:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,107,585
Активни 235
Страници 13,077
За един ден 1,302,066

80% от завършилите туризъм работят друго

Само 2% от работодателите в сектора ще имат нужда от кадри с висше образование
Туризмът е най-неперспективната специалност у нас, защото завършилите я студенти масово не работят в тази сфера. 80% от висшистите от това професионално направление не се реализират в туризма, а работят нещо друго. За сравнение, при останалите професионални направления средният процент на реализация на висшистите е 47%, или над два пъти по-добър от този на завършилите туризъм. Това показват данни от Националния осигурителен институт и рейтинговата система на висшите училища, цитирани вчера от служебния просветен министър Николай Денков. Само 2% от работодателите имат намерение да наемат до 2020 г. висшисти с диплома по туризъм, сочи социологическо проучване от 2015 г.

"В туризма има излишък на специалисти с висше образование. Браншът се нуждае от кадри със средно образование. Затова усилията на МОН са насочени към развиване на професионалните гимназии по туризъм и към балансиране на студентите в професионално направление "Туризъм", коментира Денков.

В същото време фирмите от сектора постоянно се оплакват от липсата на кадри. Заради това от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" бяха заделени 30 млн. лв. за обучение на сезонни работници за три сектора - освен от туризма и строителството и преработващата промишленост. Фирмите от тези сектори могат да вземат до 391 хил. лв., за да обучат персонала си, а през летните месеци да получат и пари за разкриване на работни места.

На фона на отчайващите данни за реализацията желаещите да учат и предлагащите специалностите не са никак малко. 10 държавни и 4 частни висши училища у нас обучават 4854 студенти в направлението. Сред предпочитаните специалности са "Мениджмънт в туризма", "Управление на хотелите и ресторантите", "Културен туризъм", "Аграрен туризъм", "Екологичен туризъм" и др. И докато при завършилите туризъм в СУ "Св. Климент Охридски" все пак всеки трети работи по специалността си, то най-ниска е реализацията на завършилите Колежа по туризъм в Благоевград - само 10% от тях работя в тази сфера. Все пак безработицата сред тези абсолвенти е ниска - само 3% от завършилите туризъм в СУ са на борсата, а от колежа в Благоевград - 5 на сто. Средният осигурителен доход за завършилите направлението в СУ е 1052 лв., а за тези от Благоевград - 659 лв.

Над 19 500 са и учениците, които учат в 112 училища с образование в туризма. Дуалното обучение също може да помогне за разликата в търсенето и предлагането, смятат от ведомството.

ПРИЕМ

За следващата академична година приемът е орязан - на 1281 студенти в държавните висши училища, а за частните висши училища - 857 студенти. Това обаче прави 2138 студенти при заявка от национално представителните работодателски организации за необходимост от 1800 студенти, сочат данните на МОН.

3
1485
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
24 Април 2017 20:34
обаче има министерство на туризма нещо ,което няма и 1 % държавно участие има куп службаши.
Нека се публикуват по министерства персонал и бюджет. върло ме интересува спорта и турзЪмъ/
25 Април 2017 10:00
И аз познавах една специалистка- висшистка-туризъм. Благодарение на ,,високите" си интелектуални способности , но без съмнение връзки-дебели като корабни въжета, беше изстреляна на ръководен дипломатически пост...
25 Април 2017 11:16
Демек ситуацията е или "много вожд, малко индианец", или туристическите обекти се управляват и в тях работят непрофесионалисти, щом професионалистите с висше работят нещо друго. И в двата случая не е добре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД