:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,807,475
Активни 249
Страници 6,464
За един ден 1,302,066

Чужди инвеститори съдят България за над 2 милиарда лева

Повечето дела срещу страната ни в международни арбитражи са заради порочната държавна политика в енергетиката
Инвеститори водят международни арбитражни дела срещу България, които може да отворят огромни пробойни в държавния бюджет. Става дума за искове за над 2 млрд. лева. А сумата може да набъбне още по-застрашително, защото има още няколко компании, решени да се обърнат към международен трибунал, ако не успеят да постигнат извънсъдебно споразумение с властите в София. Стряскащата информация се съдържа в документ на Министерството на финансите, който отчита изпълнението на бюджета за 2016 година.

Три от делата, по които Република България е ответник, са добре известни. Те са заведени от големите електрокомпании ЕВН, "Енерго-Про" и ЧЕЗ. Само по тях претенциите надхвърлят 2 млрд. лева. Искът на австрийската ЕВН е за над 750 млн. евро, а на чешката "Енерго-Про" - за над 140 млн. евро, става ясно от отчета на МФ за 2016 г. Сумата, поискана от другата чешка компания - ЧЕЗ, още не е уточнена, но несъмнено и тя е многоцифрено число. До съд се стигна, тъй като от години българската държава в лицето най-вече на Комисията за енергийно и водно регулиране тормози инвеститорите с ценови еквилибристики, непрекъснати промени на правилата, проверки и заплахи за отнемане на лицензи. И трите дела се решават в ICSID - Международния център за уреждане на инвестиционни спорове във Вашингтон.

В списъка на исковете, заведени срещу Република България в ICSID, фигурира и Държавният фонд "Генерален резерв" на Султаната Оман. Фондът, който бе вторият по големина акционер в КТБ, съди държавата за над 150 млн. евро заради фалита на банката. И тук спорът трябва да се реши от арбитрите на ICSID във Вашингтон.

Друга заплаха за бюджета идва от делото, заведено от акционерите в "Индустриален парк София". По него италианската компания "Финанциария Интернационале Реал Естейтс" и съдружниците й искат 57 млн. евро заради проблемите около изграждането на многофункционален парк в района на Божурище.

Във всички тези случаи компаниите обвиняват България, че нарушава междудържавните спогодби за защита на инвестициите.

Архивите показват, че в повечето случаи България губи този тип дела и се налага да плаща милиони обезщетения на инвеститорите. Дори в малкото случаи, когато държавата печели, победата излиза скъпо на бюджета. Показателен е спорът със собствениците на "Плама" - Плевен, които предявиха иск за обезщетение заради фалита на рафинерията. Адвокатите, наети от правителството, успяха да отхвърлят обвинението, но това костваше на хазната 12 млн. евро.

Производствата в международните арбитражи са сложни, бавни и струват скъпо и на двете страни. Не случайно частните инвеститори до последно се опитват да се споразумеят с политици и чиновници и завеждат дело само когато всички други средства са изчерпани. Документите разкриват, че всяка година бюджетът, тоест българските данъкоплатци, плащат милиони левове - за хонорари на адвокатите, за възнаграждения на арбитрите по споровете и други съдебни разноски. Според отчета на МФ през 2016 г. само за "организиране на защитата на държавния интерес по международни дела" хазната е олекнала с почти 36 млн. лева. Това е над половината от целия годишен бюджет на финансовото министерство.

Според официалната, справка през миналата година въпросните 35.98 млн. лева са отишли за разноски на държавата по 12 дела - нашумели и по-малко известни, точещи се от дълги години и по-пресни. В списъка влизат споменатите вече казуси - като ЕВН, "Енерго Про", ЧЕЗ, Оманския фонд. Фигурират още спорът с "Атомстройекспорт" по казуса АЕЦ "Белене" и делото на "Новера", която навремето обслужваше сметосъбирането на София. В сумата с разноските са и парите, платени на консултантите по предоговарянето на цените на тока на двете "американски централи" - "Контур Глобал Марица-изток 3" и "Ей И ЕС 3-С Марица-изток 1". Миналата година са плащани разноски и за прашасали дела като случая със СТ-АД - германски инвеститор, който приватизира шивашката фабрика "Лиди Р", а после се оказа, че предприятието е затънало в дългове. От отчета на МФ става ясно още, че България е стигнала до съд и с фирмите "Хематур АБ" (в ликвидация) и БА "Пайплайн", но за тези казуси няма публична информация. Същото се отнася и за спора с Магнезиум.ком. Под това име е известен голям международен холдинг - производител на конструкции от леки сплави, но не е ясно какъв е случаят в България. През 2016 г. са покривани и разходи по спора между държавата и "Калиакра Уинд Пауър" - компания с японско участие, изградила един от големите паркове за производство на ток от вятър.

