачество). Задължителни изпити има и за някои специфични специалности във Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" (корабоводене и др.), Националния военен университет "В. Левски" (стопанска логистика, автоматика и др.) и Висшето строително училище "Л. Каравелов" (тук например приемът в архитектура е с изпит, за разлика от УАСГ). УНСС също все още ползва своя единен приемен изпит за вход.
19
3312
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
09 Март 2017 20:06
Идиоти ! Ние не сме дорасли за демокрация, ние сме за диктатура ! Христос като е изгонил търговците от храма, диктатор ли е бил ? Ами то, как да се отървеш от Радко Мурдаровци и Андрей Пантювци ? Или... гладни и дрипави да сме, но да се самоназоваваме "държавата на духа ". За присмех на другите.
09 Март 2017 21:27
Подкрепям! Трябва да се даде шанс на уманитариата!
09 Март 2017 22:12
Една нормална европейска практика най-накрая - да приемат почти всички желаещи и после да отпаднат почти всички, които не са си направили правилно сметката. Това със изпитите е отживелица от времето на крепостничеството в Народна Република България. (задължителното жителство, в смисъл)
09 Март 2017 22:39
Очаквам с нетърпение прием ... с акт за раждане!
Стига сте мъчили невинните душички!
09 Март 2017 22:59
Очаквам с нетърпение прием ... с акт за раждане!

Ами то точно така приемат в хубавите специалности, я се опитай архитектура без съответните имена в акта за раждане. Тези, които нямат подходящ акт за раждане, опитват с акт за забременяване.
10 Март 2017 06:46
Като възпитаник и инженер от ВМЕИ не ми се иска изобщо да коментирам идиотщината "инженерен дизайн" (нещо като шкембеджийница "Леонардо да Винчи".
Обаче оксиморона "компютърно и софтуерно инженерство" вече в врЪХТа! Какви инженери са програмистите, бе? Не могат една крушка да завият, не знаят какво е зъбно колело и поялник, не знаят закона на Бойл-Мариот, да не говорим за Ом... а се водят инженери!
Понякога направо злобарски се кефя, че няма да съм жив, когато наследниците няма да знаят откъде изгрява Слънето ако не разчитат да питат текущия "Гугъл"... срещу подходящата вноска и обилна доза реклами и простотиии...
Баси...
10 Март 2017 08:41
Проблемът не е в това с какво ги приемат.
А с какво ги изкарват след 5 години като завършили "вишисти" .
Защо да не е без приемен изпит - да се записват всички дето искат и да си плащат за "опита".
Ако имаше реално оценяване, тъпите парчета щяха да отпаднат още в първи семестър, а не като сега "изпит в УНСС - 200 лв. и едно прасе".
10 Март 2017 08:49
И технически специалности вече приемат с матура по български

Не се притеснявайте това е временно.
Като станем малцинство, матурата ще е по турски или цигански, според както се разберат двете бъдещи мнозинства.
10 Март 2017 09:29
Прием на всяка цена. Требе да се осигури лебеца за хабилитираните (добре преписвалите).
10 Март 2017 09:40
В Техническия университет в София с оценка от матурата по български може да се кандидатства за повечето специалности с три изключения - приложна математика и информатика, инженерен дизайн и компютърно и софтуерно инженерство.

Пълен резил! Изглежда, че за инженерите са по-важни литературните анализи, а не математиката, физиката и химията. На тези, които измислиха подобна дивотия не им ли е известно основополагащото значение на горните три науки за останалите инженерни дисциплини като металургия и металообработване, механика и съпромат, теоретична електротехника, електронна и полупроводникова техника и т.н. ?
В България цялото образование се свежда до способността на учениците да правят литературни анализи. Затова и висшето ни образование става все по-неадекватно спрямо нуждите на държавата и икономиката.

10 Март 2017 09:45
Идиоти ! Ние не сме дорасли за демокрация, ние сме за диктатура !

Не виждам какъв е проблема - съществено е не как се влиза, а с какви знания и умения се завършва. Щото практикаа ми е показала, че пълни отличници, с 6 на испита по математика при кандидатстване - ами не стават за учене на някои специалности. Хеле на инженерни специалности.

Като възпитаник и инженер от ВМЕИ не ми се иска изобщо да коментирам идиотщината "инженерен дизайн"

Правилно, най-добре не коментирай, щото явно не разбираш. Ергономията на създаваните машини вече си е самостоятелна научна дисциплина и съществуващите курсове и хорариуми не позволяват това да се учи професионално.
Ако смяташ, че можеш да решиш ти тези проблеми ето ти един въпрос: защо всички коли в периода 2000-2010 г. имат еднакъв вид на хлебарка (по-малка, по-голяма; европейска, американска, азиатска, но хлебарка) ?

Обаче оксиморона "компютърно и софтуерно инженерство" вече в врЪХТа! Какви инженери са програмистите, бе?

Още една тема по която по-добре да не се пробваш, щото бълваш глупости. Пък и използваме сложни понятия ("оксиморон" без да разбираме нищо от предметната област - както казваше един познат "Никога не е късно да станеш за резил !".
Връзката между софтуерното инженерство и програмистите е колкото между конструирането на машини и стругарството. А пък за компютърното инженерство и не ми се преподават безплатни уроци (отдавна не се причислявам към народните будители).

Аман от недоучки, смятащи че могат да дават "компетентни" мнения !
10 Март 2017 09:50
е това е вече преиграване
10 Март 2017 13:15
Ние, по- староите поколения лекари, инженери, икономисти, при следването си загубихме цял един семестър, да учим хуманитарните глупости на социализма : История на БКП, История на КПСС, Политикономия, Диелектически материализъм, Исторически материализъм.
10 Март 2017 13:50
Не виждам какъв е проблема - съществено е не как се влиза, а с какви знания и умения се завършва. Щото практикаа ми е показала, че пълни отличници, с 6 на испита по математика при кандидатстване - ами не стават за учене на някои специалности. Хеле на инженерни специалности.

Нищо, де! Сега пък се смята, че изкарали с добър успех матурата по литература и с бегли познания по математика са по-пригодни да изучават инженерни специалности.

Според мене има значение как се влиза в техническите вузове, защото подборът на база висок успех от конкурсните изпити и дипломата е гаранция, че се подбират студенти със знания по базовите дисциплини (математика, физика и химия)‌ и навици да учат.
Ако някой има сериозни пропуски в знанията си по математика от гимназията, как ще изучава няколкото части висша математика и теоретичните дисциплини, базирани на нея?

10 Март 2017 14:20
Нищо, де! Сега пък се смята, че изкарали с добър успех матурата по литература и с бегли познания по математика са по-пригодни да изучават инженерни специалности.


Ти май нищо не разбираш от тематиката - необходимите знания зада се започне висше образование изобщо не се преподават в училищата. Затова и няма значение кой с какво влиза, а е важно до колко може да учи. Инженерното образование не е за всеки, независимо какъв ученик е бил. В последните 10 г. много по-често деца от техникуми, имащи по-слаб успех по математика или български, накрая завършват по-добре като студенти, защото започват да учат по-мотивирано. Има много деца, които записват специалност само защото е модерно, но след това разбират колко не е за тях.
Съвременното ни училище е негодно с тези изпити да даде ясна преценка за потенциалната полезност за обществото на завършващите ученици като бъдещи специалисти с висше образование. Затова е и безумие премахването на изпитите от ВУЗовете чрез разрашението да се кандидатства само с матурите (това не го измислиха вузовете).

П.П. Преди много години мой състудент от СМГ разправяше, че от техния клас (30 ученика) имали 3 архитекти (с рисуване), 4 лекари, 1 биолог, 1 химик, 1 физик, 5 филолози, 3 икономиста и другото инженери. И нито един математик или информатик. А в СМГ се учи истински.
10 Март 2017 15:24
То и СМГ-то не е онова СМГ от времето когато аз го завърших 1978 г., когато не се учеше музика, география, психология и тем подобни дисциплини, но тогава повярвай ми от класа ни имаше 1 невлязъл (кандидатфилолог), 4 математици, 3 икономисти, 1 зъболекар, 1 лекар и останалото до 30 инжинери. Всичките приети са и завършили. Та това че СМГ произвежда филолози си е проблем на СМГ и тъпите учебни програми
10 Март 2017 16:11
Нормално, така и трябва.На цивилизацията на победилия нео-либерализъм не и трябват хора и личности, а хлебарки.Пускаш я София - пълзи, купува си жилище и се размножава и потребява.Така и в Копенхаген, така и в Айова.Вижда на две метра пред себе си (колкото да види че е магистрала и да ръкопляска) и до там.
Я си представете един Христо Ботев да работи в кол център.Не става нали?
10 Март 2017 17:09
Госпожа Кунева е подходяща пък за ректор, в този случай.
Тя може да управлява всичко.
10 Март 2017 17:54
Ми демографската криза и принципът "парите следват" /първо ученика, после студента/ си казаха думата, какво се чудите. Сега и в средното образование, и във висшето - борбата е за бройките...И всички завършват, това е положението...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД