Отделен собственик не може сам да се откаже изцяло от парно и да не плаща и за общите части. Пълен отказ от парно може да има само с решение, което се взема с мнозинство от 2/3 на етажната собственост в блока. Това става ясно от решение на общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд по Тълкувателно дело №2/2016 г.
Преведено на неюридически език това означава, че отделният собственик, който е спрял радиаторите си, не може да спре да плаща и за тръбите, които минават през жилището му, както и за съответната част на тръбите в общите части. Тълкуването беше поискано от омбудсмана Мая Манолова, която поиска съдилищата да преустановят противоречивата практика по въпроса. До момента те се произнасяха в два коренно различни смисъла според това дали приемат, че в отношенията между топлофикациите и потребителите трябва да се прилагат правилата на Закона за енергетиката, или те се дерогират от Закона за защита на потребителите. Според ВКС нормите на двата закона не си противоречат.
"За отношенията, възникващи при доставяне на топлинна енергия за битови нужди в сграда - етажна собственост, се прилагат разпоредбите на Закона за енергетиката, които не противоречат на разпоредбата на чл. 62 във връзка с пар. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите", пишат от съда. Според решението "прекратяване на топлоснабдяването е уредено като възможно само при постигнато съгласие между всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сградата. Отделният етажен собственик може да прекрати топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, но остава потребител на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата".
|
|