Както се вижда от официалните данни, повечето инвестиционни спорове и съответно заплахите за бюджета идват от сектор "Енергетика". И не е чудно. Това е един от най-тежко регулираните отрасли в българската икономика и както винаги, когато държавата се меси в икономически отношения, идват тежки пазарни изкривявания, порочни ценови стъкмистики и огромно напрежение.

"Прекалено скъпо излизат на българските данъкоплатци недоразуменията на държавно ниво. Ние плащаме за некомпетентните решения на институции и политици", коментира в интервю за в. "Сега" икономистът Евгений Кънев по повод лавината от енергийни дела.

Голямата беда е, че в България правилата се променят често, а тълкуването им - още по-често. Регулаторите и регулациите са същински кошмар - и защото са нестабилни, и защото ведомствата действат с двойни аршини и тройни стандарти. А политическите чадъри се затварят и отварят неочаквано. У нас никой предприемач не може да бъде сигурен, че новото правителство няма да се отметне от обещания или решения на предишното и дори от собствените си обещания и решения. В това отношение управленията на новия ни стар премиер Борисов са емблематични.



НА РЪБА

Показателен е случаят с "Калиакра Уинд Пауър", която през 2007 г. получава сертификат от най-висок клас като особено желан инвеститор, а сега е на път да съди "инвестиционния оазис" България. Акционер в проекта и доставчик на оборудването за вятърния парк е Mitsubishi Heavy Industries, а финансирането е осигурено от Японската банка за международно сътрудничество. През годините инвеститорът се сблъсква с особеностите на тукашния бизнес климат и с регулатора КЕВР и вече се кани да търси защита от международен арбитраж.

Това е едно от четирите предупреждения за завеждане на дела, отправени до българското правителство. Другите са от "Магнезиум.ком Инк, "Калауей Кепитъл Мениджмънт" и "Ди Ди Ди Ай холдингс". "В момента са в ход процедури на преговори за доброволно уреждане на споровете", пише в отчета на финансовото министерство за 2016 г. "Ди Ди Ди Ай холдингс" е мажоритарен собственик на "Овергаз". Шефът на компанията Сашо Дончев от години безуспешно се бори срещу монопола на "Булгаргаз" и срещу отказа на държавата да допусне частни доставчици на природен газ в България. "Калауей Кепитъл Мениджмънт" е инвестиционен фонд, закупил облигации на КТБ в добрите й времена, който има намерение да съди България като Оманския фонд - за фалита на банката.
47
14023
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
08 Май 2017 20:00
Интересно ми е кои адвокати "с експертиза" ще защитават обрулената ни държавица ? Хонорарите им и резултатите ...евентуално
08 Май 2017 20:09
Документите разкриват, че всяка година бюджетът, тоест българските данъкоплатци, плащат милиони левове - за хонорари на адвокатите, за възнаграждения на арбитрите по споровете и други съдебни разноски. Според отчета на МФ през 2016 г. само за "организиране на защитата на държавния интерес по международни дела" хазната е олекнала с почти 36 млн. лева. Това е над половината от целия годишен бюджет на финансовото министерство.

36 млн. лева са нищо ф сравнение с кинтите, които ще дадем ф условията на тъй желания от г-жа Бончева свободен пазар на енергия.
Така че, правителството, наемайте качествени адвокати и действайте.

