Положението е малко "ОдИх да бием журито на Евровизия" (Ъпсурт).
Народът и вестниците нещо се вълнуват от конкурса и българското участие в него, но прелитащият не е твърде увлечен.
"Хакери удариха 100 държави", разправя "Стандарт", а прелитащият хукна да се бие с Института по български език и литература. Ама пусто - неделен ден, учените се търкалят от кълка на кълка. Щото те феодалните бански старци не са като поетите и политиците - денонощно ангажирани с проблемите на обществото. Романтични образи като Тесла и Галилей са малко. Повечето работят от понеделник до петък на 8 часа, а някои дори вземат луди пари, за да проучат обществените нагласи към пълния/краткия член и обявяват предварително какво очакват да научат от проучването. Тая работа с пълния и краткия член се пече, "После" писа по тоя въпрос - учените се хванаха да освобождават народа от игото на нормата.
Но някои вериги вече са скъсани. Например думата "накрак" вече не е неграмотно изписано "на крак", а легитимна форма. "Стандарт" ни подсети покрай хакерите: "Властите накрак заради най-голямата кибератака в света".
"Напът" също е легална думичка от няколко години, защото предлогът и съществителното са се лексикализирали и са се превърнали в наречие. Прелитащият обаче не може да изпише думата по тоя начин дори с пистолет, опрян в слепоочието. Сиреч той е НА ПЪТ да ги опердаши, но някак насред път. Може би в следващия речник на БАН ще намерим и думата "насредпът". Сливането на предлозите със съществителните върви с ускорени темпове и може би само премиерът прави по-широки крачки по пътя си.
Последният също като прелитащия не отишъл да смлати журито на "Евровизия", нито пък банските старци - а би било приятно.
Вместо това - "Премиерът Бойко Борисов призова във фейсбук българите в чужбина да подкрепят младия певец" ("24 часа")...
Оф, приказваме си глупости, а през това време хората пишат сериозни дописки ("Телеграф"): "Съдиите на мафията клатят Темида".
...ОдИх да бием ВСС.
|
|