Прокурор Магдален Маринов отказа да даде подробности за сигнала на ОЛАФ. "Разследвам далавера за пари", лаконичен бе той. |
"Разследващите изземват документи по дело, образувано за престъпления по служба и безстопанственост във връзка със строежа на лот 1 от магистрала "Марица", гласи лаконично информацията от прокуратурата. От там обясниха, че за да не се попречи на разследването, повече информация не може да се даде. "Разследвам далавера за пари", лаконично коментира прокурорът Магдален Маринов от Върховната касационна прокуратура преди да влезе в АПИ.
В началото на април ДАНС влезе за първи път в агенцията заради изчезнала папка с документи от търга за строител на тунел "Железница" - част от магистрала "Струма". Впоследствие процедурата за строежа на стойност 250 млн. лв. беше прекратена като опорочена.
Първият участък, който започва от връзката на "Марица" с магистрала "Тракия" при Оризово и е с дължина 31 км, беше открит в края на октомври 2015 г. Това стана с повече от година закъснение и неколкократно отлагане на сроковете. Отсечката е построена със 160 млн. лв. по оперативна програма "Транспорт" от стария период - 2007-2013 г. При откриването премиерът Бойко Борисов със задоволство съобщи, че за 2.5 часа софиянци ще пътуват за кафе до Истанбул. Тогава той и президентът Росен Плевнелиев се похвалиха с изпълнени обещания и удължени магистрали.
Всъщност това беше последният завършен участък от магистралата. Също със забавяне, но по-рано, беше пуснат и лот 2 - по трасето Димитровград-Харманли движението тръгна през май на същата 2015 г. Според отчета на правителствената пресслужба това бе третата изцяло готова магистрала след "Люлин" и "Тракия". Тя е започната преди цели 35 години.
Сред причините за забавянето на проекта беше откритата археология, заради която строежът не можеше да продължи. Това се случи по време на управлението на Пламен Орешарски. Изпълнител по договор беше италианското дружество "Кооператива Муратори&Чементиски". Без да има декларирани подизпълнители обаче, чуждата компания беше прехвърлила градежа на строителното дружество "Пътища Пловдив". Тогава то беше собственост на бизнесмена и член на БСП Георги Гергов.
Не е ясно защо проверката на "Марица" започва година и половина по-късно, след като е имало нередности по строежа. По информация на Нова тв сигналът на ОЛАФ е отдавна и е във връзка с допълнителните строителни дейности по лот 1 на "Марица". Става дума за 50 милиона лв., дадени, за да се извърши ремонт на вече готовото трасе. Това вероятно са т.нар. довършителни дейности, за които АПИ обяви допълнителна обществена поръчка на стойност малко над 40 млн. лв. Както в. "Сега" писа тогава, те бяха предвидени за укрепване и отводняване на трасето. От управата на АПИ обясняваха, че парите са от държавния бюджет, а проблемите по магистралата са били непредвидими.
На практика с допълнителните работи проектът бе сериозно оскъпен. Според наблюдатели в бранша това е поредният случай на подценена първоначална цена, с която е спечелен търгът, след което се плаща за допълнителни дейности, "възникнали при строителството". Става дума за обикнатата от АПИ практика на т.нар. "анекси", които години наред се прилагаха при печеленето на обществените поръчки в пътното строителство.
ИСТОРИЯТА
Строителство на отсечката от Оризово до Димитровград започва на 2 август 2011 г. и по договор трябва да приключи до септември 2013 г. (25 месеца), припомня Медиапул. Вместо да спази срока, италианският изпълнител, който печели търга с найниската цена от 133 млн. лв. без ДДС, започва да иска още пари, за да довърши магистралата. Италианците на практика са прехвърлили почти цялата работа на българския подизпълнител "Пътища Пловдив". Първото правителство на Бойко Борисов, а след това и правителството на Орешарски отказват да дадат пари без гаранция, че обектът ще бъде приключен качествено и в срок. Междувременно при кабинета "Орешарски" шефът на пътната агенция по времето на ГЕРБ - Лазар Лазаров, отива да работи в "Международен панаир Пловдив", чийто мажоритарен собственик е Гергов, допълва Медиапул. По това време пловдивският бизнесмен преговаря за продажба на пътната фирма. През април 2014 г. става ясно, че сделката е финализирана и новият собственик на "Пътища Пловдив" вече е благоевградската "Агромах". Изпълнителят иска допълнително 76 млн. лв., за да довърши магистралата. В крайна сметка през 2015 г. на "Пътища Пловдив" са отпуснати 42.8 млн. лв. без ДДС. След откриването на отсечката последваха серия от пропадания и спешни допълнителни ремонти.