Само в рамките на един ден административната прокуратура оспори цените на водата в София и обяви, че се захваща с цените на природния газ. И в двата случая обаче става въпрос за договори, където част от клаузите, по които се формират цените, са заложени предварително. Отделно от това прокурорите решиха да върнат сигнала за нарушения при санирането, подаден от регионалния министър Спас Попниколов. Магистратите настояват за конкретни факти, тъй като сигналът на министъра се състои само от общи приказки, които не дават основание даже за проверка.
Близо две седмици след поскъпването на водата в столицата с 18%, вчера Върховната административна прокуратура обжалва решението на регулатора пред софийския Административен съд. Магистратите смятат, че определената норма на възвръщаемост, т.е. печалба на ВиК дружеството от 17%, е твърде голяма и не е съобразена с възможностите на потребителите. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не е спазила Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги и вместо сама да определи печалбата, се е съобразила с това, което е заложено в концесионния договор, смятат от обвинението.
Според заместник-главния прокурор Ася Петрова при изчисляването на цените КЕВР се е поставила в положение на обвързаност по договора, макар да не е страна по него. Нормата на възвръщаемост обаче е записана в договора за концесия, сключен още през 1999 г. Засега мажоритарният собственик "Веолия" отказва тази норма на възвръщаемост да бъде предоговорена. Ако тя бъде променена едностранно, това ще доведе до дело за обезщетение срещу съсобственика - Столичната община, или директно срещу енергийния регулатор.
Процентът на печалбата е бил причина за горещ спор и на едно от последните обсъждания на цената на водата преди одобряването на новите тарифи. Тогава шефът на регулатора Иван Иванов се противопоставя на заложените 17%, но в крайна сметка, комисарите приемат увеличението. "Има противоречия за начина, по който е формирана цената. Липсват мотиви, особено в частта "норма на възвръщаемост", настоя вчера Ася Петрова.
От прокуратурата вчера съобщиха още, че проверка ще има и за цената на газа, който в началото на месеца поскъпна с 29.64%. По тези цени обаче КЕВР не може да направи много - причината е, че те се формират на база на цена, заложена в договор - между "Булгаргаз" и "Газпром". Темата вчера не бе коментирана от председателя на КЕВР Иван Иванов.
Отделно от това, говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова обяви, че преди близо месец служебният министър на регионалното развитие Спас Попниколов е подал сигнал за нарушение при програмата за саниране. По думите й обаче сигналът е твърде неясен. В него е посочено, че вероятно е възможно да има злоупотреби и че липсва контролен орган за средствата по програмата, но няма данни за това кой е допуснал нарушението и дали изобщо има такъв случай, обясни тя. Данните са недостатъчни и не стигат дори за образуването на проверка, а от държавното обвинение са изпратили писмо до министъра, в което искат той да даде подробности.
По-рано през деня Попниколов обясни, че част от нередностите са свързани с прекалено и необосновано високите цени. Както и в. "Сега" писа, служебното управление на регионалното министерство установи с недоумение, че в началото на програмата максималните цени на квадратен метър са били 290 лв. без ДДС, а накрая са паднали на 140 лв. Пред bTV министърът съобщи, че е нарушение и наддоговарянето на средствата, а именно, че има договори с неосигурено финансиране.
ФАКТИ
По случая със спрения търг за част от "Струма" и изчезналите папки министърът посочи, че в стаята с документите могат да влизат минимум двама души. Това значело, че заeдно с арестувания Стефан Гайтанджиев, у когото бе открита изнесена папка с документи по търга, е имало втори човек, член на оценителната комисия. От прокуратурата отрекоха да имат подобна информация, но ако я получат, щели да я проверят.
|
|