:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,800
Активни 375
Страници 365
За един ден 1,302,066

Напрежение и обвинения към България белязаха вота в Турция

Изселниците определиха като "политика на саботаж" изискването сами да попълват декларациите в секциите
Снимка: bTV Новините
В Бурса изселниците се бяха струпали пред секциите още в 7 ч. Указанието на ЦИК декларациите в чужбина да се попълват лично в присъствието на СИК забави гласуването, стигна се до сблъсъци. При потенциал в Турция в 35 секции да гласуват около 38 000 български граждани по предварителни данни там успяха да дадат гласа си около 30 000. На снимката - опашка пред секция 306 в Бурса.
Дълги опашки и напрежение пред секциите, както и обвинения към българската държава, че саботира изселническия вот - такава бе атмосферата при гласуването в Турция. В основата на проблема се оказа тайно указание на ЦИК избирателите в чужбина да попълват декларациите, че няма да гласуват на друго място, на български и в самото изборно помещение. И да ги подписват пред секционните комисии. Това се оказа голям проблем за изселниците, мнозина от които имат затруднения с българския. Проблеми във вота в Турция на предишни избори досега не е имало за разлика от други държави. По данни на външното министерство към 17 ч. в Турция са гласували 24 хил. души. На миналите парламентарни избори през 2014 г. бяха общо над 60 хиляди.

От ЦИК обясниха, че са въвели новото си изискване за декларациите, за да е сигурно, че избирателите са наясно какво подписват. Изборният кодекс обаче не уточнява изрично къде и как да се попълват декларациите. А в методическите указания на ЦИК към секционните комисии бе записано, че "декларацията може да бъде попълнена лично от избирателя пред изборното помещение". От комисията така и не дадоха обяснение защо указанието им не е било публикувано на сайта им. За него се разбра от писмо на "Да, България" от миналия петък, в което се искаше отмяната му. Но ЦИК отказа. Говорителят на комисията Камелия Нейкова посочи, че има над 19 хиляди заявки за гласуване от южната ни съседка. Тези хора не трябва да подават декларации и опашките щели да бъдат по-малки, твърдеше членът на ЦИК.

Действителността се оказа съвсем друга. В Бурса например поне две секции бяха принудени да спрат гласуването за известно време. В едната проблемът бе, че хората влизаха с предварително попълнени декларации. А в друга се стигна почти до бой, след като изнервени от чакането хора се опитаха да нахлуят в изборното помещение. Чакащите твърдяха пред Нова тв, че членовете на комисията нарочно вписвали погрешно данните им, за да ги бавят. Някои дори обявиха, че е изчезнал избирателният списък, в който са вписани хората, подали предварително заявление, че ще гласуват.

Посред тази суматоха пред една от секциите внезапно се появи самият кмет на Бурса. От обкръжението му обясниха, че е дошъл само да наблюдава и да даде "логистична подкрепа", както правел винаги на избори. Кметът обаче направи изявление, в което нарече действията на българската изборна администрация "недемократични".

От най-голямата изселническа организация "Балгьоч" нарекоха случващото се с декларациите "политика на саботаж". Подобно бе мнението им и за тавана от 35 секции. Целта била да се занижи изкуствено подкрепата за етническите партии в България.

----------ПО СВЕТА

Към 17 ч. българско време зад граница бяха гласували 74 540 души. След Турция най-активни бяха във Великобритания - почти 11 хиляди. Декларациите причиниха проблем и в Хамбург, където също се оказа, че има избиратели със слаб български. Оплакване, че декларациите бавели вота, дойде и от Гърция. По информация на "Български новини" автобуси с изселници от Турция, чакащи на "Капитан Андреево", обърнали към секцията в Комотини и поне 40 души успели да пуснат бюлетини там. В секция в Кавала пък гръцки полицай тръгнал да проверява документите на хората и се наложила намесата на избирателната комисия.

София знаково не пусна посланика ни в Анкара за вота

Безпрецедентен дипломатически знак отправи служебното правителство към Турция. Кабинетът задържа посланика ни в Анкара Надежда Нейнски и тя не се завърна в южната ни съседка в изборния ден. От МВнР неубедително обясниха пред "Сега", че Нейнски е останала в България заради неуточнени "служебни ангажименти". И увериха, че посолството ни в Анкара си е свършило работата и без нея.

Нейнски бе привикана в София за консултации преди близо две седмици след изострянето на отношенията с Анкара заради кампанията на турската държава в полза на "Обединение ДОСТ". Тогава премиерът Огнян Герджиков обясни, че посланикът е в България, за да "докладва как върви подготовката за изборите и съответно да бъде инструктирана и да знае как да реагира в случаите, при които евентуално могат да се появят конфликтни ситуации". И допълни, че работата й в България била "само за ден-два".
27
3272
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
26 Март 2017 21:57
В основата на проблема се оказа тайно указание на ЦИК избирателите в чужбина да попълват декларациите, че няма да гласуват на друго място, на български и в самото изборно помещение. И да ги подписват пред секционните комисии.

Защо? Толкова ли е трудно?
26 Март 2017 22:46
Надявам се да се сформира правителство, макар и за кратко, което да премахне вота на изселниците.
Нарушения в Турция: Декларации, попълнени на крак?
Прочети още на: http://www.dnes.bg/izbori-16/2017/03/26/narusheniia-v-turciia-deklaracii-popylneni-na-krak.336110,image2#comment-newest
Автобуси от Турция се пренасочват към българската секция в Комотини
Прочети повече в Blitz.bg: http://www.blitz.bg/politika/avtobusi-ot-turtsiya-se-prenasochvat-km-blgarskata-sektsiya-v-komotini_news499216.html
Изборният ден в Турция – турски език и нарушения
https://vesti.bg/izbori2017/izboren-den/izborniiat-den-v-turciia-turski-ezik-i-narusheniia-6067118
За жалост автобусите с прелитащи гласуващи се появиха и в Германия
http://www.dnevnik.bg/ot_vas/novini_ot_vas/2017/03/26/2942133_za_jalost_avtobusite_s_prelitashti_glasuvashti_se/
Вестници из Бурса: Хем с лица на ДПС, хем с лица на ДОСТ
Прочети още на: http://www.dnes.bg/izbori-16/2017/03/26/vestnici-iz-bursa-hem-s-lica-na-dps-hem-s-lica-na-dost.336109
Автобуси с изселници пристигнаха от Турция в Комотини за вота
http://www.segabg.com/article.php?id=847942#id_6724790
Сега обаче разбирам тук от вътре от господина, който е от посолството, че същите са казали, че ще отидат и в Алекснадрополис да гласуват", разказа пред телевизията Мария Михайлова.
Жена поиска служебна бележка, че е гласувала
Прочети повече в Blitz.bg: http://www.blitz.bg/politika/zhena-poiska-sluzhebna-belezhka-che-e-glasuvala_news499281.html
(Явно за да внесе в Турция 20 кг. месо)
26 Март 2017 23:40
27 Март 2017 00:28
Номерът в последния момент с декларациите е не да установи знаенето на български или да предотврати повторно гласуване. Повечето от българските граждани в Турция изобщо не се вълуват от изборите, интересуват се тези, чиито връзки със страната са силни, а повечето не са и двойни граждни, а работещи в Турция български граждани. Всъщност, тази теза за повторното гласуване е една от многото лъжи измислени от българските фашисти, /или патриоти, както се наричат/, защото от една страна е изключително трудно човек който гласува в Истанбул, после да прескочи до България и до закриването на секциите да гласува отново, от друга страна е напълно безсмислено, че кой нормален човек ще си прави труда да гласува в Турция, и след това ще харчи най-малко 150-200 лв за път да отиде за ден два и да се върне /с автобус може да излезе и за 100, но няма как да стигнеш до избирателната секция в родния град или село за по-малко от 8-10 часа/, ще се напряга толкова много, че да пусне една едничка бюлетина повече.
Намерението е съвсем ясно: Да се забави максимално процеса на гласуването в Турция, да се създадат огромни опашки, повечето хора да се откажат, а тези които чакат да се върнат без да успеят да гласуват. Ефект има ли- да, несъмнено. Но ефектът от възпрепятстването на няколко хиляди души, чийто глас няма да промени политическата картина в България, е единствено изостряне на етническото напрежение в България. Най-вероятно и целта е тази, но както изглежда от резултатите, фашистите не могат да съберат достатъчна подкрепа единствено с темата за турците. Трябва да покажат добри икономически и политически качества, но тях естествено ги няма, и как да има, като се погледне кои са лидерите и симпатизантите на тези партии- неуспелият паплач на българския етнос.
27 Март 2017 00:46
Не е така, левчо, не е!
Аз лично си попълних днес декларацията за 1 минута - докато чаках на опашката от 10 човека пред комисията. И продължих да чакам още 7-8 минути, докато ми дойде реда за гласуването.
А някои "избиратели" там, в Тюркието, не са в състояние да го направят за 5 минути, други гледат декларацията като "теле в афиш".

