В тази дописка ще говорим за имена, нова книга и един хилядолетен пропуск.
Патриотична фондация с еректилното име "Въздигане" дава стотици левове за демография във възрожденски стил.
Активисти на фондацията са обявили възнаграждение от 200 лв. за хора, които изпратят акт за раждане от 2017, издаден на имената Кубрат, Алцек, Тервел, Аспарух. За името Вълчан се предлагат 100 лв.
Защо Вълчан е по-ниско оценен от Кубрат, Алцек и Аспарух - можем да гадаем и само глупости можем да разгадаем.
Във всеки случай дискриминацията е очевидна и Вълчан очевидно е поставен в неравностойно положение.
Извън всички други странности на инициативата - доста бие на очи липсата на поощрение за придобиване на женско патриотично име.
Защо само за момченцата? За да "не им стане нещо"?
Знаем, че е по-патриотично да се раждат защитници на родината, но все пак - тия юнаци кой ще ги ражда? Българската майка юнашка!
Как пък не се намери спонсор за номинацията на Илийца, Пагане, България! (Номинация, от nomini, лат. = именуване.)
Въобще - тоя патриотичен въпрос май не е поставян. Защо няма традиция да се кръщават момичета с името България - какво по-патриотично от това да носиш името на държавата си?
Ето по този въпрос се надяваме да възникне патриотична дискусия, която би могла да отклони участниците от други майтапчийски занимания като управлението на държавата или снимане в интересни пози.
"Нашият избор е България и го доказваме с ежедневни малки стъпки", казват активистите на фондацията, всеки от които е станал спонсор на едно определено име или две. Един дава за Тервел, друг дава за Алцек и както казахме - никой не дава за Илийца и България.
***
Друга патриотична инициатива ни докосна в сърцето, жлъчката, черния дроб и гръбначния мозък - издателство "Жанет 45" издаде първия български роман "Под игото" на шльокавица - или маймуница, както наричат недоуточнената книжовна норма за транслитерация на българския език с латински букви, цифри и други символи.
Преди да изпаднем в крайно недоумение - за кого все пак е предназначена тази книга? - видяхме и позицията на издателите.
Шльокавицата - смятат те - е реална заплаха за българския език и чрез издаването на най-българската книга в този вид те един вид показват какво губи културата ни от диктата на комуникацията през дигитални устройства.
И така за Празника на буквите борим неграмотността с граматическа провокация. Дали ще има положителен ефект? Слави Трифонов от години чалгизира българския фолклор, от което популярност като че ли печели повече чалгата, нежели фолклорът...
Книгата вече е в продажба, а срещу всяко закупено копие издателите ще дарят други две български книги на училища, читалища и библиотеки в цялата страна.
На какъв принцип и по какъв критерий ще върви разпределението - по две книги, незнайно какви, за неясно кого, - изглежда мътна работа, но сигурно издателите имат разработен механизъм.
Въздържаме се от оценка.
|
|