Петчленен състав на Върховния административен съд е отменил окончателно задължителното чекиране с пръстов отпечатък за достъп до лечение в болница, съобщи пред "Сега" източник от ВАС. Решението все още се разпространява неофициално, не е публикувано на сайта на съда и съответно още не са ясни мотивите. От здравната каса също не коментират решението, но най-вероятно на мястото на отменената система за пръстова идентификация ще се върне редът отпреди нея - в болница да се влиза след сканиране на личната карта на пациента.
Текстът в наредбата за достъп до медицинска помощ на здравното министерство, с която се въвеждаше пръстовият отпечатък, беше обявен за нищожен от тричленен състав на ВАС през ноември 2016 г. Основният мотив на съда беше, че въвеждането на регистрация чрез пръстова идентификация не е следствие от разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, където пише само, че пациентите имат уникален идентификационен номер, но без да е уточнено какъв е той. Обявяването на пръстовия отпечатък за въпросния уникален номер е станало именно с наредбата за достъп до медицинска помощ, което според съда е дописване на закона. То не е в правомощията на МЗ, а на парламента, т.е. отпечатъкът е трябвало да се дефинира в закон, а не в наредба. Друг мотив на съда беше, че разпоредбата е в противоречие с европейски регламенти. "Въвеждането на пръстов идентификатор вместо на документ, който да съдържа информация за здравните данни на лицето и да осигурява достъп във виртуална среда до тях (електронна лична здравна карта или тя е съвместена с личната карта за самоличност), усложнява трансграничното легитимиране. Това противоречи на съюзното право, което цели унифициране на вида на идентификация с оглед придвижване, сигурност и получаване на медицинска помощ в държавите от ЕС", казва съдът.
Текстът беше оспорен в съда от федерация "Български пациентски форум", Центъра за защита правата в здравеопазването и Националното сдружение на частните болници. МЗ и здравната каса обжалваха решението на тричленния състав, след което петчленният реши, че отпечатъкът остава задължителен до окончателното произнасяне на ВАС. Последното заседание на съда беше на 16 март.
Задължителната автентификация в болница беше въведена през ноември миналата година по настояване на тогавашния здравен министър Петър Москов, който я наричаше "внезапна смърт на крадците". Чекирането доведе до хаос и опашки в някои болници, системата често се сриваше, а хора с треперещи или влажни ръце не можеха да дадат отпечатък. Първоначално от касата обявиха, че са спестили 8 млн. лв., тъй като болниците не могат да отчитат мъртви души, а след смяната на правителството със служебно НЗОК цитира данни, според които не са спестени никакви пари. Служебният здравен министър Илко Семерджиев обяви, че пръстовата автентификация трябва да бъде сменена от електронна здравна карта, а Москов даде НЗОК на прокурор, тъй като е платила 20 млн. лв. отчетени хоспитализации без отпечатък. От касата отговориха, че това са хора, които не са успели да дадат отпечатък именно заради хаоса в системата.
За софтуера за пръстовата идентификация НЗОК плати 400 000 лв. Четците за отпечатъци струваха 286 лв. бройката и бяха за сметка на болниците, като в големите лечебни заведения бяха нужни десетки такива устройства.
|
|