Турция осъмна разделена след референдума за конституционни промени, наложен от президента Реджеп Тайип Ердоган. Резултатите показват минимален превес на избирателите, които подкрепят реформата, в чиято сърцевина е превръщането на Турция в президентска република и в силното ограничаване на парламента.
При преброени 98.4% от бюлетините бе обявено, че "за" са гласували 51.3% от 58-те млн. избиратели срещу 48.7% неподкрепящи. Към полунощ ЦИК на Турция обяви, че референдумът е валиден. "Предварителните резултати от преброените бюлетини показват, че гласовете "Да" на референдума са с 1.25 милиона повече", заяви ръководителят на ЦИК Сади Гювен. Окончателните резултати ще станат известни в 11-дневен срок. Вчера следобед турски медии съобщиха, че гласовете "за" са с около 1.4 млн. повече от бюлетините против реформата.
Президентът Ердоган обяви в победната си реч, че народът е подкрепил промените. "Бихме искали другите държави и (международни) институции да признаят решението на народа", заяви Ердоган от резиденцията си в Истанбул. Той призова съюзниците да проявят по-голямо осъзнаване на турската "чувствителност" в "борбата срещу тероризма". Президентът Реджеп Ердоган събра правителството на съвещание, а преди това в обръщение към нацията заяви, че веднага след референдума първата му работа е да върне смъртното наказание, за което ще разговаря с премиера Бинали Йълдъръм и лидера на Партията на националистическото движение Девлет Бахчели. Ако това предложение не мине в парламента, то ще бъде предмет на нов референдум, посочи Ердоган.
Основната опозиционна Народнорепубликанска партията обяви, че ще оспори резултата. "Централната избирателна комисия хвърли дебела сянка върху решението на народа. Имаме основания да поставим под въпрос легитимността на референдума", обяви лидерът й Кемал Кълъчдароглу. Той критикува решението на ЦИК в последния момент да промени правилата на гласуване. Комисията бе решила да се броят и бюлетините без нейния печат.
Избирателите в големите градове са гласували против промените в конституцията. За пръв път Ердоган губи избори в Истанбул, отбелязаха наблюдатели. Близо 3 млн. избиратели са гласували в чужбина, преобладаващата част от тях са подкрепили реформата.
В специално изявление на шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер, на дипломат №1 на ЕС Федерика Могерини и на еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан се изтъква, че заради почти изравнените гласове за и против промените и заради дългосрочните последици от конституционните промени те призовават турските власти да търсят възможно най-широк национален консенсус за прилагане на реформата.
ОЦЕНКА
Пратениците на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), наблюдавали неделния референдум в Турция, обявиха, че провеждането му не е съответствало на стандартите на Съвета на Европа, и отбелязаха нарушения на законодателството. Кампанията преди гласуването е протекла при "неравностойни условия", а броенето на гласовете е било компрометирано от процедурни промени, изтъкнаха международните наблюдатели. "По време на кампанията двете страни нямаха равни възможности", каза Цезар Флорин Преда от съвместната мисия на ОССЕ и ПАСЕ. Преда изтъкна също, че "късни промени в процедурата по преброяване са премахнали важна предпазна мярка", като посочи решението на властите да позволят използването на документи без официален печат.