В първото си обръщение към нацията президентът съобщи, че има "не само външно вмешателство в изборния процес, а и целенасочени опити за систематично и дълбоко проникване и влияние върху обществото и политическия живот на страната". Той не конкретизира за чие външно влияние става дума. Така той с осемдневно закъснение оправда законопроекта на Министерството на правосъдието, който бе оттеглен на 4 април, след като пребивава само ден на сайта за обществено обсъждане. Чиновникът, който го беше качил, бе обвинен в саботаж и бе уволнен. Останалото в обръщението повтори написаното от Радев на страницата му във "Фейсбук" на 6 април.
Радев пак упрекна партиите, че обещавали мерки срещу чуждестранното вмешателство, но забравили след вота, а действия следва да се предприемат. Повтори и всеизвестния факт, че законите зависят от депутатите. Тезата му "след изборите темата бързо бе погребана" е спекулация, тъй като при липсващ парламент обсъждането е безсмислено. Забавеното му обръщение обяснение за промените в изборното законодателство и изпреварващите му напътствия към депутатите към все още несъбралия се парламент бяха смесени с недоволство от ценовия шок.
Радев не пое пряка отговорност за законопроекта, който предвиждаше 3-месечна обща уседналост. Готвената рестрикция към българите в чужбина доведе до уволнение на чиновника Любомир Талев от Министерството на правосъдието (МП), нарочен от ръководството на ведомството за саботьор. Преди седмица Талев каза, че зад всичко стои президенството и че лично президентът е наредил "да се спре влизането на ДОСТ в парламента", а шефът на президентския правен съвет проф. Емилия Друмева засили съмненията с колебливи изявления. Самият Радев на 6 април даде да се разбере, че е съпричастен - "Няма да мълча и бездействам, когато се засяга суверенитетът на България". Вчера изцяло се скри зад МП. "Приветствам куража и усилията на МП да формулира конкретни предложения за законови промени. Те обхващат не само промени в изборното право, но и ключови изменения в други закони", заяви Радев, изреждайки и промените при финансирането на вероизповеданията и заиграването на партите с религиите. "Последните предложения обаче останаха извън фокуса на обществения дебат. "Може би съвсем целенасочено той бе концентриран само върху предложенията за т. нар. уседналост при гласуване", контрира той критиците. А на опасенията, че с уседналостта се ограничават права на българи в чужбина, Радев отговори, че най-важното право е да могат да се завърнат в "независима и суверенна България". Най-общо той спомена, че изборните правила трябва да бъдат съобразени с европейските изисквания, но добави, че в много страни от ЕС има ограничения за гласуване.
Накратко:
"Мън-мън-мън,
а туй дето мирише в гащите, е работа на министерство на правосъдието. И е увито в целофан."