Както е известно, през последните години всичко в България е ако не Спа, то със сигурност е Био или най-малкото Еко. То не е биоземеделие, биокафе, биодомат, биомляко, биомесо, биодиня, биолеща, биобаби, биодядовци... Колко е био всичко това, само Началникът знае - био (било), ама го нема веке.
"Производители: Търговци надуват двойно цените на биохраните", надува гайдата "Труд". Производители се оплакали, че са жертви на спекула. "Цените на биопродуктите не са толкова драстични, колкото мислят потребителите. Биопродуктът не трябва да е два или три пъти по-скъп от конвенционалния. Това е спекула от страна на други конкуренти", коментират несъгласните. Вестникът добавя, и че "продуктите се оскъпяват, защото се преработват в чужбина". Тук пък става ясно, че "биопроизводителите по мярка 4,2 не могат да преработват собствения си продукт във фермата, а трябва да изнасят стоката за преработване в Европа". Звучи като тинтири-минтири, но оскъпява продукта реално.
"Търговци помпат от 2 до 10 пъти цените на биохраните", пищи и "Монитор". Там е даден пример с това, че биологичното козе или овче сирене било "между 20 и 30 ст. по-скъпо на литър от конвенционалното". Това пък означавало, че "кило екосирене е с 1-1,20 лв по-скъпо от останалото. "Така, ако едно обикновено козе сирене струва 10-14 лв. за килограм, то биологичното трябва да е не повече от 18 лв, но не и 40 или 50 лв", навлизат в конкретика биофермерите. От същата публикация става ясно, че в България в момента работели 7100 биоферми - около 5,5 на сто от цялото селско стопанство. Биожертвите използват случая и да се оплачат, че 6000 производители все още не били получили компенсаторни плащания, давани от ЕС - около 40-50 млн.лв
Кой какво произвежда, какво преработва, какво продава, какво получава ... само един биопремиер (захранен с чиста прясна мас) и едно екоправителство (привързано към ястия с трюфели) знаят.
|
|