Ден след като Валери Симеонов предложи широка управленска коалиция между ГЕРБ, БСП и "Обединените патриоти" (ОП), другият съпредседател на националистите Красимир Каракачанов отправи втора публична оферта - за министри. "Видя се, че формулата от 2014 г. не работи на 100%. Част от нещата се постигаха бавно, защото нямаше министри, които да провеждат съответната политика. Ако се стигне до обща програма за управление, смятам, че е разумно и необходимо ние да имаме своите министри", заяви Каракачанов пред БНТ. След 2014 г., тоест в предишния мандат, националистите подкрепяха коалиционния кабинет на ГЕРБ, без да участват пряко в него. Така бе преодоляно изискването на Европейската народна партия да няма съюз с крайни елементи. При сегашната разстановка на силите обаче ОП са незаобиколим фактор.
Каракачанов не уточни каква точно коалиция му се привижда, още повече че смята предложения от Симеонов вариант за добър, но неосъществим. "Ясно е, че към момента трудно може да се постигне мнозинство в парламента и правителство между ГЕРБ, БСП и ОП. Не са узрели просто някои партии за такива неща", заяви той. Каракачанов не уточни кои министерски кресла желаят националистите. В предизборната им програма е записано създаване на специално министерство по демографията. Именно мерки в областта на демографията са едно от изискванията, които Каракачанов посочи като незаобиколими при включване в управлението. Другите са увеличаване на пенсиите и справяне с битовата престъпност. Неофициални информации сочат, че ОП искат 7 кресла при кабинет само с ГЕРБ, сред тях са икономическото, на енергетиката, на туризма, на културата и пр.
Позицията на социалистите към момента е твърд отказ от всякакво сътрудничество с ГЕРБ. В сряда вечерта се състоя заседание на партийно ръководство, на което лидерът Корнелия Нинова е заявила, че промяна на коалиционна тактика може да има само след вътрешнопартиен референдум, и евентуално ако БСП вземе мандат. Очаквано и ГЕРБ са предпазливи. След като в сряда Цветан Цветанов отхвърли съюз с БСП, вчера Томислав Дончев произведе витиевато изказване: "Преговори няма, а има разговори. Разговори е нормално да има, когато има преговори, ще знаете и ще може да следите ситуацията".
Мнение по темата даде и президентът Румен Радев. "Надявам се да бъде формиран кабинет на националната цел и националното единение", заяви той. Най-вероятно Радев ще свика новия парламент на 19 април, за да даде време за преговори. "В никакъв случай не искам да пресирам партиите, защото това ще бъдат наистина едни сериозни компромиси. Нека спокойно обмислят какво означават те, каква е тяхната цена и най-важното е в никакъв случай да не взривят бъдещето време", каза Радев.
Междувременно ЦИК обяви крайните резултати от предсрочните избори. Стана ясно, че ако ГЕРБ не се коалира с БСП, ще трябва да разчита на поне две други формации. След окончателното разпределение на мандатите партията на Борисов е с 95 депутати, следвана от БСП с 80, "Обединени патриоти" имат 27, ДПС - 26, "Воля" - 12. Коалиция между ГЕРБ и националистите събира 122 души - твърде крехко мнозинство над изискуемите 121. Ако бъде спазена клетвата да няма съюз с ДПС, най-вероятният трети е "Воля". Лидерът й Веселин Марешки бе първият, който отправи публична оферта за министри. Ден след вота той заяви, че "Воля" ще участва в управлението, само ако влезе в изпълнителната власт, дори заплю за себе си икономиката.
-------------АУТ
Разпределението на мандатите остави редица партийни любимци извън 44-то народно събрание. Румяна Бъчварова бе седма в листата в 25-и софийски район, където ГЕРБ спечели 6 мандата. Все още обаче има шанс, ако водачът Бойко Борисов стане премиер. От НС изпада дългогодишният депутат от ДПС Четин Казак, а също и Петър Чобанов, финансовият министър в правителството на Пламен Орешарски. Друг депесар - Хасан Азис, предпочете да запази кметския стол в Кърджали и сам се отказа от спечеления мандат.
Бизнес политика... Инвестициите са направени, сега се реализира проектът, точат се зъби за печалбите...
-------------------------
Сайтът на Генек