упс, бех забравил...Естествените монополи - публична собственост!
08 Май 2017 20:16
ГЕРБ са ни скъпи. Някои започнаха при Мавро и Дедо, продължиха при Троегъзъта, но ГЕРБ са Евереста на сладоледа.
08 Май 2017 20:18
ГЕРБ са ни скъпи. Някои започнаха при Мавро и Дедо, продължиха при Троегъзъта, но ГЕРБ са Евереста на сладоледа.
08 Май 2017 20:33
Сега стана ли Ви ясно на какъв шиш-чеверме се пече заради теб,гламав човечецо,по негово определение,тоз с име Булката беглец?От една страна,като знае какви ги е натворил-милиардни стиропорни и асфалтни далавери ,оцапана програма за европредседателство...и яхва бронираните шейски джипове и бегом у палатите си.От друга страна,оня Сретен приказва за босилек и...пак драпа обратно към властта./Абе посочете барем един нормален политик,който след като си е дал оставката два пъти,да е драпал пак към туй,от което е избягал/...Че и трета страна има,след като от Козяк умишлено пуснаха едни грами за професионалната му бандитска експертиза и така го направиха палаш на каишка,му викат-обратно,ти знаеш ли какво стана с едни наши ора,дето станаха непослушни-Нориега,СадамЛаден,Кадафи...?От четвърта-местните сицилианци...От пета,брюселските му началници-готов послушен с власт не се изпуска лесно...-Та зор му е.А някои дори му завиждат на гепините милиарди.Туй от шеста,де..
08 Май 2017 20:34
ГЕРБ са ни скъпи.


Така ли?
Кой постоянно иска изгонване на чехи , немци, австрийци, американци в енергийния сектор???
08 Май 2017 20:43

ГЕРБ са ни скъпи.
rorik
Така ли? Кой постоянно иска изгонване на чехи , немци, австрийци, американци в енергийния сектор?
Много е вероятно, договорите с посочените предприятия да са били подписани така - че да могат същите да спечелят впоследствие пред съда. С което да спечелят 2 или 3 пъти.
"Енергийния сектор"? А тия чехи, немци, австрийци, американци - да не би да са създавали мрежата? Или са построили 2-3 ВЕЦ-а или АЕЦ?
08 Май 2017 20:48
А тия чехи, немци, австрийци, американци - да не би да са създавали мрежата? Или са построили 2-3 ВЕЦ-а или АЕЦ?


Аха и продължавате, нали?
Та за какво по конкретно става въпрос например.

Инвеститор сключва някакъв договор и после се приемат закони които намалят печалбите им ?

08 Май 2017 20:48
Кой постоянно иска изгонване на чехи , немци, австрийци, американци в енергийния сектор???

Коалиционният партньор. Настоящият.
08 Май 2017 20:54
Костов още ли не е арестуван по казуса? За един приятел питам... щото знаел, приятелят ми знаел, кой е виновен....
08 Май 2017 20:55
Както се вижда от официалните данни, повечето инвестиционни спорове и съответно заплахите за бюджета идват от сектор "Енергетика". И не е чудно. Това е един от най-тежко регулираните отрасли в българската икономика и както винаги, когато държавата се меси в икономически отношения, идват тежки пазарни изкривявания, порочни ценови стъкмистики и огромно напрежение.

Кой продаде ЕРП-тата като им гарантира 12% норма на възвръщаемост?
Кой подписа договорите за американските ТЕЦ-ове, с гарантирани над 12% норма на възвръщаемост?
Кой години наред приема решения гарантиращи 11.85% норма на възвръщаемост на една частна газова компания?

За един (Д)КЕВР питам, за едни политици, и един главпрокурор.

И кой плаща на едного да рисува тоя или оня дебели, и да внушава че те са главния проблем на държавата?

Ами ако потребителите почнат да съдят държавата за системно нарушаване на правата и интересите им с цел облагодетелстване на енергийни корпорации от кърлежо-вампирски тип?
Тогава някои медии скоро и бързо може да си сменят собственика.

08 Май 2017 20:56
Боже, боже, 1 година Орешарски, а години наред губим милиарди за едно или друго.
Ама пък какви арбитражи ни чакат тепърва по СЕТА.
08 Май 2017 21:01
Честита ви глобализация! Честити ви права и интереси на инвеститора! Честито ви обезщетения за печалбите, които би имала една компания, ако държавата-данъкосъбирач на нашите пари "създава пречки" за светата Печалба, в името на Долара, Еврото и Светия Слитък! Амин!
08 Май 2017 21:08
Казус
Да ни е честита глобализацията ама и ние мноого се облажих ме с това без визово пътуване до Канада,нали,не можеш да го отречеш!
08 Май 2017 21:17
Пламенните партньори естествено ще ме нападнат, но аз да попитам.
- кога ядоха кюфтетата без пари им беше хубаво. Сега какво искат?
Не е лошо да потърсим и кръчмаря, който раздаваше безплатните кюфтета. Да му ударим един кютек.
08 Май 2017 21:27
Да попитам
"Инвеститорът купува литър мляко за 50 стотинки, .1кг сирене става някъде от 5 литра мляко.
Стават 2,50. Килограм сирене от мляко е най малко 10 лева.
Колко е печалбата на инвеститора?
08 Май 2017 21:45
Да попитам
"Инвеститорът купува литър мляко за 50 стотинки, .1кг сирене става някъде от 5 литра мляко.
Стават 2,50. Килограм сирене от мляко е най малко 10 лева.
Колко е печалбата на инвеститора?


Колкото му позволи другият инместитор - търговските вериги.
08 Май 2017 21:55
Колкото му позволи другият инместитор - търговските вериги.



А колко е печалбата на търговската верига --- Колкото и позволи потребителят?

Е ако потребителят не позволява , какво праим?
08 Май 2017 22:15
Аха и продължавате, нали? Та за какво по конкретно става въпрос например. Инвеститор сключва някакъв договор и после се приемат закони които намалят печалбите им ?
А може ли да узнаем- тия "инвеститори - колко милиарда са "инвестирали", и за какво по-точно. Да направим и ние една сметка. Колко е похарчено- за какво - и колко е трябвало да бъде гарантираната печалба? Щото аз като инвестирам някъде - няма как да искам от някоя държава, да ми плати неустойка - щото мойта печалба излязла по-малко от предвиденото.
08 Май 2017 22:18
Е ако потребителят не позволява , какво праим?

Потребителят ходи по търговските вериги и не намира разлика. Дюкянът на комшията не може да конкурира веригите, защото пазарната икономика вече не работи. Така че няма избор. Трябва да се пазарува от някоя верига. Кръгът е затворен.
08 Май 2017 22:32
Третото Му царство започва стаЛбилно по глобалната пързалка. На старта е и канадският бобслей... Честиту! Предприемчиви патреоте да отварят работилници за газени ламби и кюмбета... Красота!
08 Май 2017 22:36
"...Е ако потребителят не позволява , какво праим?"
Ами стои гладен. Потребителя имам предвид... В условията на "свободен пазар" и "пазарна конкуренция" по български - стои гладен.
08 Май 2017 22:43
Някой докарал "Мицубиши" и JETRO у нас, а после някой друг умник да му завиди и да тръгне да се цигани. Точно с тези! Могат да я купят и продадат територията няколко пъти...
08 Май 2017 22:50
Естествено, че поне по повечето села държавата ще бъде осъдена. И само за едно просто нещо - неизпълнение на съответните договори.
Нищо друго. Или казано простичко - Който чупи - купи.
08 Май 2017 22:51
Е ако потребителят не позволява , какво праим?

Системата е като при социализЪма. Монопол на няколко вериги. Тогава поне държавата лапаше някакви кинти.
С една дума:

Отишъл един шоп на пазар, продал си кравата и както е редно – седнал да полее добрата сделка. Докато се черпел, минал един негов съселяни и решили да се прибират заедно към село.
Тръгнали те към село, вървели, говорели, нещеш ли – гледат на пътя една жаба.
Първият шоп (тоя с продадената крава, да го кръстим Нане) рекъл да си направи шега със спътника си (щото си бил и леко подпийнал):
– Вуте, ако изручаш тая жаба, ша ти дам сичките пари от кравата.
– Ооо, одма я язядам – рекъл Вуте (щото хем и той бил подпийнал, хем бил лаком) и глътнал жабето.
Дал му Нане парите и пак продължили, ама леко умислени, щото Нане взело да го хваща яд, че заради една простотия е профукал парите за кравата. Вуте пък все му се въртяло в главата, че цял живот в селото ще го кодошат, дето е изял цяла жаба.
Та както си вървели, гледат на пътя още една жаба. На Вуте тутакси му светнали очите и рекъл:
– Нане, ша ти дам парите от кравата, ако изручаш жабата!
Нане не чакал втора покана, изгълтал жабето и доволно взел парите от Вуте.
И пак тръгнали двамата, пак умислени, че нещо не им се връзва сделката.
Вървели, вървели, всеки смятал нещо на ум, пък по едно време Нане рекъл:
– А бре Вуте, ние оти ги ручааме жабетата?
08 Май 2017 23:12
Глобализация, пичове!
Като подписваш Договор не спи, защото има оперени играчи на Пазара.
Пък като си продал народният г@з, Народът да не спи, ами да си формира той пък Народен съд и там по процедурата!...
Няма ли ги тези нещица, няма го рано или малко по-късно и Народът тоз.
08 Май 2017 23:16
многоцифрено число

Например 12,3040294012345983279308743234 лв.
08 Май 2017 23:19
Стават 2,50. Килограм сирене от мляко е най малко 10 лева.


Още по-шокиращо ще е ако сметнете от колко литра петрол се прави литър дизел, колко струва литърът петрол и за колко ни продават дизела в бензиностанциите
08 Май 2017 23:44
За частните енергодоставчици да търсят царския енергетик Милко Ковачев, а за КТБ, банкера на Бойко с царски препоръки Иван Искров.
09 Май 2017 00:06
Що по този казус не се изкажат Чейльо и Трайчо иначе са много устати, особено първия.
09 Май 2017 08:13
Държавата - това е фарс!

Посочете кой от така наречените държавни регулатори си върши добре работата - КЕВР, КЗК, СЕМ или някой друг?!?!?!?!
09 Май 2017 08:24
Учете глобалния макроикономикс, бре момчета! Тамо се учи, че лесната печалба от арбитраживлиза в бизнес плана на ентерпрайса. Поради което уреждането и се признава за законен разход. От арбитражи се печели по-добре, защото за основната дейност си иска и да се работи нещо.
09 Май 2017 08:32
Андрешко в ролята на бялата крава пак изненадан.
Даже не си и помисля, че сам си е пожелал тези неща. И солта и тоягите и жълтиците накрая...
09 Май 2017 11:22
Сашо Дончев от години безуспешно се бори срещу монопола на "Булгаргаз" и срещу отказа на държавата да допусне частни доставчици на природен газ в България.
за да може да провежда нелоялна конкуренция на обществения доставчик нали? Малко ли му беше като препродаваше природен газ по договора от 1997г на Булгаргаз. по договора от 1997г сключен от Евегни бакърджиев булгаргаз купуваше от три компании -Газпроекспорт, Овергаз и Винтерсхал- последните две дъщерни на Газпром. по една тръба, от един доставчик егатни разнобразието. Нещо Митсубиши ще каже ли за решението на Европейския съд по Натура 2000. Държавата кога ще осъди ЧЕЗ за неизпълнение по договора за ТЕЦ Варна.
09 Май 2017 11:24
Да попитам
"Инвеститорът купува литър мляко за 50 стотинки, .1кг сирене става някъде от 5 литра мляко.
Стават 2,50. Килограм сирене от мляко е най малко 10 лева.
Колко е печалбата на инвеститора?

Реших да се изхитря и аз и да "инвестирам" 2.50 лв в 5 литра мляко. Нямам транспортни разходи, щото една баба го продава на спирката до блока. Фактури, данъци, ДДС също няма - чиста работа. Сега го чакам да стане на сирене. Ама дали да го прелея в друга съдинка, дали да го прецедя и после заквася, от къде да взема квас, дали на студено и/или тъмно да го оставя, колко време да го чакам... Бе оставям го така, все някак ще стане на сирене, пък и 7,50 лв са ми гарантирана печалба. Сега отивам да си "напазарувам" и малко петрол, щото от мляко стават само сирене, кашкавал и сметана, а от петрол ехеееее...
09 Май 2017 11:39
Държавата кога ще осъди ЧЕЗ за неизпълнение по договора за ТЕЦ Варна.

Какво не са изпълнили точно по този договор? Без митологията за филтрите до 2014. До тогава са били длъжни да влязат в съответствие с директива едикоя си и начинът по който са го направили е спиране на блоковете.
09 Май 2017 12:02
"Инвеститорът купува литър мляко за 50 стотинки, .1кг сирене става някъде от 5 литра мляко.
Стават 2,50. Килограм сирене от мляко е най малко 10 лева.

Като изключим, че няма нищо вярно в написаното, останалото е велико
09 Май 2017 13:13
И аз да попитам: тия 750 млн за ЕВН не са ли бая ? Колко получи държавата от същите като закупиха ЕРП-тата ни?
09 Май 2017 14:34
Собственикът на ТЕЦ "Варна" - чешката държавна компания ЧЕЗ,не изпълни приватизационния си договор в частта за екологизация на горивните инсталации. Повече от година ТЕЦ-ът не генерира електроенергия, което е основание за откриване на процедура за отнемане на лиценза (съгласно чл. 55, ал. 2 на Закона за енергетиката). Учудващото е, че към момента нито има наложени санкции на ЧЕЗ за неизпълнение на приватизационния договор, нито е започната процедура за отнемане на лиценза на ТЕЦ "Варна" важи до 2012г. Цялата мрежа в района на ТЕЦ "Варна" е съобразена с наличието и работата на централата - и 110 kV, и 220 kV, и единственият автотрансформатор който е в откритото разпределително устройство на ТЕЦ-а. Синхронните генератори са поддържали напреженията в целия район и са намалявали технологичните загуби в електропреносната мрежа. Преди приватизацията на ТЕЦ "Варна" е извършена рехабилитация на голяма част от оборудването. Монтирани са нови цифрови регулатори на възбуждане и нови цифрови релейни защити". След като ТЕЦ-ът спира да генерира електроенергия, държавната компания "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) е принудена да започне мащабно разширяване и реконструкция на мрежата в района и увеличаване на трансформаторната мощност . През 2005 г. на ТЕЦ "Варна" е издадено комплексното разрешително за производство на електроенергия. По време на предприсъединителните процедури на България към ЕС към договора за продажба на ТЕЦ "Варна" се подписва анекс, с който се приема схема за изваждане от експлоатация на шестте блока - най-късно до края на 2014 г., ако не бъдат предприети мерки по привеждане на дейността на дружеството в съответствие с европейското екозаконодателство. Според записаното в договора за приватизационна продажба задълженията на купувача са да запази дейността на дружеството и разходите за труд в продължение на 3 години, да подава отчети и да екологизира централата до края на 2014 г.**
4.5. Спазване на изискванията за опазване на околната среда Купувачът се задължава да приведе дейността на Дружеството в съответствие с, и да спазва разпоредбите на Директива 2001/80/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2001 г. относно ограничаване на определени замърсители на въздуха от големи горивни инсталации и на Директива 96/61/ЕС за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването. С оглед на горепосоченото, Купувачът е длъжен да извърши всички зависещи от него действия в съответствие с Приложимото право, с цел Дружеството да приведе дейността си в съответствие с Директива 2001/80/ЕС до 2014 г. (Стр. 30 от Договора за приватизационна продажба на акции от капитала на ТЕЦ "Варна" ЕАД, сключен между Р България и ЧЕЗ а.с. (CEZ a.s.) *** Съгласно ПМС №181 от 20.07.2009 г. ТЕЦ "Варна" е стратегически обект от значимост за националната сигурност
който се явява критична инфраструктура. МО не е снело ТЕЦ-а от военновременния план.

Вие да не сте Дежурен от ЧЕЗ?? по приватизацията на ЕРП човек ако се зарови там смърди , особено изпълненията на инвестиции по приватизационен договори, директив и т.н., добре че КЕВР ни е безволево и няма капацитет за проверки(няма достатъчен бюджет) - последното дали не умишлено.
09 Май 2017 15:06
rorik 08 Май 2017 20:34
ГЕРБ са ни скъпи.
Така ли?
Кой постоянно иска изгонване на чехи , немци, австрийци, американци в енергийния сектор???

Не съм сигурен, че Рорик е доволен от факта, че някогашната НРБ вече е подмандатна територия с колониална администрация.
Нашенец взриви мрежата с касов бон от немски Кауфланд! Направо не е за вярване! (СНИМКА)

http://bultimes.com/nashenets-vzrivi-mrezhata-s-kasov-bon-ot-nemski-kaufland-napravo-ne-e-za-vyarvane-snimka/
Русенец сравни цените на стоките в България с тези в други европейски държави.
Светослав Борисов се възмущава от факта, че в „Кауфланд“ в Германия е по-евтино отколкото в същата верига у нас. При това германците получават в пъти по-високи заплати от нашите…
Г-н Борисов сподели в социалната мрежа касова бележка от немски супермаркет, показваща стойността на стоките там...
09 Май 2017 16:42
Вие да не сте Дежурен от ЧЕЗ??

Хайде пак тази "аргументация". Никъде не пиша какъв обект е ТЕЦ Варна и колко е важен. Не става въпрос и за приватизацията на ЕРП, а само за ТЕЦа във Варна. Имат задължение да плащат заплати 3 години не по-малко от предишните и ТЕЦа да работи не по-малко от 3 години след приватизацията, тоест някъде през 2009г. Имат и задължение да докарат емисиите във въздуха в съответствие с едикоя си директива до 2014. Плащали са съответните заплати 3 години, ТЕЦът си е работил и след 2009 тоест над 3 години и през 2014 са го спрели и са направили емисиите 0 тоест съответстват на директивата.
Без някакво отношение към съденето, но правиха опити да договорят изплащане на инвестиции във филтри и прочие, като им отговориха нещо от сорта вие дайте 200-300 милиона евро и след това си продавайте тока на свободния пазар да си изкарате инвестицията. Как седяха нещата със свободния пазар по време на вакханалията с ВЕИтата всички знаем. Ако държавата има аргументи, да ги съди, ама от известното до тук няма. Съдене и осъждане не са едно и също.
09 Май 2017 17:49
Имат задължение да плащат заплати 3 години не по-малко от предишните и ТЕЦа да работи не по-малко от 3 години след приватизацията

баси андрешковците, приватизация за стотинки срещу задължение да работи 3 години... бая андрешковщина е текла тука от един джеб у друг...
09 Май 2017 17:53
Злите езици говорят , че в началото на "прехода" имало среща ( моля, моля...) , нашенската прокуратура и задокеанските ни приятели , които са посъветвали демократично и безнаказано да се отнася институцията към усвояването на активите на соц.държавата.....Това , изобщо е клюка и повече, защото противоречи на напр. искането на Тръмп и Конгреса на САЩ да се прави проверка на резултатите от "Соросиадата".Ред е на патриотите ни да си кажат и те думата! ( е , ако не са станали бездумни...)
11 Май 2017 02:27
Масова приватизация -- на монополни стопански отрасли -- малоумщината довела един, а сега и до втори грабеж
Допусналите приватизация, трябва да бъдат показани пред цялото общество и низвергнати от обществените дела -- обществена смърт
11 Май 2017 22:36
Собственикът на ТЕЦ "Варна" - чешката държавна компания ЧЕЗ,не изпълни приватизационния си договор в частта за екологизация на горивните инсталации.
А има ли някъде списък, на абсолютно всички държавни предприятия - които след 1988/9 г. са приватизирани, продадени или унищожени? Не става дума само за енергетиката, а за абсолютно всичко. На каква стойност са били приватизирани - и какво е там положението днес?
14 Май 2017 04:43
пари за семки
14 Май 2017 09:11
rorik 08 Май 2017 20:34
ГЕРБ са ни скъпи.
Така ли?
Кой постоянно иска изгонване на чехи , немци, австрийци, американци в енергийния сектор???
И руснаци!

Ами аз!

Мога и да се аргументирам, рорик, искаш ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД