:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,702
Активни 459
Страници 17,632
За един ден 1,302,066

За втори път Илко Семерджиев е обвиняем като министър

Според прокуратурата той е оказвал натиск за назначение в агенцията по лекарствата
И вторият мандат на Илко Семерджиев като здравен министър приключва с обвинение. Според прокуратурата той е оказвал натиск и е заплашвал директора на агенцията по лекарствата Асена Стоименова да назначи за свой заместник посочен от него човек. Заради това му е повдигнато обвинение и му е наложена мярка за неотклонение подписка, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. През 2001 г., малко преди края на мандата на кабинета "Костов", Семерджиев беше обвинен в престъпление по служба заради договора за информационната система на здравната каса.

Сега разследването се води от спецзвеното "Антикорупция". Според разследващите Семерджиев е искал за зам.-шеф на агенцията да се назначи човек, който бил в сериозен конфликт на интереси. Мъжът има фирми, които превеждат здравна литература, правят изпитвания на лекарствени продукти и др. Всички тези дейности се контролират пряко от агенцията. След отказа на Стоименова да го назначи Семерджиев й заявил: "Мога да ви уволня, мога и да ви направя други неща". Дал й срок от два дни да изпълни заповедта и заявил, че не се интересува от моралните й задръжки и няма да слуша и секунда повече.

На разговора станали свидетели още двама души, твърдят от прокуратурата. Семерджиев се обадил на Стоименова по телефона, който пък бил пуснат на високоговорител. "Не сме в хипотезата дума срещу дума", коментира Арнаудова. До момента Семерджиев не е дал обяснения. Той е обвинен в престъпление против реда на управление. Според говорителя на главния прокурор по този текст от НК не е нужно обвиняемият да е действал с цел облага, нито пък заплашваният служител да е извършил каквото се иска от него. Достатъчен е само натискът. Настояването на Семерджиев започнало още на 20 февруари. Последният разговор бил на 24 март.

Освен свидетелските показания прокуратурата е събрала и множество документи. Разследващите твърдят, че гласеният за назначение бизнесмен е занесъл в агенцията по лекарствата комплект за назначението си, като сред тях е имало и декларация за липса на конфликт на интереси. Според прокуратурата Семерджиев и мъжът са работили заедно и са били в добри отношения.

Вероятно става дума за Боян Доганов. Още в края на февруари се появиха публикации, според които той е готвен за нов директор на ИАЛ въпреки конфликта на интереси. Доганов е работил и преди със Семерджиев - бил е част от екипа, основал здравната каса, а след това е последвал министъра в Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване. Сега Доганов има участие в няколко фирми за различни консултантски услуги във фармацевтичния сектор, превод на досиета, оказване на помощ при клинични изпитвания и подготовката на лекарства за регистрация в ИАЛ.

"Обвиненията срещу мен са в стил "гузен негонен бяга", отвърна Семерджиев и обвини Асена Стоименова, че не си върши работата и упражнява натиск върху него. "След встъпването ми в длъжност установих, че от аптечния сектор постъпват множество сигнали за недостиг на инсулин, антикоагуланти, противоепилептични, противоревматични и други лекарства. Основните причини са т.нар. изкупвачески дейности и паралелен износ. Това е свидетелство, че Изпълнителната агенция по лекарствата не е изпълнила добре своите функции. Проверка установи, че от години ИАЛ се управлява еднолично и без заместник-директор. В разговор през февруари с директора на ИАЛ Асена Стоименова предложих кандидатура за заместник-директор, а впоследствие изисках да се извършат съвместни проверки на ИАЛ, НЗОК и НАП по инициатива на МЗ", обяви Семерджиев.

"На г-жа Стоименова не е искана оставката, изрично й бе предложено да провери подадените документи за поста заместник-директор на ИАЛ и ако има доказателства за конфликт на интереси, да не назначава предложеното лице, за което да ми докладва на 27.03.2017 г. - нещо, което тя не изпълни, а вместо това е подала сигнал в прокуратурата", допълва министърът. Според него "в течение на повече от месец чрез различни канали г-жа Стоименова организира масиран натиск върху мен да не бъде сменяна от поста, който заема - заплаха, каквато не е съществувала."

От МЗ напомнят, че преди дни обявиха, че съвместните проверки за липсващите лекарства са дали резултат - сигналите за недостиг са намалели с около 70%. Основният проблем при паралелния износ остава пълната липса на законови ограничения, т.е. агенцията по лекарствата няма право да забрани на търговците да изнасят лекарства за ЕС.

За краткия си мандат Семерджиев успя да смени директора на агенцията за медицински одит, на Фонда за лечение на деца и ръководствата на няколко болници - "Св. Иван Рилски", "Пирогов" и "Майчин дом".



ДЕЖАВЮ

През юни 2001 г. Върховната касационна прокуратура повдигна обвинение за престъпление по служба срещу Семерджиев, който като директор на НЗОК е сключил договор с "Аремис Софт" за изграждане на информационната система на здравната каса. Според обвинението той е нарушил Закона за обществените поръчки, тъй като фирмата е нямала регистрация по Търговския закон у нас. През 2003 г. делото бе прекратено със становище, че няма данни за извършено закононарушение. Междувременно фирмата бе обявена в несъстоятелност в САЩ, а през 2002 г. НЗОК прекрати договора си с българския клон. Касата плати 3.7 млн. лв. - половината от сумата по договора.
11
2867
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
03 Април 2017 20:11
Касата плати 3.7 млн. лв. - половината от сумата по договора.

Е, това не го разбрах - защо е платила касата?...
03 Април 2017 20:29
Абе де**а и Прокуратурата д***а!
Преди години една Тиква се обади по ЖиСиЕм-а за да спре акция на Митницата и цяла България го чу как нарежда, а сега - само двама свидетели на разговора!

03 Април 2017 21:23
Семерджиев й заявил: "Мога да ви уволня, мога и да ви направя други неща".

И за това е следствен ? Смях !!! Цацаратурата се превърна във виц във ваденето на нож на умрели кучета за пълни глупости. Същевременно, когато действително се извършват престъпления, както бе на границата преди изборите, се прави на разсеяна.

Естествено, че един министър може да уволни един директор на подчинена му агенция. Нарича се субординация и е в основата на държавното управление. Казването на този факт, няма как да е престъпление, освен за цацаратурата, която единствено се занимава с черен пиар по поръчка.

Къде са обявените от прокуратурата заловени камиони с двойни дъна, дето разнасяха костинбродски бюлетини ? Кво стана с катерушките на Цветанов ? Нали и Бойко Борисов беше "абсолютен престъпник" ? И още много, много "алтернативни съобщения" от цацаратурата. И даже не се усещат, колко се излагат.
03 Април 2017 21:39
Преди години една Тиква се обади по ЖиСиЕм-а за да спре акция на Митницата и цяла България го чу как нарежда, а сега - само двама свидетели на разговора!

Тя, България, е ненадежден свидетел, и не само за този разговор.
Прокуратурата съвсем се дискредитира като прокуратура и се самопотвърди за пореден път като звено за експресен кетъринг по заявка на отбрани клиенти
Чудя се как спят колегите прокурори...
03 Април 2017 21:56
Естествено, че един министър може да уволни един директор на подчинена му агенция
Естествено е за селяндурите, дето си коват закони така че и прасе да стане директор на национална агенция или си мислят, че може да се избере и магаре за президент.
http://bda.bg/images/stories/documents/regulations/up_ial.pdf

"Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 7 от 2013 г.) (1) Агенцията се ръководи и представлява от изпълнителен директор, който се подпомага от заместник изпълнителен директор.
(2) (Нова – ДВ, бр. 74 от 2014 г.) Изпълнителният директор е лице с придобита образователно-квалификационна степен "магистър" по "фармация" или "медицина" и пет години професионален опит в областта на фармацията или медицината.
(3) (Предишна ал. 2 – ДВ, бр. 74 от 2014 г.) Изпълнителният директор заема длъжността по трудово правоотношение, като трудовият договор се сключва, изменя и прекратява от министъра на здравеопазването съгласувано с министър-председателя.
(4) (Предишна ал. 3 – ДВ, бр. 74 от 2014 г.) Заместник изпълнителният директор заема длъжността по трудово правоотношение, като трудовият договор се сключва, изменя и прекратява от изпълнителния директор съгласувано с министъра на здравеопазването.
(5) (Предишна ал. 4 – ДВ, бр. 74 от 2014 г.) Изпълнителният директор определя функциите на заместник изпълнителния директор и може със заповед да му делегира
правомощия в случаите, предвидени в закон.
(6) (Предишна ал. 5 – ДВ, бр. 74 от 2014 г.) Правомощията на изпълнителния директор в негово отсъствие се осъществяват от заместник изпълнителния директор.
(7) (Предишна ал. 6 – ДВ, бр. 74 от 2014 г.) Правомощията на изпълнителния директор се осъществяват от заместник изпълнителния директор и когато длъжността е свободна до назначаването на изпълнителен директор, но за не повече от три месеца.

При все че този правлиник е герберджийския, плод на "тежката артилерия" от "русенското право".
03 Април 2017 22:55
Apolitichen 03 Април 2017 21:56,
Не виждам от цитирания текст някакво опровержение, че министърът може да уволни директора на подчинена му агенция. В случая трябва да го съгласува с премиера. Мислиш ли, че един министър има проблеми с това, когато знае какво прави ?

Мислиш, че Герджиков би отказал предложение за уволнение на въпросната дама ? Може, но само ако въпросната дама е някакво подставено лице на олигарси, които контролират и Герджиков. Това, обаче едва ли е така. Въпросната дама в предизборната кампания е агитирала за "Възраждане", което означава, че е просто случайна.
04 Април 2017 08:13
Кво стана с катерушките на Цветанов ? Нали и Бойко Борисов беше "абсолютен престъпник" ?
Катерушките на Цветанов ли бяха или на един търновски бопаджия? Може ли да дадете линк, че Цветанов е бил обвинен за катерушки? Ще помоля и за линк към изказване на представител на прокуратурата, че Борисов е, бил е или ще бъде "абсолютен престъпник". Благодаря ви предварително, Neopol!
04 Април 2017 09:12
Заплахата за уволнение към подчинен, който законово аргументирано отказва да направи нещо, била в реда на нещата?!? Яко
04 Април 2017 09:28
Какво излиза: 15-тина години в мамковината са предостатъчни за да приспиш "гражданското" общество и да настъпиш мотиката отново
Толкова ограничен ли е политико-управленския капацитет на популацията на територията?
04 Април 2017 17:48
octavianus, що си пропуснал да попиташ за камионите с двойно дъно, дето возиха костинбродски бюлетини ?
04 Април 2017 18:38
Neopol
04 Апр 2017 17:48
Припомни си кой говореше за тях. Случаят си беше цялостна излагация на службите плюс прокуратурата. Според мен провалът беше предварително режисиран чрез постановката с появата на Бареков пред печатницата и невъзможността от там насетне да се установи дали надпечатът щеше да тръгне към местата, които бяха изписани по палетите. Доколкото си спомням имаше и липсващ надпечат и от там тръгна приказката за камионите с двойно дъно, пълна глупост според мен. Така или иначе, истината по този случай остана "някъде там". Вероятно в кабинета на някой агент на бул. "Черни връх" са потривали доволно ръце от цялата пушилка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД