:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,496
Активни 400
Страници 27,399
За един ден 1,302,066

Най-добрите гимназии са в Плевен, най-лошо е образованието в Разград

СОУ-тата във Варна и Бургас не се отлепват от дъното и са с най-лоши резултати
Профилираните езикови и математически гимназии в област Плевен дават най-добро образование в България - средният успех на дванадесетокласниците там е "отличен 5.55". Резултатът е с половин единица по-висок от максималния среден успех на завършилите средно образование ученици в среднообщообразователните училища (СОУ) - "много добър 5.01", постигнат в област Търговище. На другия полюс пък е Разград, където са регистрирани едни от най-ниските оценки от дипломи за средно образование и в профилираните (5.07), и в професионалните гимназии (4.06), и в СОУ-тата (4.37). Професионалните школа традиционно са доста по-назад по оценки на възпитаниците си, където най-високият среден успех принадлежи на Монтана - 4.66.

Това показва регистърът на дипломите за средно образование на просветното министерство за 2016 г. Резултатите затвърждават тенденциите профилираното обучение у нас да държи челните позиции и да носи много добър, а в най-добрите гимназии - и отличен успех на възпитаниците си, докато средните общообразователни училища едва могат да се похвалят с достигане на бариерата от "много добър" 5.

За трета поредна година профилираните гимназии в Плевен са абсолютни лидери по успех от дипломите за средно образование на своите ученици. През 2014 г. средната оценка на завършилите средно образование в областта е била 5.65, през 2015 г. тя спада до 5.47, а през 2016 г. се покачва леко до "отличен 5.55". Пазарджишките и софийските ученици, учещи в профилирани гимназии, са показали втори по успех резултати - 5.42. На трето място следват кърджалийските зрелостници от езиковите и математическите гимназии със среден успех 5.38, които м.г. са делили първото място с плевенчани. С доста добри резултати могат да се похвалят и профилираните училища от Търговище (5.37), Пловдив (5.33) и Видин (5.33), които са съответно на 4-та и 5-а позиция. От топ 5 на класацията през тази година са изпаднали Велико Търново и Видин, които са били съответно на 3-то и 4-то място.

Най-зле пък се представят учениците от езиковите и математическите школа в областите Смолян, Разград, Перник, Сливен и Шумен с оценки между 5.06 до 5.09. Картинката е била сходна и миналата година с изключение на учениците от Кюстендил и София-област, които са се отлепили от дъното на класацията по среден успех на зрелостниците.

И най-ниските резултати на профилираните гимназии обаче са по-високи от най-високите средни оценки в СОУ-тата. От този вид училища най-добре се представят средните училища в Търговище, постигнали оценка 5.01. Едва тази година областта успява да достигне равнището си от 2013 г., когато успехът също преминава с една стотна психологическата граница от 5.00. Втори по успех - с оценка 4.99 - са младежите от средните училища в Русе, които миналата година деляха челната позиция с връстниците си от Търговище (двете области бяха с еднакъв резултат - 4.91). На второ и трето място по успех на зрелостниците, както и миналата година, са съответно плевенските (4.92) и смолянските СОУ-та (4.87), а петата позиция е за областите София и Хасково (4.82). Изненадата тук поднасят хасковските ученици от среднообщообразователните училища, които постигат най-голямо подобрение на успеха си от 2015 г. - от 4.53 на 4.82 (плюс 29 стотни). Столичните ученици пък слизат от второто място, постигнато през м.г.

Любопитно е и че Благоевград и Кърджали, които през 2015 г. бяха на пето място по успех, тази година изобщо не присъстват в топ 5 на областите, постигнали най-висок успех от дипломите за средно образование.

В края на класацията по успех продължават да стоят младежите от СОУ-тата от Разград - 4.37. Следващите на дъното са учениците от Варна (4.44) и Бургас (4.47), които и миналата година бяха с най-ниските резултати. Резултатите на тези три области са съпоставими с тези на професионалните гимназии, чиито ученици имат най-слаби постижения (диапазонът в оценките при тях е от 4.06 до 4.66). На практика излиза, че СОУ-тата в Разград предлагат същото качество на образование, каквото дават професионалните гимназии например във Варна. Резултатите на варненските СОУ-та пък са съпоставими с тези например на пернишките, търновските, русенските или софийските професионални гимназии. Което показва, че дори един ученик да учи в по-голям град, гаранция за качеството на полученото му обучение няма, освен ако той не е възпитаник на профилирана гимназия.

СОУ-тата в почти всички области в страната са увеличили общия си среден успех от дипломата, макар и с малко, като само 4 области са понижили резултатите си - Разград, София-област, Шумен и Ямбол. Най-голям е сривът при ямболските ученици, чийто среден успех намалява от 4.80 на 4.66. Това е учудващо, при положение че зрелостниците от Ямбол през 2015 г. показаха най-голям скок на оценките от всички области в сравнение с 2014 г. Що се отнася до профилираните гимназии обаче, почти половината от областите са намалили средния успех от дипломите на учениците си, дори "отличници" като София-град и Търговище.



НА ДЪНОТО

Образованието в спортните и професионалните училища се затвърждава с най-ниско качество, показват данните от регистъра на МОН. Най-високият резултат сред спортните училища принадлежи на София-област - едва 4.78 (при оценка 5.09 за м.г.), следвани от Смолян - 4.72. Успехът на учениците от професионалните училища пък е дори още по-нисък. В тази група с най-висок резултат могат да се похвалят учениците от професионалните школа в Монтана (4.66), Кърджали и София-град (4.64), Пазарджик (4.56), Благоевград (4.55) и Плевен и Пловдив (5.33). Най-слаби резултати имат учениците от професионалните училища в Разград (4.06).

11
8220
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
21 Май 2017 20:54
Което показва, че дори един ученик да учи в по-голям град, гаранция за качеството на полученото му обучение няма, освен ако той не е възпитаник на профилирана гимназия.

Наистина ли вярвате, че високите оценки са гаранция за качествено образование. Изискванията на преподавателите в Бургас и Варна винаги са били много високи. В средните училища се обучават деца и от други градове, не само живеещите там.
21 Май 2017 21:08
Най-много шестици пишат в Плевен, а най.малко - в Разград.
21 Май 2017 23:07
Изискванията на преподавателите в Бургас и Варна винаги са били много високи.


Хм.... доколкоо помня резултатите от матурите от миналата година, то в Бургас има две - три качествени държавни училища - ПМГто, Немската и Английската. Всичко друго е далеч далеч от лидерите. Музикалното не го включвам, че те са на друго ниво Би било интересно освен да сравняват средният успех по дипломи, от СЕГА да сравнят и оценките по матурите. Мисля, че ще има сериозно разминаване. Все пак матурите за несависимо оценени, докато всички останали предмети са свързани с преподавателите и големият град има и по-големи изисквания от с. Скриняно например....
22 Май 2017 06:49
Е, щом все още се смята, че ОЦЕНКИТЕ са критерии и доказателкство за нивото на обучение...
Прекрасна наивност, водеща до Михал - оня, Мишкоеда...
---------------------------
Сайтът на Генек
22 Май 2017 06:59
Мале-е-е, какви са ми елитни ! Чак ша земи да литни !
22 Май 2017 07:24
големият град има и по-големи изисквания от с. Скриняно например
Струва ми се, че си разбрал и от статията - никъде не става дума за села, а за областни градове. Давам гаранция, че за едно и също нещо в "Кирил и Методий" оценката ще е по - ниска от тази в "П. Р. Славейков" например. Две училища в Бургас. От там нататък можеш да сравняваш с Търговище, Разград и т. н.
22 Май 2017 07:38
Кирил и Методий май доста са потънали последните години. Славейков държи нивото. Много ми се иска да видя тазгодишите матури след 7ми клас резултатите.
22 Май 2017 07:51
Яаа, София не съществува, освен в спортните паралелки! Плевен - центъра на просветата!

https://www.vbox7.com/play:6ce9b155
22 Май 2017 09:33
Трябва да има статистика за разминаванията между успеха от дипломата за средно образование и резултатите от матурите и съответно между успеха от свидетелството за основно образование и резултатите от изпитите с НВО. Тогава ще стане ясно кои училища подготвят най-добре учениците си според сегашните образователни критерии. Оценките от външните изпити показват до голяма степен нивото на обучение, но не и качеството на образованието, което е съвсем друга тема.
22 Май 2017 09:46
резултатите от матурите

Колкото по-малко е населеното място, толкова повече има разминаване между оценки и знания. То затова и беше сложена матурата - на изпитите във ВУЗ ясно лъсваха тези различия. А сега - матурата е входно ниво. Някой забрави ли миналата година как в едно село-град местният кмет обясняваше как се помага на матурата щото иначе
ще се затвори школота, а това щяло да доведе до закриване на селото-град.
22 Май 2017 18:49
Изискванията на преподавателите в Бургас и Варна винаги са били много високи
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД