:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,527
Активни 671
Страници 8,092
За един ден 1,302,066

ВКС: Отделен собственик не може да се откаже изцяло от парно

Отделен собственик не може сам да се откаже изцяло от парно и да не плаща и за общите части. Пълен отказ от парно може да има само с решение, което се взема с мнозинство от 2/3 на етажната собственост в блока. Това става ясно от решение на общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд по Тълкувателно дело №2/2016 г.

Преведено на неюридически език това означава, че отделният собственик, който е спрял радиаторите си, не може да спре да плаща и за тръбите, които минават през жилището му, както и за съответната част на тръбите в общите части. Тълкуването беше поискано от омбудсмана Мая Манолова, която поиска съдилищата да преустановят противоречивата практика по въпроса. До момента те се произнасяха в два коренно различни смисъла според това дали приемат, че в отношенията между топлофикациите и потребителите трябва да се прилагат правилата на Закона за енергетиката, или те се дерогират от Закона за защита на потребителите. Според ВКС нормите на двата закона не си противоречат.

"За отношенията, възникващи при доставяне на топлинна енергия за битови нужди в сграда - етажна собственост, се прилагат разпоредбите на Закона за енергетиката, които не противоречат на разпоредбата на чл. 62 във връзка с пар. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите", пишат от съда. Според решението "прекратяване на топлоснабдяването е уредено като възможно само при постигнато съгласие между всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сградата. Отделният етажен собственик може да прекрати топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, но остава потребител на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата".
2
1975
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
29 Май 2017 08:13
Поредна победа на мафията!
29 Май 2017 21:38
Видимо монополите искат да ни изгонят от градовете. В нашия блок, да речем, един кубик вода струва с надписаното от ВИК 4.61 лв. Имаме на село 5 двора със сонди, кладенци, ток , които бавно занемаряваме от липса на време. Но ако парите, изкарани с труд, монополистите ги вземат, не е ли време да ги изоставим и да си идем на село, където мъчно ще ни разберат колко вода, домати, грозде, дърва, зърно, кокошки и прасета сме добили от нашето си място, без да минава през хищните им ръчички? Знам, че и на село не е работа, ама докога ще работим само за тия хищници?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД