Ако се отворят тълковният и синонимният речник, ще се види, че зад "алъш-вериш" стоят думи и понятия като търговия, вземане-даване, размяна, оборот, стокообмен, продажби, сметки, връзки, общуване...
Е, вчерашната преса има от всичко това едновременно. "700 души държат в банки 1,796 млрд. лв", пише например "Стандарт". 762 е броят на депозитите на граждани със суми над 1 млн. лв. в тях към края на март. Хората от средната класа пък увеличавали спестяванията си в банките - това са дребните сметки между 10 000 и 200 000 лв. "Най-бедните граждани обаче са принудени да теглят от спестяванията си, за да оцелеят", пише още вестникът, с което внушава, че в у нас дори най-бедните имат спестявания. Влоговете до 10 000 лв. били намалели с 350 000 бройки, което ще рече, че незаможните хора стават бедни - да не се чудят от коя прослойка са.
В "Монитор" може да се види и друга линия - "броят на кредитите за над 1 млн.лв., взети от физически лица, е 230, а изтеглената сума е почти 372 млн. лв. Броят им спрямо предходните 3 месеца се увеличава със 153. Опа, кой каза лоши кредити! И бре, де бре, коя банка ще изгърми първа?!
След като се овъртолихме в толкова много числа, да се отдадем на радости. "Депутатската заплата пада със 141 лева" - "24 часа". Последна радост на сиромаха - да си въобрази, че намаляла талията на чорбаджията. Друг е въпросът, че заплатата пада, но за кратко. А и като се види, че става дума за основна заплата от 3069 лв. на месец, то да си беше останал сиромахът със заглавието!
И за да е пълна картинката, няма как да не се отбележи и челното заглавие на "Стандарт": "Печатаме евро у нас". Мислите си, че тази работа и този прелет ще мине без Борисов. Трудна работа. Премиерът може да изглежда намусен по правило, но за печатницата за пари дори поздрави изпратил. Конграчулации!
|
|