Ти би ли нарекъл някого "турчин", ако знае само как да поздрави и да си поиска хляб и вода на турски език, ако и да е роден в Турция?
А за фашистите и паплачта - и от едните, и от другите май има повече в Турско, отколкото в България.
27 Март 2017 00:58
Тая новина ми придаде допълнителен блясък на вечерта

явно в ЦИК и правителството ни са останали родолюбци. Следващият път да направят изречения от по 10 реда на формат А4 с шрифт големина 11. И пак да ги накарат да попълват сами и да подписват пред комисията лично!

***
27 Март 2017 01:07
27 Март 2017 01:14
27 Март 2017 04:29
За всеки, който е работил в избирателна комисия в чужбина, е очевидно, че целта на изискването декларацията да се попълни пред избирателната комисия е да се забави гласуването. Представете си 20 човека попълват декларации в стаята пред избирателното помещение - на стената, на стълбите, няма химикалки, няма формуляри, няма светлина. Попълваш къде гласуваш, имена, ЕГН, номер на документ, кога е издаден и от кого, адрес в България по лична карта. Отвън други чакат да влязат, и се ядосват, че си имат и друга работа. Хаос.
На президентските избори трябваха две, някои хора си научиха урока, и на втория тур дойдоха с попълнени декларации. И сега - не може, бате, попълвай пак. Няма никакъв смисъл - декларацията остава в комисията, не можеш да я скъсаш после, и ако си подписал документ с невярно съдържание, то си е твой проблем.
За мен това изискване на ЦИК е административен произвол.
27 Март 2017 05:19
27 Март 2017 10:23
явно в ЦИК и правителството ни са останали родолюбци.

Тука се въртяха някои добри идеи като например:
Да не се слага номер в бюлетината, а празно квадратче. Още по-добра идея е да се разбъркват имената на партиите и коалициите и пак да са без номер, така че може да се пада бюлетина с всякъв ред.
27 Март 2017 12:40
явно в ЦИК и правителството ни са останали родолюбци. Следващият път да направят изречения от по 10 реда на формат А4 с шрифт големина 11. И пак да ги накарат да попълват сами и да подписват пред комисията лично!


И какво мислите, че може да измисли бае ти ганьо освен глупости. Той няма да се бори за своите си права, ама ще си даде и задника, само и само другите да нямат никакви права. Какви европейци сте вие с този средновековен манталитет.

Кажете ми в коя демократична държава има забрана за говорене на майчин език на обществени места. Знаете ли, че в САЩ, испанският език не е официален, обаче във всяко учреждение където се обадиш, когато те свържат по телефона, първо те питат дали искаш да говориш на испански и след това на английски. По телефона ти осигуряват преводач. Защо ли? Защото законите трябва да служат на хората, а не на пасмината псевдо-патриоти и говедата с предразсъдъци. Тук в България тези патриотари са едни комплексирани хора. За тях миналото е с по-голямо значение от бъдещето. Нима не знаете, че повечето от българските граждани, независимо къде живеят са си неграмотни. При все, че и аз недолюбвам такива хора, смятам, че при една демокрация, ние сме длъжни да им осигурим такива условия които да им улесняват живота, а не да им пречим. Това е демократичното мислене. Другото е балганиада, варварство и тъпотия измислена от некадърници. Всички български граждани по света са равни и имат равни права така, както те са описани в Конституцията. Там никъде, за добро или лошо, няма изискване за сини очи, руси кози, език, култура, образование, предразсъдъци, етнос...you tell me...
27 Март 2017 12:48
ИМА ОСНОВАТЕЛНИ ПРИЧИНИ ЗА КАСИРАНЕ НА ВОТА В ТУРЦИЯ.
Редно беше да се забрани изборният туризъм, както и гласуването в Турция, при създалото се положение.
27 Март 2017 12:56
Nebol, хайде да не си припомняме исторически факти, известни и на хлапетата в началните класове - САЩ са федерация на държави, създадени от емигранти. Не знам какво е съотношението между английски и испаноговорящи, но не знам испаноговорящите в Ню Мексико и Калифорния да имат претенции да присъединяват Мексико или Пуерто Рико накъм САЩ. Не, че повечето граждани на тези страни ще се дърпат.
***
Нямало било химикалки. Ми нали тези добри хора са уведомени предварително, че ще попълват декларациите си на място. Толкова ли е трудно да сложат по една химикалка в джоба?!
***
Формат А4+10 изречения
27 Март 2017 13:17

27 Март 2017 13:18
27 Март 2017 14:02
Защо хора, дето не знаят български да определят как да се живее в България, кой да кове законите, а? В Турция не им дават да гъкнат, те искат за България да са фактори. Хайде ДОСТа.
27 Март 2017 14:09
Здравка,
И какви са тези "исторически факти"? А и каква е връзката им с гласуването? "Химикала" е журналистическа или "патриотарска измислица за която могат да се хванат само малоумници. Ако имаш нещо сериозно - кажи. За глупости не ми се спори.
27 Март 2017 14:14
vvatkov 27 Мар 2017 14:02,
Тази анадолска гаДОСТ няма място в българската политика.
27 Март 2017 14:18
Добрата новина е, че ДОСТ не премина бариерата, а ДПС се смалиха със 100 хил. гласа. Лошата - ДПС получи допълнително няколко места в НС от разпределението на гласовете на невлезлите в парламента три десни формации
27 Март 2017 14:49
Медиите на ДПС работят против ДОСТ и вече, както виждам са успели да промият доста мозъци.
27 Март 2017 14:54
За немислещите, за тези които ще продължат да се прегръщат с ДПС: "Такава масова психоза срещу Местан и ДОСТ ще създадем, че много ваши хора ще започнат папагалски да повтарят нашите тези. Те ще ни свършат работата. Разбери – ние познаваме съзнанието им, защото ние сме го моделирали. Пак се борите с вятърни мелници".

27 Март 2017 15:09
Nebol
27 Мар 2017 14:09
Мнения: 1,593
Ти сериозно ли? 500 години, които те откъсват от цивилизационното развитие на Европа и нейния Ренесанс. Малка държавица с никаква армия граничи с бившия си поробител, който към днешна дата има втората по численост и мощ армия в света и ръководена от лидер, който не крие амбициите си за възраждане на османското влияние в нашата част от света, включващо и териториални апетити. Имаме две партии на ''българските''* турци. На едната и пука за България толкова, колкото за ланския сняг. Другата е неприлично откровено и открито подкрепяна от Турция.
Не знам колко са ''български'' турците, които живеят тук от 600 години и не могат да говорят добре официалния за страната ни език. За тези ''оттатък'' е излишно да пиша каквото и да е.
***
Нито ДПС, нито ДОСТ имат място в българския политически живот, във, или извън парламента. България е твърде малка и на лош кръстопът, за да си позволи етнически партии. Отнася се и за партията на г-н Дал.
27 Март 2017 15:45
Хора, които не знаят български не могат да са информирани за политическите процеси в страната и да дадат пълноценен вот.
27 Март 2017 16:11
54321,

Да, и няма нужда, не искам такива хора да влияят и определят бъдещето на страната ни!
27 Март 2017 18:35
Какво има да се разсъждава и обяснява, в методиката на ЦИК ясно е казано, че всеки който гласува не по адрес на местоживеене, трябва собственоръчно да попълни и подпише декларация, че няма да гласува на друго място. Попълването на декларацията става за 2 минути. Хората в Турция не гласуват за първи път и би следвало да са се научили как се попълва декларация. Те са български граждани и ще гласуват по същите правила по които се гласува и в България. Ако не знаят български език значи не са български граждани.
27 Март 2017 19:18
...е изключително трудно човек който гласува в Истанбул, после да прескочи до България и до закриването на секциите да гласува отново...

...освен ако този човеок не е съставен от няколко лица с българско гражданство размахващи еднакви документа за самоличност пред вратата на различни секции.
За мътрвите души в списъците вече се писа.
А всъщност защо само в Турция тази практика предизвиква протести?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД