Дипломатическият конфликт между Турция и Холандия продължава да ескалира. Анкара замрази двустранните отношения с Хага, както и обяви, че няма да приеме холандския посланик да се върне в страната, предадоха информационните агенции. Турция също така спира и всички политически дебати на високо ниво с Холандия и затваря въздушното си пространство за холандски дипломати. През уикенда холандските власти не разрешиха на турски министри да проведат агитация за референдума в Ротердам. Санкциите обаче не касаят икономическите отношения между двете страни. Рюте коментира, че турските санкции "не са толкова лоши", но са некоректни, тъй като холандците имат повече основания да са гневни.
Ердоган вчера нападна Хага, като заяви, че е "известно поведението на Холандия и по-специално в морално и цивилизационно отношение като знаем нейната роля за геноцида в Сребреница". Холандският премиер Марк Рюте контрира, че това е "отвратителна историческа фалшификация". Днес в страната се провеждат парламентарни избори.
Анкара обвини канцлера Ангела Меркел, че "подкрепя терористите". В интервю за турска тв президентът на страната Реджеп Ердоган отправи тези обвинения към Меркел. Той подчерта, че Берлин е оставил без последствия досиетата на 4500 предполагаеми терористи, предоставени от Анкара. Турция обвинява Германия, че дава убежище на кюрдски активисти и лица, издирвани във връзка с неуспешния опит за преврат от 15 юли м.г. Според Ердоган било очевидно, че "някои страни - членки на ЕС, начело с Германия, не могат да приемат възхода на Турция като нововъзникваща сила". Той директно ги обвини, че умишлено се опитват да саботират насрочения за 16 април референдум, на който ще бъдат гласувани конституционни промени, превръщащи Турция в президентска република. Ердоган разкритикува Меркел и за подкрепата й за холандския премиер Марк Рюте. Говорител на Меркел заяви, че германският канцлер няма да участва в състезание по провокации.
Германският вътрешен министър Томас де Мезиер обаче нападна Анкара, като я обвини, че играе ролята на жертва с нападките срещу съюзниците си от НАТО, тъй като се стреми да получи подкрепата за предстоящия в страната референдум за конституционните промени. "Изявленията от Турция са... абсурдни, безпочвени са и единствената им цел е да поставят Турция в ролята на жертва, за да предизвикат солидарност" сред гласоподавателите, заяви той.
Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Анкара обсъжда и варианти за преразглеждане на взаимоотношенията си с ЕС. Вицепремиерът Нуман Куртулмуш за пореден път заплаши да прекрати договорката между ЕС и Турция за решаване на мигрантската криза от 18 март м.г. заради неизпълнени обещания. "Те постъпват нечестно. Дадоха ни обещания за бежанците, говореха за помощ от шест млрд. евро. Дойдоха 750 млн. евро", каза Ердоган.
ЖАЛБИ
Турция ще подаде жалби срещу Холандия в ООН, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Съвета на Европа, заявиха турски дипломатически източници, цитирани от в. "Хюриет". Анкара твърди, че с действията си властта в Хага е нарушила Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г.
Турски собственик на магазин внесе в съд в град Кахта, югоизточната провинция Адъяман, жалба срещу краля на Холандия Вилем-Александър, премиера на страната Марк Рюте, министрите на външните и на вътрешните работи на страната, както и срещу кмета на Ротердам, писа в. "Хюриет". Мехмет Йозтюрк иска те да бъдат наказани заради непочтително отношение към турските министри.
Турски собственик на магазин внесе в съд в град Кахта, югоизточната провинция Адъяман, жалба срещу краля на Холандия Вилем-Александър, премиера на страната Марк Рюте, министрите на външните и на вътрешните работи на страната, както и срещу кмета на Ротердам, писа в. "Хюриет". Мехмет Йозтюрк иска те да бъдат наказани заради непочтително отношение към турските министри.