:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,066
Активни 375
Страници 27,476
За един ден 1,302,066

Английският език измести географията за втора матура

52 553 младежи ще се явят на изпита по български и литература през май
Английският език за първи път измества географията като желан предмет за втората задължителна матура. Това показват данните на просветното министерство за младежите, подали заявления за явяване на тазгодишните държавни зрелостни изпити. Тенденцията вероятно се дължи на все по-универсалното приложение на матурите като вход за университетите. Крайният срок за участие на изпитите през майската сесия изтече на 17 март. Първата матура по български език и литература е планирана за 19 май, а втората - по предмет по избор - на 22 май.

Данните на МОН затвърждават тревожната тенденция все по-малко младежи да се явяват на задължителните матури. За тази година например заявления за участие на първия задължителен държавен зрелостен изпит по български език и литература са подали 52 553 души, като в това число влизат и хората, които не са успели да положат изпита през минали години. При 54 346 души, колкото е випускът на дванадесетокласниците през т.г., това означава, че поне около 2000 зрелостници, завършващи т.г. средно образование, нямат никакво намерение дори да се пробват на изпита по български. За сравнение през миналата 2016/17 г. заявления за участие на матурата по български подадоха 52 хил. младежи, с около 1000 по-малко от випуска, който тогава бе 53 298 души. Реално на първата матура пък се явиха едва 47 хил. души (а на втората - 48 хил.).

Общо 53 340 младежи пък са подали заявления за явяване на втората матура на 22 май т.г. Както и м.г., предметът биология и здравно образование е най-желан за втори зрелостен изпит. Заявления за участие на него са подали 14 053 души. На второ място по брой на пожелалите да се пробват е английският език - той е предпочетен от 11 616 души за сметка на предмета география и икономика, който е избран от 8677 и с това се нарежда на трето място по "харесване". 2868 са подадените заявления за изпит по математика, по история и цивилизация те са 1427, а по немски език - 1031. Най-малко абитуриенти искат да се явят на изпит по италиански език - 81.

За първи път тази година дванадесетокласниците от професионалните гимназии и паралелки ще имат възможност да избират дали да полагат втората задължителна матура по общообразователен предмет, или вместо нея в дипломата им да се впише средноаритметичната оценка от двата държавни изпита за придобиване на професионална квалификация. 7601 младежи са предпочели оценката от изпитите по професия пред втория държавен зрелостен изпит.

За трети зрелостен изпит по желание са кандидатствали 751 ученици, което е със 190 повече от миналата година. Изпитите по желание ще са в периода от 26 май до 2 юни по график, който ще бъде обявен допълнително.



МЕРКИ

За първи път т.г. матурите официално ще бъдат проведени на модули, като опит да се попречи на поголовното преписване. Рестриктивната мярка бе изпробвана пилотно през 2016 г. на септемврийската поправителна сесия. Някои матури, като тази по български език например, ще бъдат на три модула - първите два (въпроси с отворени и затворени отговори) ще са по 1 час, а третият - писане на съчинение - 2 часа, като абитуриентите ще могат да напускат изпитната зала едва след като приключат и предадат всеки от модулите. По други предмети пък модулите ще са само два.



9
2365
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Март 2017 21:30
"Английският език за първи път измества географията като желан предмет за втората задължителна матура".

Това явно е резултат от наблягането на английския едва ли не отпреди прохождането. Не че има нещо лошо в изучаването на чужд език, пък и аз съм последният човек, който би отрекъл ползата от това. Но защо ли отсега ми се доплаква, като си помисля какви ще са резултатите от матурите по български език и литература!
22 Март 2017 01:38
Ти погледни как се изразяват в новините на СЕГА продуктите на Журфака и няма да ти се реве за нивото на матурите.
22 Март 2017 07:53
Lord Voldemort 22 Март 2017 01:38
Ти погледни как се изразяват в новините на СЕГА продуктите на Журфака и няма да ти се реве за нивото на матурите.


"Сега" са направо отличници на фона на "Труд", "24 часа", бТВ и др.
В телевизиите обикновен репортаж не могат да направят без заекване и мрънкане - простичко да разкажат това, което виждат...
22 Март 2017 08:16
Логично. След като са разбрали от географията накъде да се насочат, започват да учат въпросния език.
22 Март 2017 08:24
В България от доста време официален език е английски ниво А 1 .
22 Март 2017 08:29
Е ми... тъй... куту махнаха телевизията в петък... уж славяни...
22 Март 2017 09:43
И ако ги накараш да изрецитират пет реда от "Опълченците на Шипка", ще го вземат за кръвна обида. А същите тия неграмотници, ако ги пуснеш на "Гласът на България", или други подобни тъпанарски формати, ще ти каканижат на непонятен и за тях самите английски цели пет-шест куплета !
22 Март 2017 16:27
Логично. След като са разбрали от географията накъде да се насочат, започват да учат въпросния език.
Хм, 2000 випусници направо са заминали на место да го учат "въпросният език", без да губят време за матура по български.
25 Март 2017 18:04
Английският в България и по света стана лингва франка, но повечето нашенци го владеят като "лингва франка" от пристанищета на Марсилия или Лагос. А т.н. IT специалисти ако прочетат един разказ или роман от английски автор почти нищо няма да разберат. А българският стана чужд език поне за 1/3 от българските поданици пардон граждани. Дори тези със англ.гимназия или матура по английски са на приемливо ниво само, разбира се има изключения. Каква география да знаят- не знаят дори как е Тихия океан или Средиземно море на английски, при една диктовка на оригинален текст ще изпаднат половината.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД