И вторият мандат на Илко Семерджиев като здравен министър приключва с обвинение. Според прокуратурата той е оказвал натиск и е заплашвал директора на агенцията по лекарствата Асена Стоименова да назначи за свой заместник посочен от него човек. Заради това му е повдигнато обвинение и му е наложена мярка за неотклонение подписка, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. През 2001 г., малко преди края на мандата на кабинета "Костов", Семерджиев беше обвинен в престъпление по служба заради договора за информационната система на здравната каса.
Сега разследването се води от спецзвеното "Антикорупция". Според разследващите Семерджиев е искал за зам.-шеф на агенцията да се назначи човек, който бил в сериозен конфликт на интереси. Мъжът има фирми, които превеждат здравна литература, правят изпитвания на лекарствени продукти и др. Всички тези дейности се контролират пряко от агенцията. След отказа на Стоименова да го назначи Семерджиев й заявил: "Мога да ви уволня, мога и да ви направя други неща". Дал й срок от два дни да изпълни заповедта и заявил, че не се интересува от моралните й задръжки и няма да слуша и секунда повече.
На разговора станали свидетели още двама души, твърдят от прокуратурата. Семерджиев се обадил на Стоименова по телефона, който пък бил пуснат на високоговорител. "Не сме в хипотезата дума срещу дума", коментира Арнаудова. До момента Семерджиев не е дал обяснения. Той е обвинен в престъпление против реда на управление. Според говорителя на главния прокурор по този текст от НК не е нужно обвиняемият да е действал с цел облага, нито пък заплашваният служител да е извършил каквото се иска от него. Достатъчен е само натискът. Настояването на Семерджиев започнало още на 20 февруари. Последният разговор бил на 24 март.
Освен свидетелските показания прокуратурата е събрала и множество документи. Разследващите твърдят, че гласеният за назначение бизнесмен е занесъл в агенцията по лекарствата комплект за назначението си, като сред тях е имало и декларация за липса на конфликт на интереси. Според прокуратурата Семерджиев и мъжът са работили заедно и са били в добри отношения.
Вероятно става дума за Боян Доганов. Още в края на февруари се появиха публикации, според които той е готвен за нов директор на ИАЛ въпреки конфликта на интереси. Доганов е работил и преди със Семерджиев - бил е част от екипа, основал здравната каса, а след това е последвал министъра в Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване. Сега Доганов има участие в няколко фирми за различни консултантски услуги във фармацевтичния сектор, превод на досиета, оказване на помощ при клинични изпитвания и подготовката на лекарства за регистрация в ИАЛ.
"Обвиненията срещу мен са в стил "гузен негонен бяга", отвърна Семерджиев и обвини Асена Стоименова, че не си върши работата и упражнява натиск върху него. "След встъпването ми в длъжност установих, че от аптечния сектор постъпват множество сигнали за недостиг на инсулин, антикоагуланти, противоепилептични, противоревматични и други лекарства. Основните причини са т.нар. изкупвачески дейности и паралелен износ. Това е свидетелство, че Изпълнителната агенция по лекарствата не е изпълнила добре своите функции. Проверка установи, че от години ИАЛ се управлява еднолично и без заместник-директор. В разговор през февруари с директора на ИАЛ Асена Стоименова предложих кандидатура за заместник-директор, а впоследствие изисках да се извършат съвместни проверки на ИАЛ, НЗОК и НАП по инициатива на МЗ", обяви Семерджиев.
"На г-жа Стоименова не е искана оставката, изрично й бе предложено да провери подадените документи за поста заместник-директор на ИАЛ и ако има доказателства за конфликт на интереси, да не назначава предложеното лице, за което да ми докладва на 27.03.2017 г. - нещо, което тя не изпълни, а вместо това е подала сигнал в прокуратурата", допълва министърът. Според него "в течение на повече от месец чрез различни канали г-жа Стоименова организира масиран натиск върху мен да не бъде сменяна от поста, който заема - заплаха, каквато не е съществувала."
От МЗ напомнят, че преди дни обявиха, че съвместните проверки за липсващите лекарства са дали резултат - сигналите за недостиг са намалели с около 70%. Основният проблем при паралелния износ остава пълната липса на законови ограничения, т.е. агенцията по лекарствата няма право да забрани на търговците да изнасят лекарства за ЕС.
За краткия си мандат Семерджиев успя да смени директора на агенцията за медицински одит, на Фонда за лечение на деца и ръководствата на няколко болници - "Св. Иван Рилски", "Пирогов" и "Майчин дом".
ДЕЖАВЮ
През юни 2001 г. Върховната касационна прокуратура повдигна обвинение за престъпление по служба срещу Семерджиев, който като директор на НЗОК е сключил договор с "Аремис Софт" за изграждане на информационната система на здравната каса. Според обвинението той е нарушил Закона за обществените поръчки, тъй като фирмата е нямала регистрация по Търговския закон у нас. През 2003 г. делото бе прекратено със становище, че няма данни за извършено закононарушение. Междувременно фирмата бе обявена в несъстоятелност в САЩ, а през 2002 г. НЗОК прекрати договора си с българския клон. Касата плати 3.7 млн. лв. - половината от сумата по договора.
Касата плати 3.7 млн. лв. - половината от сумата по договора.
Е, това не го разбрах - защо е платила касата?...